Godzilla kontratakuje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Godzilla kontratakuje
ゴジラの逆襲 (Gojira no gyakushû)
Godzilla kontratakuje
Gatunek horror, science fiction
Data premiery 24 kwietnia 1955
Kraj produkcji  Japonia
Język japoński
Czas trwania 82 min
Reżyseria Motoyoshi Oda
Scenariusz Shigeaki Hidaka
Takeo Murata
Muzyka Masaru Satō
Zdjęcia Seiichi Endo

Godzilla kontratakuje (jap. ゴジラの逆襲, Gojira no gyakashū, przez fanów stosowany skrót GRA od amerykańskiego tytułu Godzilla Raides Again) – japoński film science fiction w reżyserii Motoyoshiego Ody z 1955 roku.

Monstra występujące w filmie: Godzilla (Gigantes), Anguirus.

Film jest kontynuacją Godzilli: Króla potworów z 1954. Godzilla powraca, pojawia się także inne monstrum – Anguirus. Oba potwory zaatakowały Ōsakę, ale także toczą między sobą bój. Nic nie może ich zatrzymać, a co gorsza broni, która zabiła Godzillę rok wcześniej, nie można wykorzystać, a jej twórca nie żyje. Obie bestie walczą ze sobą. Godzilla ostatecznie zabija Anguirusa, a sam zwabiony zostaje na lodowiec, gdzie przysypuje go lawina lodu.

Film ten nie zyskał sobie większego uznania fanów i pozostał w cieniu Godzilli – króla potworów. Kolejny raz potwór pojawi się w obrazie King Kong kontra Godzilla.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Gojira no gyakushu poster 2.jpg
  • Tak jak Godzilla opisywał okrucieństwa wojny, GRA jest alegorią powojennej odbudowy.
  • W wersji japońskiej znajduje się wątek polski. Prof. Yamane wspomina naukowca polskiego pochodzenia, profesora Plateliego Hondona. W wersji amerykańskiej wątek wycięto.
  • Film, podobnie jak część pierwsza, posiada dwie wersje – oryginalną japońską oraz przerobioną przez Amerykanów. Co ciekawe, w amerykańskiej wersji filmu ani razu nie pada słowo Godzilla – potwór nosi imię Gigantes.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]