John Wesley Harding (piosenka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Wesley Harding
Utwór Boba Dylana
z albumu John Wesley Harding
Wydany 27 grudnia 1967
Nagrywany 6 listopada 1967
Gatunek ballada
Długość 2:58
Twórca Bob Dylan
Producent Bob Johnston
Wydawnictwo Columbia Records

John Wesley Harding – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w lutym i wydana na albumie John Wesley Harding w grudniu 1967 r.

Historia i charakter utworu[edytuj | edytuj kod]

Utwór "John Wesley Harding" jest piosenką tytułową albumu i zarazem album ten otwiera; tym samym ustala pewien ogólny ton płyty. Kompozycja jest niezwykle oszczędna zarówno jeśli chodzi o tekst jak i muzykę. Składają się na nią zaledwie trzy krótkie zwrotki w dodatku bez refrenu.

Tekst traktuje o wędrowcu, który "w każdej dłoni trzyma rewolwer" ale który "nie był znany z tego, że ranił uczciwego człowieka". Postać ta, w mniejszym lub większym stopniu, jest wzorowana na Johnie Wesleyu Hardinie, postaci historycznej, pochodzącej z Teksasu.

Jednak Dylana nie interesuje jego historia, a raczej podkreśla i kondensuje w poetyckiej formie pewne jego mityczne cechy jako bohatera wyjętego spod prawa. Daje to ciekawą perspektywę; jest to "ballada złego człowieka" o uczciwym człowieku. Piosenka jest bajką w miniaturze.

Głos Dylana brzmi także inaczej; jest to niewątpliwie jeszcze głos folkowy, ale brzmi on ostrzej niż na wszystkich poprzednich albumach.

W pewien sposób John Wesley Harding wykreowany przez Dylana jest bliźniaczo wręcz podobny do Clinta Eastwooda.

Opublikowanie tej piosenki w 1967 r., roku pacyfizmu i protestów przeciwko wojnie w Wietnamie, było kolejnym wsadzeniem przez Dylana kija w mrowisko.

Utwór ten ma formę folkowej ballady i jest niezwykle oszczędnie wykonany. I to także różniło go (tak jak i inne piosenki z tego albumu) od ówczesnej muzyki rockowej, w której górowały rozbudowane formy, niezwykłe harmonie i rytmy stosowane w przeżywającym swoje apogeum rocku psychodelicznym i rozwijającym się rocku progresywnym.

Bob Dylan nigdy nie wykonał tej piosenki na koncercie.

Wersje innych artystów[edytuj | edytuj kod]

  • McKendree Spring – McKendree Spring (1969)
  • Winny and Amy – Hommage á Bob Dylan (1974)
  • Wesley Willis – Black Light Diner (1997)
  • Second Floor – Plays Dylan (2001)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Williams. Bob Dylan. Performing Artist 1960-1973. The Early Years. Omnibus Press, Nowy Jork 2004 ​ISBN 1-84449-095-5
  • Clinton Heylin. Bob Dylan. The Recording Sessions 1960-1994. St. Martin Press, Nowy Jork 1995 ​ISBN 0-312-13439-8
  • Oliver Trager. Keys to the Rain. The Definitive Bob Dylan Encyclopedia. Billboard Books, Nowy Jork 2004. ​ISBN 0-8230-7974-0

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]