Przejdź do zawartości

See That My Grave Is Kept Clean

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
See That My Grave Is Kept Clean
Wykonawca utworu
z albumu Bob Dylan
Bob Dylan
Wydany

19 marca 1962

Nagrywany

22 listopada 1961

Gatunek

folk

Długość

2:40

Twórca

Bob Dylan

Producent

John Hammond

Wydawnictwo

Columbia Records

See That My Grave Is Kept Clean (inne tytuły: „One Kind Favor”, „See That My Grave Is Kept Green”, „Six White Horses”, „Two White Horses in a Line”) – utwór skomponowany przez Blind Lemona Jeffersona i nagrany przez Boba Dylana na pierwszym albumie Bob Dylan w listopadzie 1961.

Historia utworu

[edytuj | edytuj kod]

Chociaż Blind Lemon Jefferson jest uważany przede wszystkim za bluesmana, i to jednego z najważniejszych, to w czasie swojej krótkotrwałej kariery dokonał także nagrań pieśni religijnych. Nadawał im jednak mocny bluesowy charakter, więc można je zaliczyć do blues spiritual.

Jefferson nagrał ten utwór ok. października 1927 w Chicago i wkrótce stał on się jednym z jego najbardziej znanych bluesów.

Chociaż jest to jego kompozycja, można ją wywieść z brytyjskiego folku, zwłaszcza z utworu „Two White Horses in a Line”, który został zaadaptowany do bluesa w XIX w. przez Afroamerykanów. Inne elementy utworu mają z kolei związek z XIX-wieczną piosenką brytyjską „Who Killed Cock Robin”. Trzecim źródłem jest oczywiście Biblia.

Jest także pewne, iż motywem powstania utworu była trauma po wojnie secesyjnej i widok tysięcy nowych grobów, indywidualnych i masowych, często nieoznaczonych. „See That My Grave Is Kept Clean” stał się samotnym protestem przeciwko śmierci, co całkowicie zanegowało źródła tego bluesa – zwykłe sentymentalne piosenki.

Wersje Dylana

[edytuj | edytuj kod]

W początkowym okresie kariery (1961, 1962) Dylan dokonał kilkakrotnych nagrań tego utworu.

Pod koniec września 1961 został nagrany jego występ w „Gerde’s Folk City”; wśród wykonywanych piosenek była także „See That My Grave Is Kept Clean'”.

22 listopada nagrał swoją wersję na pierwszym albumie; John Hammond wybrał trzecie nagranie, z co najmniej czterech alternatywnych nagrań.

22 grudnia 1961 podczas podróży do domu w Hibbing Dylan zatrzymał się w Minneapolis u Bonnie Beecher i tam Tony Glover nagrał jego występ. Taśma ta uchodzi za najlepsze nagranie Dylana z tego okresu i przewyższa artystycznie pierwszy album Dylana. Nagrania te stały się głównym źródłem pierwszego w historii bootlegu Great White Wonder.

Tego samego dnia Dylan został także nagrany przez Dave’a Whittakera. Jest to tak zwana Minnesota Hotel Tape.

We wrześniu 1962 Eva i Mac McKenzie po raz kolejny dokonali nagrań Dylana.

Prawdopodobnie jedno z ostatnich nagrań „See That My Grave Is Kept Clean” zostało zrobione podczas występu w „Gaslight Cafe”. Jest to tzw. The Second Gaslight Tape.

Podczas odosobnienia w Woodstock Dylan nagrał ten utwór razem grupą The Band w czasie październikowo-listopadowych sesji w 1967 r.

Inne wersje

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Paul Williams. Bob Dylan. Performing Artist 1960−1973. The Early Years. Omnibus Press, Nowy Jork 2004 ISBN 1-84449-095-5.
  • Clinton Heylin. Bob Dylan. The Recording Sessions 1960-1994. St. Martin Press, Nowy Jork 1995 ISBN 0-312-13439-8.
  • Oliver Trager. Keys to the Rain. The Definitive Bob Dylan Encyclopedia. Billboard Books, Nowy Jork 2004. ISBN 0-8230-7974-0.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]