Autostrada A4 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o autostradach A4.
A4
Długość 585 km
Kraje związkowe Nadrenia Północna-Westfalia,
Hesja,
Turyngia,
Saksonia
Mapa
Mapa A4
Zdjęcie
Autostrada A4 koło Drezna
Autostrada A4 koło Drezna

Bundesautobahn 4 (BAB 4, Autobahn 4) – niemiecka autostrada federalna A4 ma docelowo przecinać Niemcy na osi wschód-zachód. Przebiega od granicy holendersko-niemieckiej (BocholtzAkwizgran) do granicy niemiecko-polskiej w Jędrzychowicach k. Zgorzelca, gdzie łączy się z polską autostradą A4. Jest częścią drogi międzynarodowej E40: Ostenda – Akwizgran – KoloniaErfurtWrocławKatowiceKrakówRzeszówLwówKijów. Autostrada składa się z dwóch odcinków, zachodniego (Akwizgran – Kreuztal: 156 km) i wschodniego (KirchheimLudwigsdorf: 429 km). Istnieją dalekosiężne plany połączenia obu odcinków, jednak ich realizacja nie jest pewna. Dotychczas, w latach 2002–2006, dobudowano tylko krótki odcinek od węzła Olpe-Süd do drogi krajowej B54n. Budowa nie jest rzeczą pilną, gdyż w chwili obecnej oba odcinki są dogodnie połączone autostradami A5 i A45 (długość trasy wynosi około 170 km, w porównaniu odległość w linii prostej wynosi około 125 km).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę autostrady rozpoczęto w latach 30. Przed zaprzestaniem robót w 1943 wykonano większą część odcinka wschodniego. Autostrada doszła wtedy do Budziszyna. Dalej na wschód prace ziemne prowadzone były aż do Bolesławca, gdzie autostrada (obecnie ten odcinek leży w Polsce i nosi oznaczenia A4) miała łączyć się z autostradą BerlinWrocław (obecna A18).

Po podziale Niemiec w 1945 nowa granica kilkakrotnie przecinała A4, co spowodowało zamknięcie przygranicznej części trasy, która następnie popadła w ruinę. Ruch na tym odcinku otwarto dopiero po zjednoczeniu Niemiec w 1990. Odcinek autostrady w NRD przetrwał do lat 90. bez znaczących modernizacji (w kilku miejscach, na krótkich odcinkach dobudowano brakującą drugą jezdnię). Po zjednoczeniu rozpoczęto gruntowną modernizację autostrady na terenie byłej NRD. Dobudowano brakujący odcinek od Budziszyna do Ludwigsdorfu. W kilku miejscach poszerzono autostradę do trzech pasów. Na kilku krótkich odcinkach autostrada jest zbudowana na całkowicie nowym szlaku (np. dookoła Eisenach).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]