Biollante

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Postać z Toho
Biollante
Typ zmutowana hybryda róży, człowieka i Godzilli
Wysokość 85 metrów (stadium róży), 120 metrów (stadium końcowe)
Waga od 60 000 do 100 000 ton (stadium róży), 200 000 ton (stadium końcowe)
Główni przeciwnicy Godzilla
Specjalne zdolności plucie trującym sokiem roślinnym, pnącza
Filmy

Biollante (jap. ビオランテ Biorante) – fikcyjny gigantyczny potwór (kaijū), występujący w japońskim filmie fantastycznonaukowym z serii o Godzilli pod tytułem Godzilla kontra Biollante (jap. ゴジラVSビオランテ Gojira vs Biorante, ang. Godzilla vs. Biollante) z 1989 roku, w reżyserii Kazuki Omori. Biollante był jednym z pierwszych (obok Battry, Spacegodzilli i Destruktora), zupełnie nowych adwersarzy Godzilli, jacy zadebiutowali w serii Heisei[1].

Opis potwora[edytuj | edytuj kod]

Biollante jest mutantem, powstałym za sprawą znanego naukowca doktora Shiragami (Kōji Takahashi), który skrzyżował komórki swojej zmarłej córki o imieniu Erika (Yasuko Sawaguchi), z materiałem genetycznym pochodzącym od uwielbianych przez jego córkę róż oraz samoregenerujących się komórek Godzilli (znalezionych w ruinach Tokio, zniszczonego przez potwora w 1984 roku[a])[1]. W wyniku tej kombinacji zrodziła się monstrualna zwierzęco-roślinna hybryda, który w swoim pierwotnym stadium przypominał ogromną różę[1]. W pierwszym starciu Godzilla zwyciężył Biollante, paląc go swoim radioaktywnym podmuchem. Zamiast ponieść śmierć, potwór powrócił, przeistaczając się w jeszcze większe monstrum z paszczą najeżoną zębami, olbrzymią ilością pnączy zakończonych mniejszymi paszczami. Walka zakończyła się wycofaniem ciężko rannej Godzilli do oceanu, zaś Biollante zamienił się w świecący pył, który ulatuje w kosmos, uwalniając tym samym duszę Eriki[1].

Dane podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

  • Stadium róży - wysokość: 85 metrów; waga: od 60 000 do 100 000 ton[1]
  • Stadium końcowe - wysokość: 120 metrów; waga: 200 000 ton[1]

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Biollante mimo swoich ogromnych rozmiarów był zdolny bardzo szybko poruszać się na kończynach przypominających korzenie. Z ciała potwora wyrastały bardzo długie pnącza przypominające macki z chwytnymi paszczami na końcu. Ostateczna forma Biollante atakowała Godzillę najeżoną zębami paszcza. Do tego, pluł z ogromnej paszczy trującym sokiem roślinnym.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nawiązanie do wydarzeń z filmu Godzilla (jap. ゴジラ Gojira, ang. The Return of Godzilla) z 1984 roku, którego Godzilla kontra Biollante był bezpośrednim sequelem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f J.D. Lees, Marc Cerasini: The Official Godzilla Compendium: A 40 Year Retrospective. Random House Books, marzec 1998, s. 61-63; 121, seria: Official Godzilla. ISBN 0-679-88822-5. (ang.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Profil potwora na fanowskiej stronie Toho Kingdom