Amadeusz (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amadeusz
Amadeus
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

biograficzny
dramat
muzyczny

Rok produkcji

1984

Data premiery

6 września 1984
31 grudnia 1990 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

160 min
180 min wersja reżyserska (2002)

Reżyseria

Miloš Forman

Scenariusz

Peter Shaffer

Główne role

Tom Hulce
F. Murray Abraham
Elizabeth Berridge
Simon Callow
Roy Dotrice

Zdjęcia

Miroslav Ondříček

Scenografia

Karel Cerný

Kostiumy

Theodor Pištěk
Christian Thuri

Montaż

Michael Chandler
Nena Danevic
Michael Magill

Produkcja

Saul Zaentz

Wytwórnia

The Saul Zaentz Company

Dystrybucja

Orion Pictures

Budżet

18 000 000 USD

Nagrody
8 Oscarów w roku 1984
3 nominacje do Oscara

Amadeusz (ang. Amadeus) – amerykański dramat biograficzny z 1984 roku w reżyserii Miloša Formana. Film oparty został na sztuce Petera Shaffera pod tym samym tytułem (który był również współautorem scenariusza). Dzieło przedstawia życie i twórczość Wolfganga Amadeusa Mozarta na dworze cesarza Józefa II z perspektywy Antonia Salieriego, nadwornego kompozytora cesarza.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Tytułowy Wolfgang Amadeus Mozart jest wspominany przez śmiertelnego wroga Antonio Salieriego, nadwornego kompozytora Józefa II. W pełni docenia on i wielbi talent Mozarta, który właśnie przybył na dwór. Podziw do muzyki młodzieńca kontrastuje z niechęcią do obscenicznego trybu życia Mozarta i doprowadza go wkrótce do obsesji na punkcie Wolfganga. Salieri obwinia Boga o obdarowanie talentem wulgarnego małego człowieka o sprośnym chichocie. Misterną intrygą postanawia zniszczyć wybrańca Bożego.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Początkowo rolę Konstancji Mozart otrzymała Meg Tilly, jednak zaraz po przyjeździe na miejsce zdjęć skręciła nogę i lekarze orzekli, że będzie przez kilka tygodni unieruchomiona. W związku z tym szybko zorganizowano kolejny casting, w wyniku którego rolę powierzono Elizabeth Berridge.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Mimo że Wolfgang Amadeus Mozart spędził swoje życie w Wiedniu, Miloš Forman zdecydował się nakręcić film w swojej rodzinnej Pradze. Scenę wprowadzającą nakręcono w budynku Invalidovna[1].

Fakty i mity[edytuj | edytuj kod]

Film ten nie jest oparty na faktach. Prawdą jest, że Antonio Salieri lubił muzykę Mozarta, a na łożu śmierci w demencji starczej przyznał się do zabicia kompozytora. Jednak fakty przeczą temu wyznaniu, bowiem w ciele Mozarta nie odkryto śladu trucizny ani ran. Jego śmierć powszechnie przypisuje się częstym wówczas chorobom, np. gruźlicy, zapaleniu opon mózgowych lub chorobie nerek.

W filmie Salieri wciela się w osobę tajemniczego nieznajomego, który zamawia u Mozarta Requiem. Nie jest to jednak zwyczajna wizyta. Ta wizyta wprawia w przerażenie Mozarta i zmusza do stworzenia jednej z najbardziej znanych mszy żałobnych. W rzeczywistości msza była zamówiona przez hrabiego Franza von Walsegg-Stuppacha, który wysłał w tym celu swojego służącego.

Żona Mozarta, Konstancja jest przedstawiona jako głupiutka towarzyszka życia Mozarta, którą jednak bezsprzecznie kochał. Wolfgang kochał swoją żonę, jednak wcześniej jego serce należało do jej siostry.

Wygląd Mozarta pokazany w filmie jest niemal doskonały. Był on niedużym mężczyzną o „nalanej twarzy” (cyt. zeznanie świadka), na pierwszy rzut oka bardzo niepozornym. Niezapomniany śmiech Mozarta ukazany w filmie był podobno jedną z charakterystycznych cech prawdziwego Wolfganga.

Utwory Mozarta wykorzystane w filmie[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Best Films Shot in Prague You Should See Before Visiting. pragueurbanadventures.com, 2020-01-27. [dostęp 2021-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-27)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]