Autostrada A20 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o autostradach A20.
A20
Proj. długość 541 km
Zbudowano 345 km
Kraje związkowe Dolna Saksonia,
Szlezwik-Holsztyn,
Meklemburgia-Pomorze Przednie,
Brandenburgia
Mapa
Mapa A20
Zdjęcie
Zdjęcie A20

Autostrada federalna A20 (niem. Bundesautobahn 20, BAB 20, Autobahn 20) – niemiecka autostrada biegnąca przez północno-wschodnią część kraju od węzła Lubeka z autostradą A1 (w planach jest dalsza budowa na zachód w kierunku Hamburga i Bremy) do połączenia z autostradą A11 stanowiącą wraz z polską A6 autostradowe połączenie Berlina ze Szczecinem. Stanowi główną oś transportową Meklemburgii-Pomorza Przedniego doprowadzając ruch drogowy w popularne miejsca wypoczynkowe w Niemczech: Pojezierze Meklemburskie, wybrzeże Bałtyku, wyspy Uznam i Rugia, stąd często nazywana jest "Autostradą Bałtycką" (niem. Ostseeautobahn) lub "Autostradą Nadbrzeżną" (niem. Küstenautobahn). Inna potoczna nazwa "dwudziestki" to Via Hanseatica w związku z faktem, że łączy wiele miast należących niegdyś do Ligi Hanzeatyckiej.

Most nad rzeką Peene

Budowę autostrady rozpoczęto po zjednoczeniu Niemiec, w ramach programu DEGES (Deutsche Einheit Fernstraßenplanungs- und -bau GmbH) mającego na celu rozwinięcie infrastruktury drogowej byłego NRD. Pierwszy odcinek został otwarty w 1997 ([1]). Autostrada oddana w całości do użytku 7 grudnia 2005.

Plany budowy[edytuj | edytuj kod]

Planowane jest przedłużenie Autostrady do Węzła Drochtersen (również w planach) na planowanej autostradzie 22.

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 2017 roku odcinek Bad Suelze-Tribsees został całkowicie zamknięty dla ruchu drogowego z powodu obsunięcia się nawierzchni nad torfowiskiem[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. https://wiadomosci.wp.pl/autostrada-a20-zamknieta-w-obydwie-strony-powazne-problemy-dla-kierowcow-glownie-z-polski-6181337485801089a Autostrada A20 zamknięta w obydwie strony. Poważne problemy dla kierowców, głównie z Polski

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]