Bob Dylan’s Dream

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bob Dylan’s Dream
Utwór Boba Dylana
z albumu The Freewheelin’ Bob Dylan
Wydany 27 maja 1963
Nagrywany 24 kwietnia 1963
Gatunek folk
Długość 5:03
Twórca Bob Dylan
Producent Tom Wilson
Wydawnictwo Columbia Records

Bob Dylan’s Dream – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w kwietniu 1963 r. i wydana na drugim albumie The Freewheelin’ Bob Dylan w maju 1963 r.

Historia i charakter utworu[edytuj | edytuj kod]

Ta piosenka o utraconej młodości, ale również o rozerwanych więzach społecznych, nie miała się w ogóle ukazać na tym albumie i nie istniała jeszcze jako gotowy materiał do umieszczenia na płycie. Dopiero gdy zarząd Columbii postanowił wyrzucić z gotowego już albumu ośmieszający skrajną prawicę utwór „Talkin’ John Birch Paranoid Blues”. Dylan sam postanowił wykorzystać szansę i wyrzucił jeszcze dodatkowo trzy dalsze piosenki. Aby uzupełnić ich brak, 24 kwietnia doszło do dodatkowej sesji nagraniowej, podczas której artysta nagrał pięć piosenek, z których aż cztery dopełniły płytę. Wśród nich była „Bob Dylan’s Dream”.

Chociaż nie jest to bardzo popularny utwór Dylana, wśród fanów i krytyki jest oceniany bardzo wysoko. Niektórzy uważają, że jest to siostrzana piosenka niezwykle popularnej „Girl from the North Country[1].

Sam Dylan poinformował, że utwór powstał pod wpływem brytyjskiej folkowej ballady „Lord Franklin”. której Dylan nauczył się od Martina Carthy'ego. Dotyczy to zarówno warstwy słownej jak i muzycznej.

Bezpośrednią przyczyną powstania piosenki, którą Dylan już przez jakiś czas „nosił w umyśle”. była jego całonocna rozmowa z folklorystą Oscarem Brownem w Greenwich Village.

Piosenka ta skomponowana została pod koniec 1962 r., jednak Dylan zaczął ją wykonywać dopiero na początku 1963 r., jeszcze przed nagraniem jej na albumie.

  • 8 lutego 1963 r. - Dylan występował w Gerde's Folk City. Została wtedy nagrana taśma nosząca nazwę The Banjo Tape. Nazwa pochodzi od muzyka akompaniującego Dylanowi, który grał na bandżo i nazywał się Happy Traum.
  • 12 kwietnia 1963 r. - pierwszy wielki koncert Dylana; niektóre piosenki miały się ukazać na planowanym albumie koncertowym. Po tym zarzuconym projekcie pozostała tylko okładka.
  • 24 kwietnia 1963 r. - ostatnia sesja do albumu w studiu Columbii; jedna - z co najmniej dwóch - wersji piosenki została umieszczona na albumie.
  • 24 kwietnia lub 2 maja 1963 - ta piosenka wraz z innymi zostaje nagrana podczas koncertu w chicagowskim klubie „The Bear”.
  • 26 kwietnia 1963 r. - Dylan nagrywa tę piosenkę w studiu radia WFMT w Chicago.
  • W kwietniu 1963 r. Dylan rejestruje piosenkę u swojego wydawcy Witmark Music.

Wersje Dylana[edytuj | edytuj kod]

Po wydaniu albumu 27 maja, Dylan wykonał „Bob Dylan’s Dream” zaledwie jeden raz

Potem właściwie na prawie 30 lat utwór ten zniknął z programu do Dylana. Główną zapewne przyczyną była tematyka piosenki; wykonywanie utworu poświęconego straconej młodości przez dwudziestokilkuletniego artystę nie mogło brzmieć wiarygodnie. Dlatego Dylan zarzuca wykonywanie tej kompozycji i powraca do niej dopiero w 1991 r., kiedy jego wiek wręcz predestynuje go do wykonywania tej kompozycji.

Inne wykonania[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oliver Trager. Keys to the Rain. Str. 66

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Williams. Bob Dylan. Performing Artist 1960-1973. The Early Years. Omnibus Press, Nowy Jork 2004 ​ISBN 1-84449-095-5
  • Clinton Heylin. Bob Dylan. The Recording Sessions 1960-1994. St. Martin Press, Nowy Jork 1995 ​ISBN 0-312-13439-8
  • Oliver Trager. Keys to the Rain. The Definitive Bob Dylan Encyclopedia. Billboard Books, Nowy Jork 2004. ​ISBN 0-8230-7974-0

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]