Baragon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: Barugonem – filmowym potworem z serii o Gamerze.
Postać z Tōhō
Baragon
Typ Dinozaur
Wysokość 25 metrów (1965)
20 metrów (1968)
30 metrów (2001)
Waga 250 ton (1965-1968)
10 000 ton (2001)
Specjalne zdolności: ognisty podmuch, drążenie podziemnych tuneli
Główni przeciwnicy Frankenstein
King Ghidorah
Godzilla
Filmy

Baragon (jap. バラゴン Baragon) – fikcyjny gigantyczny potwór (kaijū), występujący w japońskich filmach fantastycznonaukowych wytwórni Tōhō. Baragon jest fikcyjnym czerwonym rogatym dinozaurem z dużymi uszami, który przetrwał do naszych czasów. Po raz pierwszy pojawił się w filmie tokusatsu pod tytułem Frankenstein kontra Baragon (jap. (フランケンシュタイン対地底怪獣 Furankenshutain tai chitei-kaijū, ang. Frankenstein Conquers the World) z 1965 roku w reżyserii Ishirō Hondy, następnie wystąpił w dwóch filmach z serii o Godzilli: Zniszczyć wszystkie potwory (jap. 怪獣総進撃, Kaijū sōshingeki,, ang. Destroy All Monsters) z 1968 roku, również w reżyserii Ishirō Hondy, oraz po raz ostatni w Wielka bitwa potworów (jap. ゴジラ・モスラ・キングギドラ 大怪獣総攻撃 Gojira, Mosura, Kingu Gidora: Dai-kaijū sōkōgeki, ang. Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack) w reżyserii Shusuke Kaneko.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Seria Shōwa[edytuj | edytuj kod]

W swoim debiucie w Frankenstein kontra Baragon (jap. (フランケンシュタイン対地底怪獣 Furankenshutain Tai Chitei Kaijū Baragon, ang. Frankenstein Conquers the World), Baragon grał rolę antagonisty i przeciwnika tytułowego Frankensteina. Chcąc przetrwać zmiany klimatyczne, jakie nastały pod koniec kredy, Barogon zakopał się pod ziemią[1]. Jego róg nosowy oświetlał mu drogę podczas drążenia tuneli. Kiedy wreszcie po milionach lat wydostał się na powierzchnię, przyszło mu stoczyć bitwę z olbrzymim Frankensteinem, w wyniku której pozornie poniósł śmierć[1].

Potwór powrócił w filmie Zniszczyć wszystkie potwory (jap. 怪獣総進撃, Kaijū Sōshingeki,, ang. Destroy All Monsters), gdzie pierwotnie miał wystąpić w scenie ataku na Paryż (miał on zniszczyć tamtejszy Łuk Triumfalny, jednak został zastąpiony Gorozaurem)[1]. Widziany był dopiero na krótko przed rozpoczęciem się finałowej bitwy u stóp góry Fudżi, pomiędzy ziemskimi potworami (m.in. Godzillą, Minyą, larwą Mothry i Anguirusem), a przysłanym przez złowieszczych kosmitów (Kilaakian) potworem z kosmitów – King Ghidorah, jednak nie brał w niej czynnego udziału.

Baragon miał pojawić się także w filmie Godzilla kontra Mechagodzilla (jap. ゴジラ対メカゴジラ Gojira tai Mekagojira, ang. Godzilla vs. Mechagodzilla lub Godzilla vs. The Cosmic Monster), gdzie po wynurzeniu się z ziemi miał skonfrontować się z podszywającym się pod Godzillę Mechagodzillą, jednak został zastąpiony Anguirusem[2].

Seria Millenium[edytuj | edytuj kod]

Baragon pojawił się po raz ostatni w 2001 roku w filmie Wielka bitwa potworów (jap. ゴジラ・モスラ・キングギドラ 大怪獣総攻撃 Gojira, Mosura, Kingu Gidora: Dai-kaijū sōkōgeki, ang. Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack), gdzie wraz z innymi potworami-strażnikami: trójgłowym smokiem King Ghidorah i wielką ćmą Mothrą, miał bronić Japonii przed powracającym Godzillą. Był znacznie mniejszy od swojego oponenta. Poruszał się głównie czworonożnie i był pozbawiony zdolności ziania ogniem. Został zabity przez Godzillę.

Dane podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

  • 1965 wysokość: 25 metrów; masa: 250 ton
  • 1968 wysokość: 20 metrów; masa: 250 ton
  • 2001 wysokość: 30 metrów; masa: 10 000 ton

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Baragon posiada zdolność zagrzebywania się pod ziemią. Dzięki temu zdolny jest uciec przeciwnikowi a także, sprawić by ziemia się pod nim zapadła. Mimo swoich rozmiarów potrafi daleko skakać. Róg na czole potwora potrafił świecić. Główną zdolnością ofensywną Baragona jest zianie ognistym podmuchem (jedynie w filmie Wielka bitwa potworów był pozbawiony tej zdolności). Oprócz tego jego bronią są pazury i kły.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c J.D. Lees, Marc Cerasini: The Official Godzilla Compendium: A 40 Year Retrospective. Random House Books, marzec 1998, s. 119, seria: Official Godzilla. ISBN 0-679-88822-5. (ang.)
  2. Baragon (ang.). tokumonster.tumblr.com. [dostęp 19 lutego 2014].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]