Duże liczby kardynalne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Duże liczby kardynalneliczby kardynalne, których istnienia nie można udowodnić na gruncie aksjomatyki Zermela-Fraenkla (ZFC), i ponadto takie, dla których niesprzeczność istnienia nie wynika z niesprzeczności ZFC, a jednocześnie można wykazać niesprzeczność nieistnienia tych liczb.

Ściśle mówiąc, rozważa się różne własności liczb kardynalnych (i duże liczby to liczby kardynalne mające pewne z tych własności). Postulaty, że istnieją liczby kardynalne spełniające określonego rodzaju własności dużych liczb, noszą wspólną nazwę aksjomatów dużych liczb.

Hierarchia niesprzeczności[edytuj | edytuj kod]

Cechą definiującą własności dużych liczb kardynalnych jest to, że nie można udowodnić, że niesprzeczność ZFC implikuje niesprzeczność istnienia liczby z odpowiednią własnością. Wyjaśnijmy to na przykładzie liczb nieosiągalnych. Zauważmy najpierw, że (w ZFC), jeśli jest liczbą silnie nieosiągalną, to Vκ jest modelem ZFC. Niech I będzie zdaniem istnieje liczba silnie nieosiągalna. Na podstawie poprzedniego stwierdzenia:

(*) w ZFC+I można udowodnić, że istnieje model dla ZFC, a więc
(**) w ZFC+I można udowodnić, że ZFC jest niesprzeczne.

Przypuśćmy teraz nie wprost, że wykazaliśmy, iż:

(!) jeśli ZFC jest niesprzeczne, to także ZFC+I jest niesprzeczne.

Zakładając rzecz jasna, że „ZFC jest niesprzeczne”, wiemy iż także „ZFC+I jest niesprzeczne”. Używając stwierdzenia (**) możemy teraz zaargumentować, że zdanie „ZFC+I jest niesprzeczne” jest dowodliwe w ZFC+I. To z kolei przeczy drugiemu twierdzeniu Gödla o niezupełności.

Z drugiej strony, jeśli istnieją liczby nieosiągalne i jest pierwszą taką liczbą, to Lκ jest modelem dla „ZFC + nie istnieją liczby nieosiągalne”. Zatem jeśli teoria ZF jest niesprzeczna, to także teoria „ZFC + nie istnieją liczby nieosiągalne” jest niesprzeczna.

Większość własności dużych liczb kardynalnych tworzy ciąg liniowo uporządkowany ze względu na „siłę niesprzeczności istnienia danej liczby”. Można to sformalizować następująco. Dla danych własności i dużych liczb, dokładnie jedno z następujących stwierdzeń jest prawdziwe:

 • W ZFC można udowodnić, że:
ZFC+ jest niesprzeczne” wtedy i tylko wtedy gdy „ZFC+ jest niesprzeczne”.
 • W ZFC+ można udowodnić, że „ZFC+ jest niesprzeczne”.
 • W ZFC+ można udowodnić, że „ZFC+ jest niesprzeczne”.

Liczby niesprzeczne z V=L[edytuj | edytuj kod]

Dla wielu matematyków fakt że nie można udowodnić w ZFC niesprzeczności istnienia dużych liczb jest trochę odstraszającym. Jednak w miarę akumulacji istotnych wyników mówiących o definiowalnych podzbiorach prostej rzeczywistej a wymagających założenia istnienia pewnych dużych liczb, liczba przeciwników tego typu postulatów maleje. Można zaryzykować tezę, że współcześni matematycy nie mają wątpliwości że założenia istnienia dużych liczb które są niesprzeczne z aksjomatem konstruowalności są całkowicie akceptowalne. Wśród liczb które mogą istnieć w L znajdują się następujące liczby.

 • Nieprzeliczalna liczba kardynalna jest (słabo) nieosiągalna, jeśli jest ona graniczną regularną liczbą kardynalną, a jest nazywana liczbą silnie nieosiągalną, jeśli jest ona silnie graniczna i regularna.
 • Liczba słabo Mahlo to słabo nieosiągalna liczba taka, że zbiór jest regularną liczbą kardynalną jest stacjonarnym podzbiorem
Jeśli jest liczbą słabo Mahlo, to nawet zbiór jest słabo nieosiągalna jest stacjonarny.
 • Liczba Mahlo to silnie nieosiągalna liczba taka, że zbiór jest regularną liczbą kardynalną jest stacjonarnym podzbiorem
Jeśli jest liczbą Mahlo, to nawet zbiór jest silnie nieosiągalna jest stacjonarny.
 • Nieprzeliczalna liczba kardynalna jest liczbą słabo zwartą, jeśli:
dla każdej funkcji istnieje zbiór mocy taki, że obcięcie jest funkcją stałą.
Powyżej, dla zbioru oznacza rodzinę wszystkich dwuelementowych podzbiorów

Większe liczby[edytuj | edytuj kod]

 • Liczba Ramseya to taka liczba kardynalna że:
dla każdej funkcji istnieje zbiór mocy taki, że dla każdej liczby naturalnej obcięcie jest funkcją stałą.
Powyżej, dla zbioru oznacza rodzinę wszystkich -elementowych podzbiorów
 • Nieprzeliczalna liczba kardynalna jest mierzalna, jeśli istnieje -zupełny niegłówny ultrafiltr podzbiorów
 • Nieprzeliczalna liczba kardynalna jest silnie zwarta jeśli dla każdego zbioru każdy -zupełny filtr podzbiorów jest zawarty w pewnym -zupełnym ultrafiltrze podzbiorów
 • Niech będzie nieprzeliczalną liczbą kardynalną. Dla zbioru mocy co najmniej niech będzie rodziną wszystkich podzbiorów mocy mniejszej niż Powiemy, że jest liczbą super-zwartą jeśli dla każdego zbioru mocy co najmniej istnieje -zupełny ultrafiltr podzbiorów taki, że:
(i) dla każdego zbioru mamy oraz
(ii) każda funkcja taka że jest stała na zbiorze z

Zanurzenia elementarne[edytuj | edytuj kod]

Większość własności dużych liczb powyżej liczby mierzalnej związana jest z istnieniem zanurzeń elementarnych V w pewien model wewnętrzny M. Przypuśćmy, że jest liczbą mierzalną, oraz jest -zupełnym ultrafiltrem na Wówczas ultrapotęga jest modelem ufundowanym; niech M będzie kolapsem Mostowskiego tego ultraproduktu. Z kanonicznego zanurzenia V w ultrapotęgę otrzymujemy zanurzenie elementarne takie, że Duża część własności większych liczb kardynalnych może być zdefiniowana przez użycie zanurzeń elementarnych spełniających pewne dodatkowe własności (a odpowiednie liczby są opisane wówczas jako pierwsze które zostały ruszone przez takie zanurzenia).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Wojciech Guzicki, Paweł Zbierski: Podstawy teorii mnogości, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1978.
 • Thomas Jech: Set theory, The third millennium edition, „Springer Monographs in Mathematics”, Springer-Verlag, Berlin 2003, ISBN 3-540-44085-2.
 • Akihiro Kanamori: The higher infinite. Large cardinals in set theory from their beginnings, Wydanie II, „Springer Monographs in Mathematics”, Springer-Verlag, Berlin 2003, ISBN 3-540-00384-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Artykuły na Stanford Encyclopedia of Philosophy (ang.) [dostęp 2018-01-29]: