Vincent Auriol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vincent Auriol
VincentAuriol.png
Data i miejsce urodzenia 27 sierpnia 1884
Francja Revel
Data i miejsce śmierci 1 stycznia 1966
Francja Muret
Prezydent Francji
Okres od 16 stycznia 1947
do 16 stycznia 1954
Poprzednik Léon Blum
Następca René Coty

Vincent Auriol (ur. 27 sierpnia 1884, zm. 1 stycznia 1966) – polityk francuski.

Przed I wojną światową związał się z socjalistyczną partią SFIO, kierowaną najpierw przez Jeana Jaurèsa a następnie Leona Bluma. W okresie rządów Frontu Ludowego zasiadał w gabinecie tego ostatniego. W latach 1925-1946 (z przerwą w latach wojny) był merem Muret.

W czasie II wojny światowej był zwolennikiem kontynuowania dalszej walki z hitlerowskimi Niemcami, co zamanifestował wraz z Édouardem Daladierem czy Pierre'em Mendes-France'em i innymi deputowanymi, kiedy udali się na pokładzie statku do Maroka po załamaniu się Francji w czerwcu 1940 r. Tam jednak zostali aresztowani i odesłani do metropolii.

Został aresztowany i osadzony w areszcie domowym, ale w 1943 roku udało mu się uciec do Algieru, gdzie związał się z generałem Charles'em de Gaulle'em. Zasiadał tam w Zgromadzeniu Konsultatywnym.

Po wyzwoleniu został ministrem stanu (wicepremierem) w powojennym gabinecie de Gaulle’a. W styczniu 1947 roku został wybranym już w pierwszym głosowaniu (głosami komunistów i socjalistów) pierwszym prezydentem IV Republiki. Zgodnie z konstytucją miał pełnić funkcję czysto reprezentacyjną, jednakże umiał odgrywać znaczącą rolę w życiu politycznym Francji. Urząd pełnił do stycznia 1954 roku.


Poprzednik
Léon Blum
Coat of arms of Andorra.svg Francuski książę Andory
od 1947 do 1954
Coat of arms of Andorra.svg Następca
René Coty