Wielka bitwa potworów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka bitwa potworów
ゴジラ・モスラ・キングギドラ 大怪獣総攻撃
Gatunek science fantasy
Data premiery Japonia 15 grudnia 2001
Polska 5 października 2007
Kraj produkcji Japonia
Język japoński
Czas trwania 105 min
Reżyseria Shūsuke Kaneko
Scenariusz Keiichi Hasegawa
Masahiro Yokotani
Shūsuke Kaneko
Główne role Chiharu Niiyama
Masahiro Kobayashi
Ryūdō Uzaki
Muzyka Kō Ōtani
Zdjęcia Masahiro Kishimoto
Scenografia Toshio Miike
Montaż Isao Tomita
Produkcja Shōgo Tomiyama
Hideyuki Honma
Wytwórnia Tōhō
Dystrybucja Japonia Tōhō
Stany Zjednoczone TriStar Pictures
Polska Media Service
Budżet 1 200 000 000 ¥
Przychody brutto 2 710 000 000 ¥

Wielka bitwa potworów (jap. ゴジラ・モスラ・キングギドラ 大怪獣総攻撃 Gojira, Mosura, Kingu Gidora: Daikaijū Sōkōgeki) – 25. z kolei, a trzeci w serii Shinsei, film o Godzilli. Film różni się od pozostałych obrazów z tej serii tym, że w przeciwieństwie do pozostałych filmów Godzilla nie jest tylko potworem atakującym Japonię, ale też metaforą zniszczeń wojennych.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W 1954 r. gigantyczny jaszczur zwany Godzillą zaatakował Japonię i został zniszczony nieznaną substancją chemiczną. W 1998 r. inne monstrum zaatakowało Amerykę, jednak Japończycy są pewni, że to nie Godzilla. Mimo to admirał Taizo Tachibana uważa, że należy być w pogotowiu.

W 2002 r. amerykański atomowy okręt podwodny zaginął w pobliżu Guamy. Okręt Satsuma zostaje wysłany, aby zbadać sprawę. Na miejscu jedna z łodzi zostaje zniszczona przez silny prąd, a pilot drugiej z przerażeniem obserwuje poruszające się, świecące w mroku kolce grzbietowe. Godzilla powraca.

Tymczasem córka admirała, Yuri Tachibana, kręci materiał dla małej stacji telewizyjnej, Digital Q, opisując „tajemnicze zdarzenia” na górze Myoko. Niespodziewanie nadchodzi wstrząs. Yuri zauważa ubranego w tradycyjne szaty starca, który jednak znika. W nocy, gang motocyklowy zostaje zasypany w tunelu. Wojsko stara się do nich dotrzeć z pomocą rakiet wiertniczych D-03. Przerażony świadek zdarzenia opowiada wojskowym o potworze, którego bierze za Godzillę. Yuri uznaje to za świetny materiał i postanawia zrobić reportaż. Odkrywa, że epicentrum wstrząsów przemieszczalo się. Pomaga jej przyjaciel, Teruaki Takeda, który pokazuje jej książkę zawierającą opisy zdarzeń, które dziwnie dobrze pasują do obecnych. Opowiadają one o trzech Potworach Strażnikach: Baragonie, Mothrze i Królu Ghidorze.

W nocy na jeziorze Ikeda dochodzi do tragedii. Grupa rozbrykanych nastolatków zostaje zabita i owinięta w coś, co przypomina kokony. Yuri dociera na komisariat polciji w Motosu, gdzie rozmawia z profesorem Isayamą, który opowiada jej o pochodzeniu Godzilli. Okazuje się, że podczas gdy ludzie uważali go za efekt prób atomowych, to tak naprawdę w ciele potwora zjednoczyły się dusze poległych podczas drugiej wojny światowej. Duchy zamierzają zemścić się na Japonii za porzucenie pamięci o nich. Isayama wyjaśnia, że Godzilli nie zabije żadna nowoczesna broń, mogą dać mu radę tylko trzy Potwory Strażnicy. Potwory te zostały pokonane bardzo dawno temu, a ich ciała teraz powoli się odradzają. Yuri przybywa do miejsca, gdzie rzekomo pochowany jest Król Ghidorah.

Tej samej nocy kataklizm nawiedza wyspy Bonin. Jest jednak oczywiste, że stało się coś jeszcze. Rząd ujawnia swoje podejrzenia co do powrotu Godzilli i ostrzega ludzi żeglujących na wodach Japonii. Yuri opowiada ojcu o legendzie o Strażnikach. Tachibama nie do końca w nią wierzy, ale też nie odrzuca jej; jego rodzice zostali zabici w 1954 roku i nie zamierza przegapić żadnego sojusznika w walce z nim.

Tymczasem Motosu zostaje zaatakowane przez nieznaną, czerwoną bestię, przypominającą nieco Godzillę. Podczas gdy do bazy przybywają budzące chaos sprzeczne raporty, w porcie Yaizu w Shizuoce pojawia się prawdziwy Godzilla, który rozpoczyna atak na miasto. Potwory zbliżają się do siebie, aż znajdują się w dolinie Hakone. Baragon jednak jest mniejszy i słabszy od Godzilli i przegrywa zacięty pojedynek. Godzilla zabija wielu świadków zdarzenia, także Yuri odnosi drobne obrażenia po tym, jak chciała sfilmować całe zdarzenie.

Pomimo ostrzeżeń ze strony Takedy, Yuri wypożycza rower i jedzie za Godzillą, podążającym ku Tokio. Generał Katsumasa Migumo rozkazuje zaatakować go z pomocą samolotów bojowych, bez skutku. Tymczasem Mothra, zamknięta w kokonie, kończy swą metamorfozę, a Król Ghidorah budzi się w jaskini w górze Fuji.

W Yokohamie zostaje ogłoszony stan pogotowia. Admirał Tachibana przybywa do miasta, obejmując dowodzenie nad akcją z krążownika Aizu. Wkrótce do miasta przybywa Godzilla. Niespodziewanie pojawia się także Mothra, która rozpoczyna atak na jaszczura. Yuri przybywa do miasta, chcąc nagrać wszystko, co tam się dzieje. Podczas walki Godzilla niszczy wieżę Yokohamy i ma wyraźną przewagę nad Mothrą. Nagle ziemia zaczyna się trząść.

Do miasta przybywa Król Ghidorah, wspomagając Mothrę w walce z Godzillą. Jednak jego metamorfoza jeszcze się nie skończyła i nie jest dostatecznie potężny. Gdy miota snopem w Ghidore, Mothra przyjmuje na siebie całą siłę uderzenia. Admirał widzi szansę do ataku i w stronę Godzilli zostają odpalone pociski wiertnicze D-03. Udaje im się zranić potwora, ale wściekły Godzilla atakuje ludzi, niszcząc prawie całą ich potęgę militarną w mieście. Kiedy jednak przygotowuje się do zniszczenia Aizu, Mothra znów wkracza na scenę i przyjmuje na siebie jego atak. Energia Mothry kieruje się ku miejscu, gdzie leży Król Ghidorah. Gdy złoty smok ją absorbuje, jego przemiana zostaje dokończona. Atakuje Godzillę i spycha do zatoki. Godzilla stara się uciec, ale Ghidorah ściga go nawet pod wodę.

Yuri i Takeda docierają do mostu nad zatoką, podczas gdy admirał Tachibana postanawia zaatakować Godzillę z okrętów podwodnych Satsuma. Tymczasem Ghidorah opada na samo dno, zraniony przez Godzillę. Podczas walki snop potwora trafił w most, który waląc się, niemal wytrącił Yuri i Takedę z galerii. Yuri i Takeda starają się wciągnąć z powrotem, a kamień, który znaleźli wcześniej w świątyni nad grobem Ghidory wpada do wody, ożywiając stwora. Ghidorah uwalnia strumień powietrza, ratując Yuri i Takedę przed śmiertelnym upadkiem. Yuri jednak traci przytomność. Ghidorah i Godzilla wynurzają się. Złoty smok atakuje Godzillę z użyciem własnych snopów, jednak Godzilla absorbuje tę energię. Połączenie jej z jego własnym snopem daje potężny strumień energii, który doszczętnie niszczy Ghidorę.

Niespodziewanie dusze trzech Strażników atakują Godzillę, sprawiając, że zanurza się coraz głębiej. Tachibana pilotuje Satsumę w stronę Godzilli, ale potwór połyka jego łódź. Będąc wewnątrz Godzilli, Tachibana doznaje halucynacji swojej córki i odzyskuje kontrolę nad łodzią. Godzilla zauważa Yuri i Takedę, jednak w momencie, gdy próbuje go zniszczyć, przez ranę przebija się pocisk S-03. Gdy Godzilla próbuje ziać snopem, wyrywa się on przez ranę. Gdy potwór się zanurza, Tachibana ledwo ucieka. Próbując zniszczyć swojego ostatniego wroga, Godzilla zostaje całkiem zniszczony.

W studiu Digital Q wybucha radość, gdy koledzy dowiadują się, że Yuri żyje i jest zdrowa. Jej szef, Haruki Kadokura chce, aby przeprowadzić wywiad z profesorem Isayamą. Jednak jeden z pracowników zmieszanym tonem wyznaje, że Isayama zmarł w 1954 r. w wieku ponad siedemdziesięciu lat. Kadokura zastanawia się, kim był starzec, spotkany przez Yuri.

Tachibana wynurza się na zewnątrz. Yuri chce do niego podbiec, ale admirał nie pozwala jej, obawiając się, że jest napromieniowany. Gdy Yuri salutuje mu, gratulując zwycięstwa, Tachibana wyjaśnia, że zwycięstwo to skutek połączenia sił ludzi i Strażników.

Tymczasem na dnie zatoki wśród szczątków mostu leży serce Godzilli, które niespodziewanie zaczyna bić…

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wyniki kasowe[edytuj | edytuj kod]

Film kosztował 9 400 000 dolarów. Jego premiera odbyła się 15 grudnia 2001 roku. Podczas pierwszego weekendu zarobił 1 900 000 dolarów, a ostatecznie zysk zamknął się na 20 milionach dolarów, stając się najbardziej kasowym sukcesem w serii Shinsei.

DVD[edytuj | edytuj kod]

Na świecie (Region 1) film został wydany na DVD przez Sony Pictures, 27 stycznia 2004 r., w formacie Widescreen. W Polsce film w 2008 r. wydał Media Service. Można go kupić osobno lub w specjalnym ośmiopaku.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Pierwotnie w filmie mieli się pojawić Anguirus i Varan, dwa potwory o wiele mniejsze od Godzilli: reżyser chciał ukazać Króla Potworów jako najsilniejszego kaiju w filmie. Jednak twórcy z Toho uznali, że Mothra i Ghidorah są bardziej znane, a poza tym bardziej pasują do mitologicznej otoczki filmu. Dlatego potwory Strażnicy zostały poważnie zmienione, w celu ukazania destrukcyjnej potęgi Godzilli:
  • Ghidorah, zwykle postać negatywna, tym razem staje w obronie ludzkości. Nie góruje już nad Godzillą, a nawet jest wręcz o parę metrów niższy. Nie pochodzi także z kosmosu, ale jest stworzeniem mitologicznym.
  • Mothra nie wywołuje huraganowego wiatru z pomocą skrzydeł i nie uwalnia trujących łusek, zamiast tego potrafi uwalniać strumień trujących żądeł z odwłoka. Jej skrzydła są bardziej jaskrawe, a oczy purpurowe. Ponieważ jest postacią z mitologii Japończyków, nie towarzyszą jej kapłanki Shobijin. Twórcy umieścili jednak scenę w filmie, gdy Mothra przelatuje nad miastem, a w tłumie widać dwie niemal identyczne dziewczyny w takich samych strojach; są one nawiązaniem do bliźniaczych kapłanek Mothry.
  • Baragon jest mniejszy niż zwykle, porusza się bardziej na czterech łapach (w poprzednich filmach umiał stać na dwóch) i nie posiada już promienia cieplnego.
 • Reżyser chciał pogodzić ze sobą wątek antyatomowy i mitologiczny, dlatego Godzilla z GMK to ten sam Godzilla co w 1954 r., wskrzeszony przez dusze japońskich żołnierzy.
 • Potwory Strażnicy są wśród fanów określane jako Kaneko Kaiju, np. Kaneko Mothra, od nazwiska reżysera.
 • Godzilla ma całkiem białe oczy, by podkreślić jego złowieszczą naturę.
 • Fuyuki Shinada, projektant kostiumów, był bardzo rozczarowany faktem, że jego ulubiony kaiju - Varan - nie wystąpi jednak w filmie, dlatego nadał twarzom Ghidory pewne cechy Varana.
 • W sekwencji otwierającej tłem dla napisów są fragmenty potworów: łuski i kolce Godzilli, skrzydło Mothry i łuski Ghidory. Te ostatnie bardzo przypominają identyczne łuski, które były tłem dla tytułu filmu Ghidorah – Trójgłowy potwór.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]