E6 (trasa europejska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
E6
Długość

ok. 3 140 km

Państwa

Szwecja,
Norwegia

Mapa
Mapa E6
Zdjęcie
Zdjęcie E6

E6trasa europejska zaliczana do dróg pośrednich wschód - zachód. Arteria zaczyna się w szwedzkim mieście Trelleborg nad Morzem Bałtyckim i prowadzi w kierunku północnym przez Göteborg do granicy z Norwegią. Dalej trasa biegnie przez Oslo i Lillehammer do Trondheim. Z tego miasta wzdłuż fiordów prowadzi równolegle do Morza Norweskiego by zakończyć się na kole podbiegunowym tuż przy granicy z Rosją w miejscowości Kirkenes ok. 100 km na zachód od Murmańska.

Stary system numeracji[edytuj | edytuj kod]

Do 1985 obowiązywał poprzedni system numeracji, według którego oznaczenie E6 dotyczyło trasy: RzymSienaFlorencjaPistoiaBoloniaModenaWeronaTrydentBolzanoBrennerInnsbruckGrießenMonachiumNorymbergaHofLipskBerlinNeubrandenburgStralsundSassnitz (prom do Trelleborga) – TrelleborgMalmöHalsingborgFalkenbergGöteborgUddevallaSvinesundMossOsloEidsvollHamarOttaDombåsTrondheimLevangerNarwik – Skibotten[1].

Drogi w ciągu dawnej E6[edytuj | edytuj kod]

Lista dróg opracowana na podstawie materiału źródłowego[2][3]

 Włochy
 Austria
 Niemcy Zachodnie
 NRD
 Berlin Zachodni
 NRD
Berlin Berlin Wschodni
 NRD droga F96: BerlinOranienburgNeustrelitzNeubrandenburgGreifswaldStralsundSassnitz
przeprawa promowa
 Szwecja droga E6: TrelleborgMalmöLandskronaHelsingborgGöteborgUddevalla – granica z Norwegią
 Norwegia droga E6: granica ze Szwecją – HaldenMossOsloKløftaHamarLillehammerDombåsUlsbergTrondheimGrongMosjøenFauskeNarvikVollan – Skibotten

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Autostrady w NRD posiadały numery jedynie dla potrzeb administracyjnych, w związku z tym nie umieszczano ich na drogowskazach. Lista numerów autostrad w NRD dostępna jest na tej stronie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Deklaracja w sprawie budowy głównych tras międzynarodowych, Genewa 1950
  2. Hegi Gyula, Domokos György: EUROPE L'EUROPE EUROPA ЕВРОПА Road atlas Atlas Routier Autoatlas АТЛАС автомобильных дорог. Budapeszt: Cartographia Budapest, 1981. ISBN 963-350-412-0.
  3. Patrick Scholl: Autobahnen und Bundesstraßen 1985. autobahnatlas-online.de. [dostęp 2017-12-01]. (niem.).