Varan (potwór)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Postać z Tōhō
Varan
Typ olbrzymi jaszczur
Wysokość 50 metrów (1958)
10 metrów (1968)
Waga 15,000 ton (1958)
60 ton (1968)
Główni przeciwnicy King Ghidorah
Specjalne zdolności lot ślizgowy
Filmy

Varan (jap. バラン Baran?, ang. Varan) – fikcyjny olbrzymi prehistoryczny potwór (kaijū), występujący w należącej do japońskiej wytwórni Tōhō serii filmów fantastycznonaukowych (w tym serii filmów o Godzilli). Zadebiutował w filmie Varan the Unbelievable (jap. 大怪獣バラン Daikaijū Baran?) w reżyserii Ishirō Hondy z 1958 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W filmie Varan był bożkiem dla mieszkańców wioski Kunishiroshima, leżącej nad słonym jeziorem. Varan pierwszy raz zaatakował, tratując grupę entomologów zainteresowanych, dlaczego na Syberii pojawiły się motyle z tej okolicy.

Później do wioski przybywa trójka głównych bohaterów: naukowiec Kenji i jego przyjaciele, Yuriko i Horiguchi (pracownicy tworzący program Mity XX wieku rozwiązane). Lokalny kapłan ostrzega ich, że ich obecność obrazi Varana i ściągnie wielkie nieszczęście, ale Kenji nie słucha rad. Podczas wyprawy, grupa się rozdziela. Kenji wkrótce odnajduje swoich przyjaciół, ale ich radość nie trwa długo, bowiem z wody wynurza się Varan. Po zniszczeniu osady, Varan odlatuje.

Wojsko postanawia przeciwdziałać atakowi potwora. Varan zostaje zwabiony na lotnisko Haneda i tam potraktowany pociskami. Po ucieczce do wody, wojsko zrzuca bomby głębinowe i Varan znika.

Varan powrócił 10 lat później w filmie "Destroy All Monsters", już mniejszy (najpierw miał 50 metrów, a potem 10 m), więc jest prawdopodobne, że to inny potwór. W 1999 roku na wyspie Ogasawara powstała Wyspa Potworów (Monsterland), jednak po ataku kosmitów Kilaak, wszystkie potwory uciekły, kontrolowane przez przybyszów. Gdy wyrwały się spod ich kontroli, Varan uczestniczył w natarciu na bazę kontrolujących potwory Kilaaków, ale gdy ci wysłali do walki Ghidorę, do walki stanęli tylko Godzilla, Mothra, Kumonga i Anguirus. Później Varan i reszta potworów powróciły na Wyspę Potworów.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wyprodukowane:
  • Projekty:
    • The Return of King Ghidorah - planowany na 1972, zamiast niego zrealizowano Godzilla kontra Gigan (jap. 地球攻撃命令 ゴジラ対ガイガン Chikyū Kogeki Meirei Gojira tai Gaigan?, ang. Godzilla vs. Gigan) z 1972 i "Godzilla kontra Megalon" jednak bez udziału Varana.
    • Pierwotny scenariusz Wielka bitwa potworów (jap. ゴジラ・モスラ・キングギドラ 大怪獣総攻撃 Gojira, Mosura, Kingu Gidora: Daikaijū Sōkōgeki?, ang. Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack) z 2001 - zamiast Anguirusa i Varana użyto Mothry i Ghidory.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Varan podobnie jak wiele innych potworów najpierw albo miał własny film (jak np. Mothra, Rodan), albo wystąpił w jakimś, w którym nie było Godzilli (jak np. Manda, Gorosaurus), a następnie zagrał w jednym filmie (Destroy All Monsters) wraz z Królem Potworów. Jednak rola Varana w DAM była tak niewielka, że nie był nawet aktorem w kostiumie, a ruchomą kukiełką.
  • Powodem, dla którego Varan i Anguirus nie wystąpili w GMK było to, że reżyser uznał, iż Mothra i King Ghidorah bardziej pasują do klimatu filmu.
  • Fuyuki Shinada, który tworzył kostiumy do GMK był fanem Varana i był tak zawiedziony wieścią, że jednak nie weźmie on udziału w filmie, że postanowił chociaż dać twarzom Ghidory pewne cechy Varana (podobne kolce itp.)