Browary Górnośląskie w Zabrzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Browary Górnośląskie
Warzelnia browaru
Warzelnia browaru
Van Pur Oddział w Zabrzu
Siedziba Zabrze
 Polska
Rok założenia 1860
Właściciel Van Pur Sp. z o.o.
Produkcja piwa 720 000 hl
Marki Super Piwosz, Śląskie Pełne, Śląskie Mocne, Śląskie Super Mocne, Karpackie Pils, Karpackie Mocne, Karpackie Super Mocne
Dane adresowe

Adres:

ul. Wolności 327
41-800 Zabrze

Strona internetowa
Położenie na mapie Zabrza
Mapa lokalizacyjna Zabrza
Browary Górnośląskie
Browary Górnośląskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Browary Górnośląskie
Browary Górnośląskie
Ziemia 50°18′03,09″N 18°47′35,38″E/50,300858 18,793161
Browary Górnośląskie w Zabrzu
Dziedziniec w centrum browaru
Dziedziniec w centrum browaru

Browary Górnośląskie w Zabrzubrowar w Zabrzu należący do grupy piwowarskiej Van Pur Sp. z o.o.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Browar przemysłowy w Zabrzu powstał w 1860 roku. Założycielem i pierwszym jego właścicielem był Loebal Haendler. W 1896 rodzina Haendlerów przekształciła posiadaną firmę w spółkę akcyjną pod nazwą Oberschlesische Bierbrauerei Aktien Gesellschaft vormals L. Haendler (Browar Górnośląski Spółka Akcyjna, dawniej L. Haendler). W 1920 roku zakład został przejęty przez firmę Ostwerke A.G. z Berlina. W 1928 roku kolejnym właścicielem browaru został niemiecki koncern piwowarski Schultheiss-Patzenhofer A.G., który posiadał go do czasów II wojny światowej. Browar działał wówczas pod nazwą Schultheiss-Patzenhofer-Brauerei, Abt. Hindenburg, a od 1938 bez członu Patzenhofer.

W czasie działań wojennych zabudowania browaru uległy zniszczeniu. Odbudowano je w latach 19581963. W 1963 roku powołano Zabrzańskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze, w których skład oprócz browaru w Zabrzu weszły również zakłady produkcyjne w: Siemianowicach Śląskich, Bytomiu, Raciborzu, Rybniku, Częstochowie i Gliwicach. W 1975 roku przedsiębiorstwo przyjęło nazwę Górnośląskich Zakładów Piwowarskich i połączono je z browarami w Tychach (do 1981 roku).

W 1991 roku, po prywatyzacji, browar w Zabrzu został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Górnośląskie Zakłady Piwowarskie S.A. W 1996 roku zmieniono ją na Browary Górnośląskie S.A. w Zabrzu.

W 1993 roku dokonano modernizacji linii produkcyjnej. Pod koniec lat 90. XX wieku browar popadł w poważne kłopoty finansowe i w 1999 roku ogłosił bankructwo. Przetrwał jednak dzięki uporowi pracowników i pomocy ze strony syndyka masy upadłościowej. Dzięki promocji piwa z gatunku pilsner o nazwie Super Piwosz udało mu się wyjść z długów i osiągnąć sukces w sprzedaży na rynku lokalnym.

W 2005 roku właścicielem browaru w Zabrzu została Van Pur Sp. z o.o.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Lager

  • Super Piwosz
  • Karpackie Pils
  • Karpackie Mocne
  • Karpackie Super Mocne
  • Śląskie Mocne

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Modelem do postaci zilustrowanej na etykiecie piwa Super Piwosz był jeden z pracowników browaru.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]