Przejdź do zawartości

E22 (trasa europejska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
E22
Długość

5320 km

Państwa

Rosja,
Łotwa,
Szwecja,
Niemcy,
Holandia,
Wielka Brytania

Mapa
Mapa E22
Zdjęcie
E22 Afsluitdijk/Holandia
E22 Afsluitdijk/Holandia

E 22 – jedna z najdłuższych tras europejskich, licząca ponad 5320 km. Tak jak część tras europejskich została przedłużona na teren Azji, tak E22 przedłużono 24 czerwca 2002.[potrzebny przypis]

Trasa nie jest oznakowana na terenie Wielkiej Brytanii, ponadto nie wszystkie jej odcinki są ze sobą połączone – w ciągu szlaku występuje jedynie jedna przeprawa promowa (między Niemcami a Szwecją), która po 2029 roku ma zostać zastąpiona tunelem pod Bełtem Fehmarn[1].

Stary system numeracji[edytuj | edytuj kod]

Do 1985 obowiązywał poprzedni system numeracji, według którego oznaczenie E22 dotyczyło trasy: BerlinWrocławKatowiceKrakówRzeszówPrzemyśl[2]. Dalszy przebieg nie był ustalony, ponieważ ZSRR nie był sygnatariuszem umowy z 1950 r. regulującej przebieg i standard tras europejskich. Fragment trasy przebiegający przez Polskę nie miał wówczas oficjalnie obowiązującego numeru krajowego i był oznaczany jako droga międzynarodowa E22. Na terenie konurbacji górnośląskiej istniało odgałęzienie trasy oznaczane jako droga międzynarodowa E22a, poprowadzone po trasie Strzelce OpolskiePyskowiceBytomChorzówKatowiceMysłowiceJaworznoChrzanówKrzeszowiceKraków[3].

Drogi w ciągu dawnej E22[edytuj | edytuj kod]

Lista dróg opracowana na podstawie materiału źródłowego[3]

 NRD
 Polska droga E22: Olszyna (granica z NRD) – IłowaKrzywaLegnicaWrocławŁukowice BrzeskieBrzegOpoleStrzelce OpolskieGliwiceBytomCzeladźBędzinDąbrowa GórniczaOlkuszKrakówBrzeskoTarnówDębicaRzeszówJarosławPrzemyślMedyka (granica z ZSRR)

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Autostrady w NRD posiadały numery jedynie dla potrzeb administracyjnych, w związku z tym nie umieszczano ich na drogowskazach. Lista numerów autostrad w NRD dostępna jest tutaj.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rekordowy podwodny tunel na dnie Bałtyku [online], Onet Podróże, 21 października 2020 [dostęp 2020-12-29] (pol.).
  2. Deklaracja w sprawie budowy głównych tras międzynarodowych, Genewa 1950
  3. a b Hegi Gyula, Domokos György: EUROPE L'EUROPE EUROPA ЕВРОПА Road atlas Atlas Routier Autoatlas АТЛАС автомобильных дорог. Budapeszt: Cartographia Budapest, 1981. ISBN 963-350-412-0.