With God on Our Side

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
With God on Our Side
Utwór Boba Dylana
z albumu The Times They Are a-Changin’
Wydany 13 stycznia 1964
Nagrywany 7 sierpnia 1963
Gatunek protest song
Długość 7:08
Twórca Bob Dylan
Producent Tom Wilson
Wydawnictwo Columbia Records

With God on Our Side – piosenka typu pieśń protestu skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w sierpniu 1963 r. i wydana na trzecim studyjnym albumie The Times They Are a-Changin’ w styczniu 1964 r.

Historia i charakter utworu[edytuj | edytuj kod]

Tę sarkastyczną piosenkę Bob Dylana można zaliczyć do „pieśni protestu” – protest song. W dziewięciu ośmiowersowych zwrotkach artysta wykazuje, że historia jest zawsze pisana przez zwycięzców i że niezależnie od ich „racji moralnych” mają zawsze za sobą Boga. Doprowadza logicznie wywód do końca sugerując, iż istnienie Boga może być tylko udowodnione tym, że zapobiegnie on w przyszłości nuklearnej wojnie.

Dylan nie waha się tu także przed rewizjonistycznym podejściem do historii USA, zwłaszcza jeśli chodzi o wojny z Indianami.

Już sam początek utworu sugeruje, że wszystko, co zostanie za chwilę zaśpiewane, jest jednym wielkim kłamstwem: moje imię – nieważne; mój wiek – jeszcze mniej ważny; czego zostałem nauczony – wszystko to kłamstwa. Bohaterowie – nazwiska do zapamiętania itd.

Aby nie odciągać uwagi słuchaczy od tekstu, Dylan wybrał właściwie minimalistyczny akompaniament na gitarze, co uczyniło utwór maksymalnie efektywnym; jest to krańcowo inne podejście do ekspresji niż na pełnym instrumentalnych gitarowych fajerwerków technicznych pierwszym albumie Bob Dylan.

Dylan uważał tę piosenkę za swoją kompozycję, jednak przypomina ona nieco utwór „The Patriot Game”. do którego słowa napisał Dominic Behan, który nazwał Dylana plagiatorem i złodziejem. Dylan nigdy nie odpowiedział na te zarzuty. Jednak i „The Patriot Game” pochodzi wprost od irlandzkiej piosenki folkowej „The Merry Month of May”.

Bezpośrednią przyczyną napisania tekstu, stał się dla Dylana cytat z Samuela Johnsona – „Patriotyzm jest ostatnią ucieczką szubrawców”.

Wersje Dylana[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia i wideografia[edytuj | edytuj kod]

Dyski
Filmy

Inne wykonania[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Williams. Bob Dylan. Performing Artist 1960-1973. The Early Years. Omnibus Press, Nowy Jork 2004 ​ISBN 1-84449-095-5
  • Clinton Heylin. Bob Dylan. The Recording Sessions 1960-1994. St. Martin Press, Nowy Jork 1995 ​ISBN 0-312-13439-8
  • Oliver Trager. Keys to the Rain. The Definitive Bob Dylan Encyclopedia. Billboard Books, Nowy Jork 2004. ​ISBN 0-8230-7974-0

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]