Autostrada A9 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o autostradzie A9.
A9
Długość 529 km
Kraje związkowe Brandenburgia,
Saksonia-Anhalt,
Saksonia,
Turyngia,
Bawaria
Mapa
Mapa A9
Zdjęcie
Zdjęcie A9

Niemiecka autostrada A9 (niem. Bundesautobahn 9, BAB 9, Autobahn 9) tworzy połączenie autostradowe BerlinLipskNorymbergaMonachium.

Autostrada była prestiżowym projektem narodowych socjalistów Niemiec ponieważ łączyła Berlin z Norymbergą i Monachium, dwoma miastami które odegrały ważną rolę w historii NSDAP. Główną część autostrady o długości ponad 500 km otwarto stopniowo w latach 1936-1938, w 1940 otwarto krótki odcinek o długości 4,2 km w Monachium, a w 1941 dodano brakującą drugą jezdnię na krótkim odcinku o długości 3,7 km. Była najdłuższą niemiecką autostradą (około 525 km) otwartą przed przerwaniem prac nad autostradami w 1942, obok nieco krótszej autostrady A2 otwartej w 1936-1940.

W latach zimnej wojny odgrywała ważną rolę jako jedna z trzech autostrad łączących Berlin Zachodni z resztą RFN. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 autostrada, w szczególności jej część w byłej NRD, jest stopniowo przebudowywana do wyższych standardów, w ramach programu DEGES (Deutsche Einheit Fernstraßenplanungs- und -bau GmbH) mającego na celu rozwinięcie infrastruktury drogowej byłego NRD.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]