Godzilla kontra Mechagodzilla (film 2002)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godzilla kontra Mechagodzilla
ゴジラ×メカゴジラ (Gojira tai Mekagojira)
Gatunek science fiction
Rok produkcji 2002
Data premiery 13 grudnia 2002
Kraj produkcji Japonia
Język japoński
Czas trwania 88 min
Reżyseria Masaaki Tezuka
Scenariusz Wataru Mimura
Główne role Yumiko Shaku
Shin Takuma
Kou Takasugi
Yuusuke Tomoi
Kumi Mizuno
Akira Nakao
Tsutomu Kitagawa jako Godzilla
Muzyka Michiru Ōshima
Montaż Shinichi Fushima
Shinichi Natori
Dystrybucja Toho

Godzilla kontra Mechagodzilla (ゴジラ×メカゴジラ, Gojira tai Mekagojira) to 26. film o Godzilli i czwarty w serii Shinsei. Reżyserem został Masaaki Tezuka, a scenariusz napisał Wataru Mimura.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Rok 1954. Godzilla atakuje Tokio i zostaje zabity przez niszczyciel tlenu dra Serizawy, jednak naukowiec zabiera tajemnicę broni do grobu. Potem kolejne potwory atakują Japonię. Japońskie Siły Samoobrony tworzą gamę broni, m.in. działo termiczne i masery do walki z bestiami.

Rok 1999. Nagle pojawia się kolejny Godzilla. Jednostka Maserowa zostaje wysłana, aby go pokonać, jednak broń nie działa przeciwko jaszczurowi. Akane Yashiro panikuje podczas ataku i w zderzeniu z jej pojazdem na dół zbocza spada jeep, który zostaje zdeptany przez Godzillę. Choć zostaje uniewinniona, Akane zostaje oddelegowana do pracy w bibliotece.

Rząd Japonii postanawia zbudować broń, która wreszcie da radę pokonać potwora. Gdy odkrywają szkielet bestii zabitej w 1954 r., zwracają się do specjalisty od biomaszyn, dra Yuhary, aby pomógł im w projekcie. Początkowo odmawia, jednak w końcu zgadza się.

Rok 2003. Broń zostaje ukończona. Akane dowiaduje się, że awansowała na pilota Kiryu – nowego biocyborga do walki z Godzillą. Jednak jeden z jej kolegów, Hayama, odnosi się wobec niej bardzo chłodno: uważa, że to z winy Akane jej brat zginął w 1999 roku. Dowódca grupy każe mu zostawić ją w spokoju, ale Akane czuje się niepewnie na swoim stanowisku.

Podczas prezentacji Kiryu Godzilla atakuje miasto. Kiryu, wysłany przeciwko niemu, łatwo radzi sobie z potworem. Nagle, gdy Godzilla wydaje ryk, Kiryu przestaje odpowiadać. Godzilla ucieka, a samoloty transportowe chcą zabrać Kiryu do bazy. Nagle maszyna atakuje je i rusza do ataku na miasto. Próba powstrzymania go kończy się zestrzeleniem jednego z samolotów. Dopiero po godzinie moc Kiryu się wyczerpuje. Premier podejmuje decyzję o zawieszeniu programu.

Yuhara odkrywa, że wykorzystanie DNA Godzilli w Kiryu sprawiło, że w chwili, gdy słyszy ryk Godzilli, budzi się w nim dusza Godzilli sprzed 50 lat.

Podczas rozmowy Akane i Yuhary Hayama nie okazuje jej wdzięczności za uratowanie z zestrzelonego samolotu. Jednak wszyscy koledzy z drużyny i Yuhara stają murem w obronie dziewczyny. Tymczasem Sara, córka Yuhary, nie potrafi zrozumieć, czemu ludzie zmuszają Kiryu do walki z Godzillą. Yuhara wyjaśnia, że matka Sary zmarła, będąc w ciąży, dlatego jego córka jest wrażliwa na kwestię życia. Akane rozmawia z dziewczynką.

Godzilla ponownie atakuje Tokio. Ludzie starają się go powstrzymać z pomocą maserów i ciężkiej artylerii, ale bez skutku. Po spotkaniu Togashi i premiera Igarashi, zapada decyzja o użyciu Kiryu. Maszyna w ostatniej chwili ratuje szpital w Shinagawie od zniszczenia. Rozpoczyna się walka.

W czasie ataku Kiryu szykuje się do użycia Działa Zero Absolutne, gdy nagle Godzilla wywraca go; lodowaty pocisk trafia w budynki, niszcząc je, a Kiryu przestaje reagować. Akane mimo protestów rusza do maszyny, by pokierować ją ręcznie. Udaje jej się dotrzeć do Mechagodzilli, ale robotowi brakuje mocy. Zostaje ona przesłana z elektrowni.

Nagle, gdy Kiryu wstaje, znów zostaje powalony przez potwora. Akane, oszołomiona, ma halucynacje swoich kolegów, Yuhary i Sary, co dodaje jej sił do walki. Hayama, widząc, że Godzilla za chwilę znów zaatakuje, katapultuje swojego kolegę z samolotu i wystawia się na atak. Godzilla łapie samolot w pysk. Hayama żąda, aby Akane użyła Działa Zero Absolutne, ta jednak rusza na Godzillę; Kiryu wyrywa kokpit i Hayama katapultuje się, a Kiryu unosi Godzillę i gdy wpadają pod wodę – Akane używa Zera Absolutnego.

Przez chwilę w centrum operacyjnym ludzie obawiają się, że Akane nie żyje; okazuje się jednak, że Godzilla, ranny, oddala się, a Mechagodzilla – z urwaną ręką i zniszczonym Działem Zero Absolutne – wynurza się na powierzchnię. Akane wychodzi z maszyny, obserwując odchodzącego Godzillę.

Występują[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Kiryu w języku japońskim zapisuje się 機龍 i oznacza to "maszynowy smok".
 • Film czerpie bardzo wiele z poprzednich filmów; szkielet Godzilli, użyty do budowy Kiryu, pochodzi z Godzilli zabitego w 1954 r., wspomina się także dwa inne potwory, Mothrę i Gairę, giganta z filmu Pojedynek Potworów.
 • W filmie Godzilla z 1954 r. szkielet Godzilli również został zniszczony, lecz w GxMG jest nietknięty.
 • W wersji amerykańskiej mówi się, że Działo Termiczne i masery zabiły Mothrę i Gairę; jest to nieprawdą, bowiem Mothra przeżyła w filmie z lat 60., natomiast Gaira zginął w pojedynku ze swoim "bratem", Sandą, z powodu wybuchu wulkanu. W wersji japońskiej mówi się, że bronie zostały użyte przeciwko potworom, a nie, że je zabiły.
 • Kiryu tylko trzy razy zostaje określony jako Mechagodzilla: raz, gdy premier pokazuje naukowcom szkielet Godzilli, drugi, gdy dzieci idące ulicą mijają ośrodek, w którym buduje się Kiryu i trzeci, gdy profesor Yuhara stwierdza, że bez komputerów z DNA Godzilli "Mechagodzilla będzie bez szans".
 • Po raz pierwszy od filmu Powrót Godzilli w filmie nie użyto utworów Akiry Ifukube, nawet słynnego "Tematu Godzilli".
 • W porównaniu z innymi filmami o Godzilli, historia jest utrzymana w bardziej realistycznym tonie:
  • Kiryu ma ograniczony zapas energii (maszyny z poprzednich filmów nie miały takiego ograniczenia) i może walczyć tylko przez dwie godziny, a jeśli użyje Działa Zero Absolutne, to nawet mniej.
  • Kiryu nie zostaje zbudowany z pomocą technologii przyszłości, jak Mechagodzilla z 1993 r. czy M.O.G.U.E.R.A. (zbudowane ze szczątków Mecha-King Ghidory, stworzonego w przyszłości).
  • Japonia nie buduje sobie maszyny tak od razu: zawiera wiele umów międzynarodowych, a realizacja projektu zajmuje aż cztery lata (wiele mechów w poprzednich filmach powstawało w kilka miesięcy).
  • Również masery są nieco bardziej realistyczne niż poprzednio: niekorzystne warunki atmosferyczne, jak deszcz, mogą zmniejszyć ich skuteczność, gorzej też działają przeciw stworzeniom zmiennocieplnym, jak Godzilla, a lepiej – stałocieplnym (jak humanoid Gaira).
 • Gościnnie wystąpił bejsbolista Hideki Matsui o pseudonimie Godzilla.
 • Podobnie jak w Godzilla kontra Megaguirus główną postacią jest kobieta, która, ze względu na traumatyczne wydarzenia związane z Godzillą, chce pokonać potwora za wszelką cenę.

Wyniki kasowe[edytuj | edytuj kod]

Film kosztował około 8,5 mln dolarów; zarobił w Japonii w sumie 16 000 000 dolarów, stając się drugim po GMK kasowym sukcesem Shinsei. Film w kinach obejrzało około 1 700 000 widzów.