Autostrada A20 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne artykuły o autostradach A20.
A20
Proj. długość 541 km
Zbudowano 345 km
Kraje związkowe Dolna Saksonia,
Szlezwik-Holsztyn,
Meklemburgia-Pomorze Przednie,
Brandenburgia
Mapa
Mapa A20
Zdjęcie
Zdjęcie A20
Most nad rzeką Pianą
Uszkodzony odcinek A20, pomiędzy węzłami Bad Suelze i Tribsees

Autostrada A20 (niem. Bundesautobahn 20 (BAB 20) także Autobahn 20 (A20) ) – autostrada w Niemczech zlokalizowana w północnej i północno-wschodniej części kraju, prowadząca od węzła Bad Segeberg-Ost (w planach jest jej dalsza rozbudowa na zachód, do węzła Westerstede z autostradą A28) do węzła Uckermark z autostradą A11 (stanowiącą wraz z polską A6 autostradowe połączenie Berlina ze Szczecinem).

Jest główną osią transportową Meklemburgii-Pomorza Przedniego, doprowadzając ruch drogowy w popularne miejsca wypoczynkowe w Niemczech: Pojezierze Meklemburskie, wybrzeże Bałtyku, wyspy Uznam i Rugia, stąd często nazywana jest "Autostradą Bałtycką" (niem. Ostseeautobahn) lub "Autostradą Nadbrzeżną" (niem. Küstenautobahn). Inna potoczna nazwa "dwudziestki" to Via Hanseatica w związku z faktem, że łączy wiele miast należących niegdyś do Ligi Hanzeatyckiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę A20 rozpoczęto po zjednoczeniu Niemiec, w ramach programu DEGES (Deutsche Einheit Fernstraßenplanungs-und-bau GmbH), mającego na celu rozwinięcie infrastruktury drogowej byłej NRD. Pierwszy odcinek (węzeł Grevesmühlen – węzeł Wismar, długości 25,7 km) został otwarty w listopadzie 1997[1]. Kolejne istniejące obecnie odcinki oddawano do użytkowania, pomiędzy majem 2000, a 21 grudnia 2009. Budowa brakujących 196 km autostrady została wstępnie podzielona na 15 odcinków, a cześć z nich jest już w fazie realizacji. Planowana długość to 541 km.

27 października 2017 odcinek pomiędzy węzłami Bad Suelze i Tribsees został całkowicie zamknięty dla ruchu w obydwu kierunkach z powodu osunięcia się wybudowanego w grudniu 2005 stumetrowego fragmentu konstrukcji drogi nad torfowiskiem (jezdnia ze Szczecina w stronę Rostocku została wyłączona z ruchu już we wrześniu 2017)[2][3]. Katastrofa miała związek z zastosowaniem, podczas budowy tego odcinka eksperymentalnej metody umacniania gruntu betonowymi elementami. Do jesieni 2021 na zniszczonym odcinku zostanie wybudowany klasyczny most, opierający się na 25-metrowych palach[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]