François Certain de Canrobert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
François Certain de Carnobert
Ilustracja
Marszałek Certain de Canrobert
Marszałek Francji
Data i miejsce urodzenia

27 czerwca 1809
Saint-Céré, Francja

Data i miejsce śmierci

28 stycznia 1895
Paryż, Francja

Przebieg służby
Lata służby

1828–1873

Siły zbrojne

Królestwo Francji
Królestwo Francji
Republika Francuska
Cesarstwo Francuskie
Republika Francuska

Główne wojny i bitwy

Wojna krymska:

Wojna francusko-austriacka:

Wojna francusko-pruska:

Późniejsza praca

Gubernator wojskowy Paryża, senator

Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Medal Wojskowy (Francja) Krzyż Komandorski Orderu Łaźni (Wielka Brytania) Medal Krymski Order Słonia (Dania) Najwyższy Order Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Order Annuncjaty) Order Sabaudzki Wojskowy I Klasy Order Medżydów Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie)

François Certain de Canrobert (ur. 27 czerwca 1809 w Saint-Céré, zm. 28 stycznia 1895 w Paryżu) – francuski wojskowy i polityk, marszałek Francji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pomnik marszałka Certaina de Canroberta w Saint-Céré.

Kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

W 1828 roku ukończył akademię wojskową Saint-Cyr i wstąpił do armii Francuskiej. W 1833 r. otrzymał stopień porucznika. Od 1835 r. walczył w Algierii i uczestniczył w ekspedycji do Muaskary oraz w zdobyciu Tilimsan. W 1837 r. otrzymał awans do stopnia kapitana. W tym samym roku został uhonorowany Legią Honorową. W 1839 r. uczestniczył w formowaniu oddziałów Legii Cudzoziemskiej mających wziąć udział w wojnach karlistowskich w Hiszpanii[1].

Od 1841 roku ponownie służył w koloniach w Afryce. W 1846 r. otrzymał stopień pułkownika. Dowodził ekspedycją przeciwko Ahmedowi Sghir, pokonując wroga pod Dermą. Następnie został przeniesiony do jednostek żuawów. Odniósł zwycięstwo nad Kabylami i odznaczył się przy wspieraniu oblężonego garnizonu w Bu Sa’ada. W grudniu 1849 r. dowodził atakiem pod Zaatachą, uznawanym za jednego z ważniejszych w historii Legii. Za swoje zasługi został mianowany generałem. Dowodził wyprawie na Narah, zdobywając i niszcząc arabską twierdzę[1].

Udzielił poparcia Napoleonowi III podczas zamachu stanu 2 grudnia 1851 roku[1].

W czasie wojny krymskiej początkowo dowodził jedną dywizją. W bitwie nad Almą został dwukrotnie ranny. Ponownie został ranny w bitwie pod Inkerman i stracił swojego konia podczas dowodzonej przez niego szarży żuawów. W 1854 roku mianowany został wodzem naczelnym i kierował do maja 1855 r. oblężeniem Sewastopola[1].

W 1856 roku został mianowany marszałkiem Francji. Od 1859 r. dowodził III Korpusem Armii w Lombardii podczas wojny francusko-austriackiej. Odznaczył się pod Magentą i Solferino. Dowodził garnizonami Chalons, Lyonu i Paryża[1].

W trakcie wojny francusko-pruskiej w 1870 roku dowodził VI Korpusem. Uczestniczył w przegranej przez Francuzów bitwie pod Gravelotte. Oblężony w twierdzy Metz dostał się do niewoli wraz ze swoim oddziałem. Po zakończeniu walk udał się do Napoleona III przebywającego na wygnaniu w Kassel[1].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 1871–1876 był przywódcą bonapartystów w Zgromadzeniu Narodowym. Od 1879 r. dwukrotnie pełnił urząd senatora, w latach 1876–1879 reprezentując departament Lot i w latach 1879–1894 reprezentując departament Charente[2]. Zmarł w Paryżu w 1895 r. Po śmierci otrzymał pogrzeb państwowy w katedrze Saint Louis des Invalides, gdzie został pochowany. Jego wspomnienia pt. Souvenirs ukazały się w Paryżu w 1898 roku[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Cesarstwo Francuskie

Zjednoczone Królestwo

Królestwo Danii

Królestwo Sardynii

Imperium Osmańskie

Imperium Rosyjskie

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Chisholm, Encyclopædia Britannica, wyd. 1911, t. 5, s. 207.
  2. Nota biograficzna na oficjalnej witrynie francuskiego Senatu: François Certain de Canrobert.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]