Lot nad kukułczym gniazdem (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lot nad kukułczym gniazdem
One Flew Over the Cuckoo's Nest
ilustracja
Gatunek

dramat

Data premiery

19 października 1975

Kraj produkcji

USA

Czas trwania

128 minut

Reżyseria

Miloš Forman

Scenariusz

Bo Goldman
Lawrence Hauben

Główne role

Jack Nicholson
Louise Fletcher
Will Sampson

Muzyka

Jack Nitzsche

Zdjęcia

Haskell Wexler

Scenografia

Paul Sylbert

Montaż

Sheldon Kahn
Lynzee Klingman

Produkcja

Saul Zaentz
Michael Douglas

Wytwórnia

Fantasy Films

Dystrybucja

United Artists

Nagrody
5 Oscarów, 6 Złotych Globów, 6 Nagród BAFTA

Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over the Cuckoo's Nest) – amerykański film fabularny z 1975 roku w reżyserii Miloša Formana, oparty na książce Kena Keseya pod tym samym tytułem wydanej w roku 1962.

Film jest wysoko ceniony przez widzów, w rankingu IMDb Top 250 (najlepsze 250 filmów) jest na 18 miejscu z oceną 8,7[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Pełen życia McMurphy ma nadzieję, że uda mu się bezboleśnie przetrzymać więzienie, jeśli będzie udawał wariata. Plan, z pozoru dobry, obraca się w klęskę, gdy trafia do domu dla psychicznie chorych. McMurphy stara się rozruszać naszpikowanych lekami pacjentów, co budzi sprzeciw Mildred Ratched, siostry przełożonej. Niedługo dowiaduje się, że w szpitalu ma zostać dłużej niż myślał. Wobec nowej sytuacji, w której się znalazł, namawia innych pacjentów do ucieczki, na co ci z chęcią przystają. Zdobywając sobie zaufanie niektórych z nich, kradnie autobus i wraz z kilkoma chorymi wyjeżdża, po czym wszystkich pakuje na jacht, legitymując się jako doktor pracujący w klinice i tak też przedstawiając swoich współtowarzyszy. Incydent ten, jak również libacja przez niego urządzona na oddziale szpitalnym prowadzi do zaostrzenia konfliktu między McMurphym a Ratched.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Lot nad kukułczym gniazdem zdobył Oscary w pięciu najważniejszych kategoriach:

  • dla najlepszego filmu
  • dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Jack Nicholson),
  • najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Louise Fletcher),
  • za reżyserię (Miloš Forman),
  • dla najlepszego scenariusza adaptowanego

Obraz był nominowany jeszcze w innych czterech kategoriach. Poza filmem Miloša Formana tylko trzem innym filmom udało się zdobyć Oscary we wszystkich tych kategoriach – były to: Ich noce, Sprawa Kramerów i Milczenie owiec.

Poza tym film otrzymał nagrody:

Film a książka[edytuj | edytuj kod]

Wersja książkowa opisuje w przybliżeniu tę samą historię (film pomija pewne wątki, a inne skraca), ale z punktu widzenia Wodza Bromdena, którego rola została w filmie zredukowana (rolę tę grał Will Sampson). Oczami Bromdena, poprzez pryzmat jego choroby psychicznej, widzimy władzę żelaznej ręki Wielkiej Oddziałowej (siostra Ratched) i jak ta władza jest stopniowo osłabiana przez McMurphy'ego. Sam Bromden, olbrzymiej postury Indianin, targany wizjami o ukrytej elektryczno-mechanicznej strukturze otoczenia, choć początkowo udaje głuchoniemego, pod wpływem McMurphy'ego nawiązuje kontakt ze światem i uświadamia sobie, że jego wizje są skutkiem przeżyć z czasów wojny, a poczucie niższości wyniósł z dzieciństwa (tytuł pochodzi z wyliczanki, którą Bromden poznał jako chłopiec, film nie wyjaśnia jego znaczenia, aczkolwiek "Kukułcze gniazdo" jest popularnym slangiem na zakład dla obłąkanych). Książkowy opis szpitala psychiatrycznego bardziej opiera się wspomnianej wcześniej krytyce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Top Rated Movies. imdb.com. [dostęp 2020-09-25]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]