Godzilla kontra Kosmogodzilla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godzilla kontra Kosmogodzilla
ゴジラvsスペースゴジラ
Gatunek horror
Rok produkcji 1994
Data premiery Japonia 10 grudnia 1994
Stany Zjednoczone 19 stycznia 1999
Kraj produkcji  Japonia
Język japoński
Czas trwania 108 min
Reżyseria Kensho Yamashita
Scenariusz Hiroshi Kashiwabara
Kanji Kashiwa
Główne role Jun Hashizume
Megumi Odaka
Zenkichi Yoneyama
Akira Emoto
Muzyka Takayuki Hattori
Zdjęcia Masahiro Kishimoto
Produkcja Tomoyuki Tanaka
Shogo Tomiyama
Dystrybucja Kuk Dong
Budżet ¥1 000 000 000
(10 300 000 USD)
Poprzednik Godzilla kontra
Mechagodzilla II
Kontynuacja Godzilla kontra Destruktor

Godzilla vs. SpaceGodzilla (jap. ゴジラvsスペースゴジラ Gojira tai SupēsuGojira) – jeden z filmów z serii o Godzilli. Powstał w 1994 roku. Był to 21. film z całej serii, a szósty w serii Heisei (1984–1995).

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W 1995 r. grupa naukowców opracowuje dwa projekty do walki z Godzillą: Projekt T, mający na celu wszczepienie Godzilli urządzenia pozwalającego kontrolować go telepatycznie i Projekt M.O.G.U.E.R.A. pod postacią robota zbudowanego ze szczątków Mechagodzilli.

Na Wyspę Narodzin (Birth Island) przybywa ekipa mająca zainstalować emiter na ciele Godzilli. Wspomaga ich Yuki, którego przyjaciel został zabity w 1989 r. podczas ataku Godzilli. Z tego powodu Yuki chce się zemścić i zabić Godzillę. Na wyspie przebywa także Junior, syn Godzilli.

Niespodziewanie, dziwny kosmiczny potwór atakuje stację NASA. W kosmos zostaje posłana M.O.G.U.E.R.A., jednak nie udaje jej się powstrzymać bestii. Potwór nazwany Kosmogodzillą (Spacegodzilla) ląduje na wyspie, porywa Juniora i pokonuje Godzillę. Następnie kieruje się do Fukuoki, gdzie tworzy swoją krystaliczną twierdzę wokół wieży, z której czerpie energię. Godzilla rusza za nim.

Sprawy komplikują się, gdy Miki Sauegusa, która miała kontrolować Godzillę, zostaje porwana przez japońską mafię. Przestępcy chcą ją wykorzystać do kontroli Godzilli, ale Koji, Kiyo i Yuki wdzierają się do ich bazy i odbijają Miki. Urządzenie zostaje zniszczone i Godzilla wciąż podąża do Fukuoki.

Gdy Godzilla przybywa na miejsce, do walki z Kosmogodzillą zostaje też skierowana M.O.G.U.E.R.A. Gdy jej piloci odkrywają powiązanie między wieżą a potworem, atakują wieżę i naruszają ją, zaś Godzilla kończy dzieła. M.O.G.U.E.R.A. zostaje jednak poważnie uszkodzona i niezdolna do walki. Godzilla wykorzystuje potężniejszą odmianę swojego promienia cieplnego i niszczy Kosmogodzillę, osłabionego walką i zniszczeniem wieży. Yuki wreszcie postanawia dać spokój potworowi. Godzilla wraca na wyspę, a Miki pokazuje Kiyo, jak na Wyspie Narodzin Junior uczy się używać swojego promienia cieplnego.

Wyniki kasowe[edytuj | edytuj kod]

Film przy koszcie około 10 mln dolarów zarobił 20 mln dolarów w samej Japonii i ponad 32 miliony na świecie (nie licząc zysków ze sprzedaży VHS i DVD).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]