Barclays ATP World Tour Finals 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barclays ATP World Tour Finals 2016
Miejsce  Wielka Brytania
Londyn
Obiekt The O2 Arena
Nawierzchnia Twarda (hala)
Data 13–20.11.2016
ATP World Tour
Kategoria ATP World Tour Finals
Pula nagród 7 500 000 $
Drabinka 8S/8D
Dyrektor Adam Hogg
Zwycięzcy
Gra pojedyncza
Wielka Brytania Andy Murray
Gra podwójna
Finlandia Henri Kontinen
Australia John Peers
2015 2017
Strona internetowa

Barclays ATP World Tour Finals 2016tenisowy turniej ATP kategorii ATP World Tour Finals w sezonie 2016 zamykający sezon rozgrywek męskich rozgrywany w dniach 13–20 listopada 2016 roku w Londynie na kortach twardych w hali o puli nagród wynoszącej 7 500 000 dolarów amerykańskich.

W zawodach singlowych brało udział ośmiu najlepszych zawodników świata według klasyfikacji Race to London, podsumowującej występy tenisistów w danym sezonie. Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach po cztery osoby. Dwóch najlepszych zawodników z każdej grupy awansowało do półfinałów. W zawodach deblowych tak jak w singlu, tenisiści rywalizowali w dwóch grupach po cztery zespoły.

Obrońcą tytułu w grze pojedynczej byli: Novak Đoković (przegrał w finale), natomiast w grze podwójnej Jean-Julien Rojer i Horia Tecău (byli rezerwowymi, ostatecznie nie wystąpili).

Gra pojedyncza[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy rozstawieni[edytuj | edytuj kod]

NumerTenisistaOsiągnięcie
01Wielka Brytania Andy Murray zwycięstwo
02Serbia Novak Đoković finał
03Szwajcaria Stan Wawrinka faza grupowa
04Kanada Milos Raonic półfinał
05Japonia Kei Nishikori półfinał
06Francja Gaël Monfils wycofanie
07Chorwacja Marin Čilić faza grupowa
08Austria Dominic Thiem faza grupowa
9/AltBelgia David Goffin faza grupowa

Ranking Race to London[edytuj | edytuj kod]

     Zawodnicy pewni gry w ATP World Tour Finals

     Zawodnik, który wycofał się w trakcie zawodów

     Zawodnik zastępczy

Ranking Zawodnik Wielki Szlem ATP World Tour Masters 1000 Inne najlepsze Punkty Turnieje
AUS FRA WIM USO IW MIA MAD ITA CAN CIN SHA PAR 1 2 3 4 5 6
Zawodnicy zakwalifikowani
1 Wielka Brytania Andy Murray F
1200
F
1200
W
2000
QF
360
3R
45
3R
45
F
600
W
1000
A
0
F
600
W
1000
W
1000
W
500
W
500
W
500
SF
360
PD
275

11 185 16
2 Serbia Novak Đoković W
2000
W
2000
3R
90
F
1200
W
1000
W
1000
W
1000
F
600
W
1000
A
0
SF
360
QF
180
W
250
QF
90
2R
10
10 780 14
3 Szwajcaria Stan Wawrinka 4R
180
SF
720
2R
45
W
2000
4R
90
2R
10
2R
10
3R
90
SF
360
3R
90
3R
90
2R
10
W
500
W
250
W
250
QF
180
F
150
QF
90
5 115 19
4 Kanada Milos Raonic SF
720
4R
180
F
1200
2R
45
F
600
QF
180
QF
180
2R
45
QF
180
SF
360
3R
90
SF
360
F
300
W
250
QF
180
SF
180
2R
0
1R
0
5 050 18
5 Japonia Kei Nishikori QF
360
4R
180
4R
180
SF
720
QF
180
F
600
SF
360
SF
360
F
600
3R
90
A
0
3R
90
F
300
F
300
W
250
2R
45
2R
45
QF
45
4 705 19
6 Francja Gaël Monfils QF
360
A
0
1R
10
SF
720
QF
180
QF
180
2R
45
1R
10
SF
360
3R
90
3R
90
A
0
F
600
W
500
F
300
SF
180
1R
0
2R
0
3 625 16
7 Chorwacja Marin Čilić 3R
90
1R
10
QF
360
3R
90
QF
180
3R
45
A
0
A
0
2R
10
W
1000
2R
10
SF
360
W
500
SF
180
SF
180
F
150
F
150
QF
90
3 450 17
8 Hiszpania Rafael Nadal 1R
10
3R
90
A
0
4R
180
SF
360
2R
10
SF
360
QF
180
A
0
3R
90
2R
10
A
0
W
1000
W
500
SF
180
F
150
QF
90
SF
90
3 300 15
9 Austria Dominic Thiem 3R
90
SF
720
2R
45
4R
180
4R
90
4R
90
1R
10
QF
180
2R
10
QF
180
A
0
2R
10
W
500
W
250
W
250
W
250
SF
180
SF
180
3 215 18
Zawodnicy rezerwowi
10 Czechy Tomáš Berdych QF
360
QF
360
SF
720
A
0
4R
90
QF
180
QF
180
3R
90
QF
180
3R
90
2R
10
QF
180
W
250
QF
90
SF
90
SF
90
SF
90
2R
10
3 060 18
11 Belgia David Goffin 4R
180
QF
360
4R
180
1R
10
SF
360
SF
360
1R
10
QF
180
3R
90
2R
45
QF
180
2R
90
F
300
3R
90
QF
90
SF
90
SF
90
PD
75
2 780 20
12 Francja Jo-Wilfried Tsonga 4R
180
3R
90
QF
360
QF
360
QF
180
3R
45
3R
90
A
0
A
0
3R
90
QF
180
QF
180
SF
360
F
300
SF
90
QF
45
1R
0
A
0
2 550 15
13 Australia Nick Kyrgios 3R
90
3R
90
4R
180
3R
90
2R
10
SF
360
QF
180
3R
90
1R
10
2R
45
2R
45
A
0
W
500
W
250
W
250
SF
180
SF
90
2R
0
2 460 17
14 Hiszpania Roberto Bautista Agut 4R
180
4R
180
3R
90
3R
90
3R
45
4R
90
3R
90
2R
45
A
0
1R
10
F
600
2R
10
W
250
W
250
F
150
3R
90
QF
90
QF
90
2 350 19

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa Johna McEnroe[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]
Nr Tenisista Nr Tenisista Wynik
14 listopada 2016
3
Szwajcaria Stan Wawrinka
5
Japonia Kei Nishikori 2:6, 3:6
1
Wielka Brytania Andy Murray
7
Chorwacja Marin Čilić 6:3, 6:2
16 listopada 2016
1
Wielka Brytania Andy Murray
5
Japonia Kei Nishikori 6:7(9), 6:4, 6:4
3
Szwajcaria Stan Wawrinka
7
Chorwacja Marin Čilić 7:6(3), 7:6(3)
18 listopada 2016
1
Wielka Brytania Andy Murray
3
Szwajcaria Stan Wawrinka 6:4, 6:2
5
Japonia Kei Nishikori
7
Chorwacja Marin Čilić 6:3, 2:6, 3:6
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Wielka Brytania Murray Szwajcaria Wawrinka Japonia Nishikori Chorwacja Čilić Mecze
W–L
Sety
W–L
Gemy
W–L
Miejsce
1 Wielka Brytania Murray 6:4, 6:2 6:7(9), 6:4, 6:4 6:3, 6:2 3–0 6–1 42–26 1.
3 Szwajcaria Wawrinka 4:6, 2:6 2:6, 3:6 7:6(3), 7:6(3) 1–2 2–4 25–36 3.
5 Japonia Nishikori 7:6(9), 4:6, 4:6 6:2, 6:3 6:3, 2:6, 3:6 1–2 4–4 38–38 2.
7 Chorwacja Čilić 3:6, 2:6 6:7(3), 6:7(3) 3:6, 6:2, 6:3 1–2 2–5 32–37 4.


Grupa Ivana Lendla[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]
Nr Tenisista Nr Tenisista Wynik
13 listopada 2016
2
Serbia Novak Đoković
8
Austria Dominic Thiem 6:7(10), 6:0, 6:2
4
Kanada Milos Raonic
6
Francja Gaël Monfils 6:3, 6:4
15 listopada 2016
6
Francja Gaël Monfils
8
Austria Dominic Thiem 3:6, 6:1, 4:6
2
Serbia Novak Đoković
4
Kanada Milos Raonic 7:6(6), 7:6(5)
17 listopada 2016
2
Serbia Novak Đoković
9/Alt
Belgia David Goffin 6:1, 6:2
4
Kanada Milos Raonic
8
Austria Dominic Thiem 7:6(5), 6:3
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Serbia Đoković Kanada Raonic Francja Monfils
Belgia Goffin
Austria Thiem Mecze
W–L
Sety
W–L
Gemy
W–L
Miejsce
2 Serbia Đoković 7:6(6), 7:6(5) 6:1, 6:2
Goffin
6:7(10), 6:0, 6:2 3–0 6–1 44–24 1.
4 Kanada Raonic 6:7(6), 6:7(5) 6:3, 6:4
Monfils
7:6(5), 6:3 2–1 4–2 37–30 2.
6
9/Alt
Francja Monfils
Belgia Goffin
1:6, 2:6
Goffin
3:6, 4:6
Monfils
3:6, 6:1, 4:6
Monfils
0–2
0–1
1–4
0–2
20–25
3–12
X.
4.
8 Austria Thiem 7:6(10), 0:6, 2:6 6:7(5), 3:6 6:3, 1:6, 6:4
Monfils
0–3 3–5 31–44 3.


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Wielka Brytania Andy Murray 5 7 7  
4  Kanada Milos Raonic 7 65 69     1  Wielka Brytania Andy Murray 6 6
2  Serbia Novak Đoković 6 6   2  Serbia Novak Đoković 3 4
5  Japonia Kei Nishikori 1 1  

Pula nagród[edytuj | edytuj kod]

Runda Pieniądze ($) Punkty (ATP)
Zwycięzca +1 675 000 +900
Finalista +545 000 +400
3 zwycięstwa w grupie 716 000 600
2 zwycięstwa w grupie 537 000 400
1 zwycięstwo w grupie 358 000 200
0 zwycięstw w grupie 179 000 0
Zawodnicy rezerwowi 100 000

Gra podwójna[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy rozstawieni[edytuj | edytuj kod]

NumerTenisiściOsiągnięcie
01Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
faza grupowa
02Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares
półfinał
03Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
półfinał
04Hiszpania Feliciano López
Hiszpania Marc López
faza grupowa
05Finlandia Henri Kontinen
Australia John Peers
zwycięstwo
06Chorwacja Ivan Dodig
Brazylia Marcelo Melo
faza grupowa
07Południowa Afryka Raven Klaasen
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
finał
08Filipiny Treat Huey
Białoruś Maks Mirny
faza grupowa

Ranking Race to London[edytuj | edytuj kod]

Ranking Zawodnik Najlepsze wyniki Punkty Turnieje
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Zawodnicy zakwalifikowani
1 Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
W
2000
W
1000
W
1000
W
1000
SF
720
F
600
W
500
SF
360
3R
180
QF
180
F
150
2R
90
QF
45





7 825 13
2 Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares
W
2000
W
2000
F
600
F
600
QF
360
W
250
3R
180
QF
180
QF
180
QF
180
QF
180
SF
180
QF
90
QF
90
QF
90
SF
90
1R
0
2R
0
7 250 19
3 Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
F
1200
W
1000
W
500
QF
360
QF
360
SF
360
SF
360
SF
360
W
250
3R
180
QF
180
QF
180
QF
180
QF
180
SF
180
SF
180
SF
180
F
150
6 340 22
4 Hiszpania Feliciano López
Hiszpania Marc López
W
2000
SF
720
SF
360
F
300
W
250
QF
180
QF
180
SF
180
2R
90
2R
90
QF
90
1R
0
1R
0
1R
0
1R
0
1R
0
1R
0

4 440 17
5 Finlandia Henri Kontinen
Australia John Peers
W
1000
F
600
W
500
QF
360
W
250
W
250
QF
180
QF
180
QF
180
SF
180
SF
180
SF
180
2R
90
2R
90
2R
90
1R
0
1R
0
1R
0
4 310 23
6 Chorwacja Ivan Dodig
Brazylia Marcelo Melo
W
1000
W
1000
SF
720
SF
360
SF
360
3R
180
3R
180
F
150
2R
90
QF
90
1R
0
1R
0
1R
0
2R
0




4 130 14
7 Południowa Afryka Raven Klaasen
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
SF
720
F
600
W
500
QF
360
F
300
W
250
QF
180
QF
180
F
150
2R
90
2R
90
2R
90
QF
90
SF
90
1R
0
1R
0
1R
0
1R
0
3 690 22
8 Filipiny Treat Huey
Białoruś Maks Mirny
SF
720
W
500
QF
360
SF
360
3R
180
QF
180
QF
180
SF
180
2R
90
2R
90
QF
90
SF
90
SF
90
QF
45
1R
0
1R
0
1R
0
1R
0
3 155 22
Zawodnicy rezerwowi
9 Holandia Jean-Julien Rojer
Rumunia Horia Tecău
W
1000
F
600
QF
360
3R
180
SF
180
SF
180
2R
90
QF
90
QF
90
SF
90
1R
0
1R
0
1R
0
1R
0
2R
0
2R
0
2R
0

2 860 17
10 Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah
W
500
SF
360
W
250
W
250
W
250
3R
180
SF
180
SF
180
F
150
2R
90
2R
90
QF
90
1R
0
1R
0
1R
0
1R
0
1R
0
1R
0
2 570 23

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa Fleminga/McEnroe’a[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]
Nr Tenisiści Nr Tenisiści Wynik
14 listopada 2016
1
Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
7
Południowa Afryka Raven Klaasen
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
5:7, 4:6
4
Hiszpania Feliciano López
Hiszpania Marc López
5
Finlandia Henri Kontinen
Australia John Peers
3:6, 6:7(7)
16 listopada 2016
5
Finlandia Henri Kontinen
Australia John Peers
7
Południowa Afryka Raven Klaasen
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
6:3, 6:4
1
Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
4
Hiszpania Feliciano López
Hiszpania Marc López
5:7, 7:5, 8–10
18 listopada 2016
1
Francja Pierre-Hugues Herbert
Francja Nicolas Mahut
5
Finlandia Henri Kontinen
Australia John Peers
7:6(5), 4:6, 4–10
4
Hiszpania Feliciano López
Hiszpania Marc López
7
Południowa Afryka Raven Klaasen
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
3:6, 6:7(8)
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Francja Herbert
Francja Mahut
Hiszpania F. López
Hiszpania M. López
Finlandia Kontinen
Australia Peers
Południowa Afryka Klaasen
Stany Zjednoczone Ram
Mecze
W–L
Sety
W–L
Gemy
W–L
Miejsce
1 Francja Herbert
Francja Mahut
5:7, 7:5, 8–10 7:6(5), 4:6, 4–10 5:7, 4:6 0–3 2–6 32–39 4.
4 Hiszpania F. López
Hiszpania M. López
7:5, 5:7, 10–8 3:6, 6:7(7) 3:6, 6:7(8) 1–2 2–5 31–38 3.
5 Finlandia Kontinen
Australia Peers
6:7(5), 6:4, 10–4 6:3, 7:6(7) 6:3, 6:4 3–0 6–1 38–27 1.
7 Południowa Afryka Klaasen
Stany Zjednoczone Ram
7:5, 6:4 6:3, 7:6(8) 3:6, 4:6 2–1 4–2 33–30 2.


Grupa Edberga/Jarryda[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]
Nr Tenisiści Nr Tenisiści Wynik
13 listopada 2016
3
Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
6
Chorwacja Ivan Dodig
Brazylia Marcelo Melo
7:6(3), 6:0
2
Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares
8
Filipiny Treat Huey
Białoruś Maks Mirny
6:4, 7:5
15 listopada 2016
2
Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares
3
Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
6:3, 6:4
6
Chorwacja Ivan Dodig
Brazylia Marcelo Melo
8
Filipiny Treat Huey
Białoruś Maks Mirny
7:5, 6:4
17 listopada 2016
3
Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
8
Filipiny Treat Huey
Białoruś Maks Mirny
6:4, 6:4
2
Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares
6
Chorwacja Ivan Dodig
Brazylia Marcelo Melo
6:3, 3:6, 10–6
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Wielka Brytania Murray
Brazylia Soares
Stany Zjednoczone B. Bryan
Stany Zjednoczone M. Bryan
Chorwacja Dodig
Brazylia Melo
Filipiny Huey
Białoruś Mirny
Mecze
W–L
Sety
W–L
Gemy
W–L
Miejsce
2 Wielka Brytania Murray
Brazylia Soares
6:3, 6:4 6:3, 3:6, 10–6 6:4, 7:5 3–0 6–1 35–25 1.
3 Stany Zjednoczone B. Bryan
Stany Zjednoczone M. Bryan
3:6, 4:6 7:6(3), 6:0 6:4, 6:4 2–1 4–2 32–26 2.
6 Chorwacja Dodig
Brazylia Melo
3:6, 6:3, 6–10 6:7(3), 0:6 7:5, 6:4 1–2 3–4 28–32 3.
8 Filipiny Huey
Białoruś Mirny
4:6, 5:7 4:6, 4:6 5:7, 4:6 0–3 0–6 26–38 4.


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
5  Finlandia Henri Kontinen
 Australia John Peers
7 6  
3  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Stany Zjednoczone Mike Bryan
62 4     5  Finlandia Henri Kontinen
 Australia John Peers
2 6 10
2  Wielka Brytania Jamie Murray
 Brazylia Bruno Soares
1 4   7  Południowa Afryka Raven Klaasen
 Stany Zjednoczone Rajeev Ram
6 1 8
7  Południowa Afryka Raven Klaasen
 Stany Zjednoczone Rajeev Ram
6 6  

Pula nagród[edytuj | edytuj kod]

Runda Pieniądze ($)[a] Punkty (ATP)[b]
Zwycięzcy +265 000 +900
Finaliści +89 000 +400
3 zwycięstwa w grupie 190 000 600
2 zwycięstwa w grupie 156 000 400
1 zwycięstwo w grupie 122 000 200
0 zwycięstw w grupie 88 000 0
Rezerwowi 34 000

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pieniądze za grę podwójną są wypłacane na parę.
  2. Punkty za grę podwójną przypisane są na osobę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]