E8 (trasa europejska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
E8
Długość 1410 km
Państwa Norwegia,
Finlandia
Mapa
Mapa E8

E8trasa europejska pośrednia wschód – zachód przebiegająca przez teren Norwegii i Finlandii, o długości 1410 km, łącząca miasta Tromsø w Norwegii i Turku w Finlandii.

Drogi w obrębie trasy E8[edytuj | edytuj kod]

Norwegia:

Finlandia:

Przebieg trasy E8[edytuj | edytuj kod]

Norwegia:

Finlandia:

Stary system numeracji[edytuj | edytuj kod]

Do 1985 obowiązywał poprzedni system numeracji, według którego oznaczenie E8 dotyczyło trasy: LondynHarwich – (prom) – Hoek van HollandHagaUtrechtAmersfoortOldenzaalHanowerBerlinPoznańKrośniewiceWarszawaTerespol[1]. Dalszy przebieg nie był ustalony, ponieważ ZSRR nie był sygnatariuszem umowy z 1950 r. regulującej przebieg i standard tras europejskich. Fragment trasy przebiegający przez Polskę nie miał wówczas osobnego numeru krajowego i był oznaczany jako droga międzynarodowa E8.

Drogi w ciągu dawnej E8[edytuj | edytuj kod]

Lista dróg opracowana na podstawie materiału źródłowego[2]

 Wielka Brytania droga nr 12: LondynHarwich
przeprawa promowa
 Holandia
 Niemcy Zachodnie
 NRD
 PRL droga E8[b]: Świecko (granica z NRD) – TorzymŚwiebodzinPniewyPoznańKostrzynWrześniaKoninKołoKrośniewiceKutnoŁowiczSochaczewWarszawaMińsk MazowieckiSiedlceMiędzyrzec PodlaskiBiała PodlaskaTerespol (granica z ZSRR)

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Autostrady w NRD posiadały numery jedynie dla potrzeb administracyjnych, w związku z tym nie umieszczano ich na drogowskazach. Zobacz listę numerów autostrad w NRD.
  2. Arteria miała także oznaczenia krajowe (drogi państwowe): nr 45 ze Świecko – Pniewy, nr 17 Pniewy – Warszawa i nr 13 Warszawa – Terespol, które nie były nanoszone na drogowskazy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Deklaracja w sprawie budowy głównych tras międzynarodowych, Genewa 1950
  2. Hegi Gyula, Domokos György: EUROPE L'EUROPE EUROPA ЕВРОПА Road atlas Atlas Routier Autoatlas АТЛАС автомобильных дорог. Budapeszt: Cartographia Budapest, 1981. ISBN 963-350-412-0.