Browary restauracyjne w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mini Browar Restauracja Spiż we Wrocławiu
Minibrowar Haust w Zielonej Górze

Browary restauracyjne w Polsce – współcześnie (tj. po przywróceniu gospodarki wolnorynkowej) zaczęły powstawać w latach 90. XX wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym browarem restauracyjnym (minibrowarem) we współczesnej Polsce był Mini Browar Restauracja Spiż założony w 1992 roku w Nowym Ratuszu we Wrocławiu przez przedsiębiorcę Bogdana Spiża. Kolejny – C.K. Browar powstał w 1996 roku w Krakowie. W 2001 roku został założony mikrobrowar i restauracja Soma w Warszawie. Soma, usytuowana w kamienicy przy ul. Foksal, z powodu problemów z wynajmem lokalu została jednak zamknięta w 2004 roku.

Wzrost liczby browarów restauracyjnych w Polsce nastąpił po 2004 roku. Powstały wówczas browary Haust w Zielonej Górze i BrowArmia w Warszawie. Również w tym roku w Poznaniu powstał browar Brovaria, pierwszy w Polsce minibrowar usytuowany w hotelu. W 2005 roku otwarto pierwszy lokal sieci Bierhalle.

W 2006 roku aktywną działalność na polskim rynku zaczęła niemiecka firma Kaspar Schulz[1], produkująca urządzenia i sprzęt browarniczy, czego efektem w późniejszych latach stał się przyspieszony wzrost liczby minibrowarów w Polsce.

Najnowszy browar restauracyjny w Polsce, Manufaktura Rzeszów, największy na Podkarpaciu i jeden z największych w kraju pod względem liczby miejsc (ponad 500), został otwarty w październiku 2017 r. w Rzeszowie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kaspar Schulz.
  2. Rzeszów News, Już dzisiaj otwarcie Browaru Manufaktura Rzeszów! Zagrają Piersi [ZDJĘCIA], „Rzeszów News”, 5 października 2017 [dostęp 2017-10-20] (pol.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]