Google Art Project

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Google Art Project
Zrzut ekranu
Zrzut ekranu
Typ strony zbiory online ogólnodostępne
Właściciel Google Inc.
Strona internetowa

Google Art Project – przedsięwzięcie internetowe, dzięki któremu użytkownicy mogą uzyskać dostęp do zrobionych w wysokiej rozdzielczości zdjęć dzieł sztuki znajdujących się w zbiorach partnerskich muzeów – uczestników inicjatywy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt zainicjował 1 lutego 2011 Amid Sood, projektant firmy Google we współpracy z Nicolasem Serotą z Tate. Do współpracy przystąpiło 17 muzeów z całego świata, w tym: Tate z Londynu, Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku i Galeria Uffizi z Florencji[1].

Google Art Project daje dostęp do zdjęć ponad 1061 obrazów 486 malarzy. Google opracował też specjalny pojazd połączony z kamerą do robienia zdjęć panoramicznych (360°) wewnątrz wybranych galerii. Dr Nicholas Penny, dyrektor National Gallery w Londynie powiedział, iż widzowie będą mogli zobaczyć szczegóły i zbadać obraz w taki sposób, w jaki nie było to możliwe wcześniej. Dodał również, iż inicjatywa ta umożliwi współpracę zaangażowanych w nią instytucji w celu dotarcia do nowych odbiorców w skali światowej[2].

Zbiory w ramach Google Art Project można przeglądać lub odbywać wirtualne wycieczki po muzeach, w których te prace się znajdują. Każdy z prezentowanych obrazów zawiera ok. 7 miliardów pikseli, tj. tysiąc razy więcej niż obrazy z przeciętnych aparatów. Oglądane obrazy można powiększać do takich rozmiarów, aby zobaczyć ślady narzędzia artysty. Zwiedzanie muzeów odbywa się przy pomocy rozwiązania bazującego na Google Street View. Do dyspozycji użytkowników jest 385 sal muzealnych. Możliwe jest zdobycie dodatkowych informacji o obrazie i obejrzenie związanego z nim filmu na YouTube. Dostęp do wnętrz galerii można też uzyskać z poziomu StreetView w Mapy Google. Dzięki funkcji Create an Artwork Collection każdy użytkownik może zbudować własną kolekcję prac i dzielić się nią ze znajomymi lub innymi internautami oraz komentować je[3].

Przez 12 miesięcy od momentu uruchomienia projektu skorzystało z niego 20 milionów osób. Zbiory Google Art Project po roku szybko wzrosły – w kwietniu 2012 w sieci znajdowały się kolekcje 151 muzeów, które prezentowały ponad 30 000 zdjęć w wysokiej rozdzielczości oraz 46 zdjęć w ultrawysokiej rozdzielczości (np. Wieża Babel Pietera Bruegla). Nowością jest integracja Google Art Project z Google+, dzięki której można swoje kolekcje udostępniać na tej platformie, można także pokazywać je w usłudze Hangout aby prowadzić wykłady z historii sztuki lub organizować wirtualne wycieczki po odległych miejscach[4]. Google Art Project pozwala odwiedzającym tworzyć galerie, w których te obrazy mogą być oglądane obok siebie, i gdzie również znajdują się linki do odpowiednich zbiorów muzealnych, (jeśli takie istnieją)[5][6].

Google Art Project w Polsce[edytuj | edytuj kod]

3 kwietnia 2012 w Muzeum Pałacu w Wilanowie odbyła się premiera polskiej wersji Google Art Project. Na początek udostępniono zbiory Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (55 dzieł 39 artystów) i Muzeum Sztuki w Łodzi (80 dzieł 44 artystów). Podczas premiery o znaczeniu Google Art Project dla Polski mówili m.in. Monika Smoleń z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Igor Ostrowski z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Podkreślali oni znaczenie tego projektu dla promocji Polski i jego pośrednie sprzyjanie nowym inwestycjom w Polsce[4].

Wybrane prace prezentowane w ramach Google Art Project[edytuj | edytuj kod]

Sztuka światowa[edytuj | edytuj kod]

Sztuka polska[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Telegraph: Visit world's art galleries with Google (ang.). [dostęp 2013-03-11].
  2. Matt Warman: World's greatest art galleries now on Google Street View (ang.). The Telegraph. [dostęp 2013-03-11].
  3. Marcin Maj: Google Art Project – więcej niż wycieczki po muzeach (pol.). Dziennik Internautów (di.com.pl). [dostęp 2013-03-11].
  4. a b Piotr Stanisławski, Krzysztof Pielesiek. Polska sztuka w Google Art Project. „gazeta.pl” (pol.). [dostęp 2013-03-11]. 
  5. Beth Harris i Steven Zucker: Why the Google Art Project is Important (ang.). e-Literate. [dostęp 2013-03-11].
  6. Google Art Project: Olympia and related work (ang.). [dostęp 2013-03-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]