E8 (trasa europejska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
E8
Długość

1410 km

Państwa

Norwegia,
Finlandia

Mapa
Mapa E8

E8trasa europejska pośrednia wschód – zachód przebiegająca przez teren Norwegii i Finlandii, o długości 1410 km, łącząca miasta Tromsø w Norwegii i Turku w Finlandii.

Drogi w obrębie trasy E8[edytuj | edytuj kod]

Norwegia:

Finlandia:

Przebieg trasy E8[edytuj | edytuj kod]

Norwegia:

Finlandia:

Stary system numeracji[edytuj | edytuj kod]

Do 1985 obowiązywał poprzedni system numeracji, według którego oznaczenie E8 dotyczyło trasy: LondynHarwich – (prom) – Hoek van HollandHagaUtrechtAmersfoortOldenzaalHanowerBerlinPoznańKrośniewiceWarszawaTerespol[1]. Dalszy przebieg nie był ustalony, ponieważ ZSRR nie był sygnatariuszem umowy z 1950 r. regulującej przebieg i standard tras europejskich. Arteria łączyła się z trasami E1, E2, E5, E31, E107, E108 i E113[2].

Fragment trasy przebiegający przez Polskę nie miał wówczas nanoszonego na tablice osobnego numeru krajowego i był oznaczany jako droga międzynarodowa E8[a].

Drogi w ciągu dawnej E8[edytuj | edytuj kod]

Lista dróg opracowana na podstawie materiału źródłowego[3]

 Wielka Brytania droga nr 12: LondynHarwich
przeprawa promowa
 Holandia
 Niemcy Zachodnie
 NRD
 PRL droga E8[a]: Świecko (granica z NRD) – TorzymŚwiebodzinPniewyPoznańKostrzynWrześniaKoninKołoKrośniewiceKutnoŁowiczSochaczewWarszawaMińsk MazowieckiSiedlceMiędzyrzec PodlaskiBiała PodlaskaTerespol (granica z ZSRR)

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Arteria miała także oznaczenia krajowe (drogi państwowe): nr 45 Świecko – Świebodzin – Pniewy, nr 17 Pniewy – Poznań – Konin – Kutno – Warszawa i nr 13 Warszawa – Siedlce – Terespol[4], które nie były nanoszone na drogowskazy.
  2. a b c Autostrady w NRD posiadały numery jedynie dla potrzeb administracyjnych, w związku z tym nie umieszczano ich na drogowskazach. Zobacz listę numerów autostrad w NRD.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Deklaracja w sprawie budowy głównych tras międzynarodowych, Genewa 1950
  2. SABRE: E8 (Old System) (ang.). Roader's Digest: The SABRE Wiki. [dostęp 2019-04-05].
  3. Hegi Gyula, Domokos György: EUROPE L'EUROPE EUROPA ЕВРОПА Road atlas Atlas Routier Autoatlas АТЛАС автомобильных дорог. Budapeszt: Cartographia Budapest, 1981. ISBN 963-350-412-0.
  4. Atlas samochodowy Polski 1:500 000. Wyd. IV. Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1965.