Anguirus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Postać z Toho
Anguirus
Typ Dinozaur
Wysokość 50 metrów (1955-1969)
70 metrów (1972-1974) 90 metrów (2004)
Waga 30 000 ton (1955-1974)
60 000 ton (2004)
Główni przeciwnicy Godzilla
King Ghidorah
Gigan
Mechagodzilla
Filmy
Anguirus i Godzilla

Anguirus (jap. アンギラス Angirasu?, spotykana jest również nazwa Angilas, Anzilla, Angorosoaurus) – drugi po Godzilli fikcyjny olbrzymi potwór (kaijū), stworzony przez japońską wytwórnię filmową Tōhō. Po raz pierwszy pojawił się w filmie Godzilla kontratakuje (jap. ゴジラの逆襲 Gojira no gyakashū?, ang. Godzilla Raids Again lub Gigantis, the Fire Monster) z 1955 roku jako pierwszy przeciwnik Godzilli. W późniejszych filmach z serii Shōwa był sprzymierzeńcem Godzilli. Ostatni raz pojawił się w filmie Godzilla: Ostatnia wojna (jap. ゴジラ ファイナルウォーズ Gojira: Fainaru Wōzu?, ang. Godzilla: Final Wars) z 2004 roku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Seria Shōwa[edytuj | edytuj kod]

Anguirus ma postać wielkiego ankylozaura[1]. Na nosie posiada róg, zaś jego grzbiet pokryty jest kolczastym pancerzem[1]. W swoim debiucie był przeciwnikiem Godzilli. Oba potwory stoczyły zaciekłą walkę w Osace, niszcząc przy tym miasto, w tym także zamek Ōsaka. Anguirus ostatecznie poległ, a jego ciało zostało spalone przez Godzillę.

Anguirus powrócił w filmie Zniszczyć wszystkie potwory (jap. 怪獣総進撃 Kaijū Sōshingeki?, ang. Destroy All Monsters) z 1968 roku, którego akcja rozgrywa się w alternatywnej przyszłości. Tak jak pozostałe ziemskie potwory, Anguirus znalazł się pod kontrolą Kilaakian – rasy złowrogich kosmitów, która planowała podbić Ziemię. Jego zadaniem było strzeżenie znajdującej się w górze Fudżi bazy najeźdźców przed atakiem Japońskich Sił Samoobrony. Kiedy w końcu ludziom udało zakłócić sygnał kontrolujący potwory, kosmici wezwali King Ghidorah, lecz ten został pokonany przez Godzillę i sprzymierzone z nim potwory.

Potwór pojawił się jeszcze w dwóch filmach poprzedzających wydarzenia ze Zniszczyć wszystkie potwory. W filmie Godzilla kontra Gigan (jap. 地球攻撃命令 ゴジラ対ガイガン Chikyū Kogeki Meirei Gojira tai Gaigan?, ang. Godzilla vs. Gigan) z 1972 stał się sprzymierzeńcem Godzilli w walce z nowymi kosmitami, planującymi podbić Ziemie przy użyciu King Ghidorah i Gigana. Pochodzący z Wyspy Potworów obrońcy Ziemi zwyciężają najeźdźców.

W Godzilla kontra Mechagodzilla (jap. ゴジラ対メカゴジラ Gojira tai Mekagojira?, ang. Godzilla vs. Mechagodzilla lub Godzilla vs. The Cosmic Monster) Anguirus skonfrontował się z Godzillą (którą w rzeczywistości była Mechagodzilla).

Anguirusa można było jeszcze przelotnie zobaczyć w Rewanż Godzilli (jap. ゴジラ • ミニラ • ガバラ オール 怪獣大進撃 Gojira Minira Gabara Ōru Kaijū Daishingeki?, ang. All Monsters Attack lub Godzilla’s Revenge) z 1969 roku i Godzilla kontra Megalon (jap. ゴジラ対メガロ Gojira tai Megaro?, ang. Godzilla vs. Megalon) z 1973 roku, jednak było to wyłącznie fragmenty z poprzednich filmów.

Seria Millenium[edytuj | edytuj kod]

W Godzilla: Ostatnia wojna (jap. ゴジラ ファイナルウォーズ Gojira: Fainaru Wōzu?, ang. Godzilla: Final Wars) z 2004 roku. Anguirus był jednym z wielu potworów, które podobnie jak w filmie Zniszczyć wszystkie potwory z 1968 roku, były kontrolowane przez przybyszów z kosmosu (tym razem nazywających siebie Xillianami). Zaatakował on Szanghaj, po czym (tak jak pozostałe potwory), zniknął w tajemniczych okolicznościach za sprawą Xillian. Później, kiedy kosmici ujawnili swoje zamiary wobec Ziemi, został ponownie wysłany by niszczył ludzkie miasta. Nie widząc innego wyjścia, ludzie przebudzili uśpioną wiele lat temu Godzillę. Podążając za pojazdem ludzi, Godzilla eliminowała kolejno kontrolowane przez Xillian potwory. Do walki z Anguirusem, Rodanem i King Caesarem doszło u stup góry Fudżi. Ostatecznie wszystkie potwory zostały pokonane przez Godzillę.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b J.D. Lees, Marc Cerasini: The Official Godzilla Compendium: A 40 Year Retrospective. Random House Books, marzec 1998, s. 18-20; 118, seria: Official Godzilla. ISBN 0-679-88822-5. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]