Browar Braniewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Browar Braniewo
Ilustracja
Browar Namysłów Sp. z o.o. - Zakład Produkcyjny w Braniewie
Państwo  Polska
Siedziba Braniewo
Data założenia 1854
Właściciel Browar Namysłów Sp. z o.o.
Dane adresowe
ul. Morska 4
14-500 Braniewo
Położenie na mapie Braniewa
Mapa lokalizacyjna Braniewa
Browar Braniewo
Browar Braniewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Browar Braniewo
Browar Braniewo
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Browar Braniewo
Browar Braniewo
Położenie na mapie powiatu braniewskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu braniewskiego
Browar Braniewo
Browar Braniewo
Ziemia54°23′02,22″N 19°49′08,29″E/54,383950 19,818970

Browar Braniewobrowar w Braniewie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historyczne etykiety gatunków piw produkowanych w Braniewie

Browar w Braniewie został założony w 1854 przez Jacoba von Roy. Do II wojny światowej działał jako spółka akcyjna. W roku 1871 browar, po przejęciu od kolejnego właściciela Carla Mückenbergera, przekształcono w spółkę akcyjną pod nazwą Bergschlößchen-Aktien-Bier-Brauerei. Specjalnością browaru były pilznery i piwo pszeniczne. W 1927, z powodu silnej konkurencji na rynku piwowarskim, browar braniewski wszedł do dużej spółki akcyjnej, gdzie największym udziałowcem był szczeciński koncern Ruckforth, skupiającej browary z Królewca, Wystruci  i Tylży. Pod koniec II wojny światowej, po wkroczeniu Armii Czerwonej do miasta, browar uległ zniszczeniu. Został odbudowany w latach 1962-1965. Później wchodził w skład Elbląskich Zakładów Piwowarskich[1].

W 1991 Elbląskie Zakłady Piwowarskie zostały sprywatyzowane i zakupione przez australijską spółkę zarejestrowaną w Holandii. W latach 1992–1993 zakład wchodził w skład firmy Elbrewery Co. Ltd. Dzięki inwestycjom nowego właściciela zmodernizowano zakład i rozpoczęto w nim produkcję popularnej marki piwa EB.

Pod koniec lat 90. XX wieku główny akcjonariusz w Elbrewery firma Brewpole PTY Ltd. postanowiła wycofać się z działalności w Polsce i w 1998 sprzedała swoje udziały w Elbrewery Co. Ltd. spółce Grupa Żywiec S.A.

W 2001 Grupa Żywiec zaprzestała produkcji piwa w Braniewie i w 2003 sprzedała zakład firmie produkującej soki owocowe Dr Witt S.A. W 2006 browar został zakupiony przez przedsiębiorcę z Elbląga, Andrzeja Konończuka. Właściciel przedsiębiorstwa PPUH Chemikals powołał spółkę Browar Braniewski Sp. z o.o., wznowił produkcję piwa marki Barkas i rozpoczął rozbudowę oraz modernizację zakładu piwowarskiego w Braniewie.

W 2007 browar braniewski rozpoczął promocję marki piwa Batory. Podjął również próbę ekspansji na rynki północno-wschodniej Polski oraz obwodu kaliningradzkiego. Przedsiębiorstwo nie odniosło jednak zamierzonych celów i na początku 2008 wstrzymało produkcję[2].

W sierpniu 2010 roku chęć zakupu browaru zgłosiła spółka Van Pur, która zamierzała w nim produkować piwo na zlecenie sieci dyskontów spożywczych i supermarketów[3]. Do transakcji kupna jednak nie doszło[4].

W 2014 roku zakład został kupiony przez spółkę Browar Namysłów Sp. z o.o.. W połowie 2014 roku została wznowiona produkcja piwa i trwa do dzisiaj.

Wyłącznie w browarze w Braniewie warzone i rozlewane jest piwo na bazie wody oligoceńskiej wydobywanej z ujęć głębinowych znajdujących się na terenie browaru o nazwie "Braniewo"[5].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Piwo Braniewo warzone w Braniewie
Piwo Braniewo chmielone warzone w Braniewie

Po pracach modernizacyjnych przeprowadzonych w latach 2006-2007 przez spółkę Browar Braniewski Sp. z o.o. zdolności wytwórcze zakładu wynosiły około 1 miliona hektolitrów piwa rocznie z możliwością ich zwiększenia do 4 milionów hektolitrów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. k, Braniewo - Historia Wysoczyzny Elbląskiej, historia-wyzynaelblaska.pl [dostęp 2017-07-27] (pol.).
  2. Marcin Pszczółkowski: 114 osób straci pracę w browarze w Braniewie. Czy zakład przejmą teraz Rosjanie? (pol.). Dziennik Bałtycki. [dostęp 15 maja 2009].
  3. Wiktor Szczepaniak: Van Pur chce łyknąć browar w Braniewie (pol.). Puls Biznesu. [dostęp 2010-09-06].
  4. Van Pur nie kupi browaru w Braniewie (pol.). braniewiak.wm.pl. [dostęp 2010-12-03].
  5. l, Braniewo - jasne pełne | Browar Namysłów, www.browarnamyslow.com.pl [dostęp 2016-11-20].