Johann Adam Wratislaw von Mitrowitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johann Adam Wratislaw von Mitrowitz
Arcybiskup Metropolita Praski
Prymas Czech
(nominat)
Johann Adam Wratislaw von Mitrowitz
Herb Johann Adam Wratislaw von Mitrowitz
Data i miejsce urodzenia 20 maja 1677
Flag of Bohemia.svg Chotoviny
Data i miejsce śmierci 2 czerwca 1733
Cesarstwo Austrii Mödling
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 15 kwietnia 1702
Nominacja biskupia 12 kwietnia 1710
(biskup hradecki)
9 stycznia 1721
(biskup litomierzycki)
Sakra biskupia 14 czerwca 1711

Johann Adam Wratislaw von Mitrowtz, znany także jako Jan Adam hrabě Vratislav z Mitrovic (ur. 20 maja 1677 r. w Chotovinach; zm. 2 czerwca 1733 r. w Mödling) – czeski duchowny kościoła katolickiego, biskup ordynariusz hradecki w latach 1710-1721, a następnie litomierzycki od 1721 r., arcybiskup-nominat praski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1677 roku jako syn Wenzela Adalberta Wratislawa von Mitrowitza, starosty powiatu bechyněńskie i Veroniki z domu Rziczan. Jego młodszym bratem był Johann Joseph Wratislaw von Mitrowitz, późniejszy biskup Hradec Králové. Pozostali bracia: Johann Augustin i Johann Wenzel także wstąpili do stanu duchownego.

Johann Adam Wratislaw von Mitrowitz studiował filozofię i prawo kościelne w Pradze, po czym wyruszył do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat z filozofii w 1702 roku. W tym samym roku, 15 kwietnia został wyświęcony na księdza mimo nie posiadania wykształcenia teologicznego. W Pradze piastował godność kanonika katedralnego, a w 1703 roku został zatrudniony w miejscowej kurii arcybiskupiej. W 1707 roku objął probostwo w Starym Bolesławie. Dwa lata później został scholastykiem przy katedrze św. Wita.

Biskup hradecki[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci ordynariusza hradeckiego, biskupa Tobiasza Johannesa Beckera został mianowany przez cesarza Józefa I Habsburga jego następcą. Prowizję od papieża Klemensa XI otrzymał 12 maja 1710 roku. Jego konsekracja biskupia miała miejsce jeszcze w tym samym roku - 14 czerwca, a głównym konsekratorem był kardynał Christian August von Sachsen-Zeitz, arcybiskup metropolita ostrzyhomski. Oficjalnie diecezję objął 8 września 1711 r.oku

Podczas swoich rządów w diecezji wybudował w 1714 roku siedzibę kanoników katedralnych oraz ustanowił męczennika św. Klemensa współpatronem biskupstwa. W 1719 roku objął jeszcze probostwo w parafii Wszystkich Świętych w Pradze.

Biskup litomierzycki[edytuj | edytuj kod]

Ponadto podczas częstych nieobecności ordynariusza litomierzyckiego Hugona Franza von Königsegg-Rothenfelsa, Johann Adam Wratislaw von Mitowitz pełnił jego funkcję w zastępstwie, a po jego śmierci został przeniesiony na tamtejsze biskupstwo przez cesarza Karola VI w 1721 roku, co zostało aprobowane przez Stolicę Apostolską w tym samym roku. 3 maja 1722 roku odbył uroczysty ingres do litomierzyckiej katedry.

W Litomierzycach, gdzie cieszył się dobrą opinią wśród kleru i wiernych działał aktywnie doprowadzając do zwiększenia liczby tamtejszych kapłanów. Najważniejszym wydarzeniem w diecezji była kanonizacja Jana Nepomucena w 1729 roku., z której okazji w 1730 roku odbywały się liczne uroczystości na cześć nowego świętego, którymi osobiście kierował.

Nominacja na arcybiskupa[edytuj | edytuj kod]

W 1733 roku został wyznaczony przez cesarza na nowego arcybiskupa metropolitę praskiego. W tym celu udał się do Wiednia będąc poważnie chory. Nie doczekał jednak uzyskania zgody papieskiej, ponieważ zmarł w drodze powrotnej do Pragi w Mödling. Został pochowany w litomierzyckiej katedrze.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kurt A. Huber: Erwin Gatz: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches 1648–1803. s. 575-576. ISBN 3-428-06763-0. (niem.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]