Syn Godzilli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Syn Godzilli
Kaijūtō no kessen: Gojira no musuko
Gatunek dramat, science fiction, katastroficzny
Data premiery 16 grudnia 1967
Kraj produkcji Japonia
Język japoński
Czas trwania 84 min
Reżyseria Jun Fukuda
Scenariusz Kazue Shiba, Shinichi Sekizawa
Muzyka Masaru Satō
Zdjęcia Kazuo Yamata

Syn Godzilli (jap. 怪獣島の決戦 ゴジラの息子 Kaijū-tō no kessen: Gojira no musuko, dosł. Decydująca bitwa na Wyspie Potworów: syn Godzilli) – ósmy film z Godzillą.

Grupa naukowców próbuje dokonać eksperymentu, zmieniającego pogodę na pewnej wyspie. Zamiast śniegu uzyskują jednak radioaktywny deszcz. Temperatura na wyspie poważnie wzrasta, a naukowców nachodzą ogromne modliszki. Naukowcy odkrywają, że nie są sami – mieszka tutaj również młoda dziewczyna – córka naukowca, który nie mógł wydostać się z wyspy. Niedługo później na wyspie pojawia się Godzilla, aby uratować swoje nowo wyklute dziecko – Minyę – przed modliszkami. Następnie ujawnia się gigantyczny pająk, Kumonga. Ostatecznie naukowcom udaje się zamrozić wyspę, a Godzilla i Minya zapadają w stan hibernacji, zabijając wcześniej Kumongę.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Film ten wzbudzał kontrowersje, ponieważ Godzilla – zdaniem niektórych – nazbyt się uczłowieczył. Nawet Inoshirō Honda, twórca Godzilli, stwierdził, że trudno byłoby mu ten film reżyserować. Jedni uważali Minyę za maskotkę, a inni za jeden z najmniej udanych wytworów wytwórni filmowej Toho. Potomek Godzilli – jednak już inny – powrócił w 1993 r. w filmie Godzilla kontra Mechagodzilla II. Minya pojawił się po Synu Godzilli jeszcze w trzech filmach, w tym w najnowszym, Godzilla: Ostatnia wojna

Potwory występujące w filmie: Godzilla, Kumonga, Kamacuras, Minya

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]