Hilary Duff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hilary Duff
Ilustracja
Hilary Duff w 2019
Imię i nazwisko

Hilary Erhard Duff

Pseudonim

Hil

Data i miejsce urodzenia

28 września 1987
Houston

Gatunki

pop, pop-rock, dance, elektroniczna, taniec

Zawód

aktorka, piosenkarka, projektantka mody, modelka, producent filmowy, autorka piosenek

Aktywność

od 1998 (aktorka)
od 2002 (piosenkarka)

Wydawnictwo

Hollywood;
Buena Vista;
Walt Disney

podpis
Strona internetowa
Hilary Duff na MuchMusic Video Awards w 2007 roku

Hilary Erhard Duff ps. Hil (ur. 28 września 1987 w Houston[1]) – amerykańska aktorka, piosenkarka pop, producentka, bizneswoman i autorka tekstów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Hilary Duff urodziła się w Houston w Teksasie jako drugie dziecko Boba Duffa i Susan Duff (z domu Cobb). W młodym wieku była zachęcana przez matkę, aby wraz ze swoją starszą siostrą Haylie wziąć udział w zajęciach z aktorstwa. Obie dziewczynki dostały wtedy kilka ról w produkcjach lokalnych teatrów. Haylie (w wieku 8 lat) i Hilary (w wieku 6 lat) wzięły udział w balecie Dziadek do orzechów z grupą Columbus Ballet Met w San Antonio. W tamtym czasie matka Hilary podjęła decyzję o przeprowadzce do Kalifornii. Bob Erhard Duff pozostał w Houston, aby pilnować rodzinnego interesu. Małżeństwo rodziców Hilary rozpadło się w 2006 roku[2].

W Kalifornii, po kilku latach przesłuchań i spotkań, siostry Duff zostały zaangażowane do kilku reklam telewizyjnych[3].

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze role Duff były epizodyczne. Aktorka grała w serii westernów firmy Hallmark Entertainment True Women (1997), jednak nie została uwzględniona w napisach końcowych. Była również statystką w wyreżyserowanej i napisanej przez Willarda Carrolla komedii romantycznej Gra w serca (1998). Jej pierwszą ważną rolą był udział w filmie Kacper i Wendy w 1998 r. Zagrała w nim młodą czarownicę – Wendy, która spotyka animowanego duszka Kacpra. Podobnie jak prequelKacper II: Początek straszenia (1997), sequel do znanego filmu Casper (1995) został nagrany jako video i uzyskał głównie niepochlebne recenzje.

W późniejszym czasie Duff pojawiła się w roli drugoplanowej w serialu telewizyjnym Przewodnik dusz (1999), opartym na powieści Kathleen Kane. Duff grała w nim w towarzystwie m.in. Bruce’a Greenwooda i Melissy Gilbert. Pod koniec roku Hilary wygrała Nagrodę Młodych Artystów za „Najlepszą grę aktorską w filmie TV lub programie pilotażowym”.

Kolejną istotną rolą Duff była rola dziecka w odcinku pilotażowym sitcomu telewizji NBC Daddio(inne języki) (2000). Aktor Michael Chiklis grający w tym samym sitcomie ogłosił: „Po pracy z nią pierwszego dnia, pamiętam, jak powiedziałem do żony: Ta młoda dziewczyna będzie kiedyś gwiazdą filmową. Była całkowicie rozluźniona i czuła się dobrze we własnej skórze”[3].

Lizzie McGuire[edytuj | edytuj kod]

Po wyemitowaniu Daddio Duff zniknęła z jego nowej obsady i niechętnie wróciła do kontynuowania kariery aktorskiej. Jej menadżer i matka zachęcali ją do tego i już tydzień później przeszła casting do komediowego serialu Lizzie McGuire. W serii Duff gra niezdarną, ale przeciętną uczennicę szkoły średniej. Serial skupia się na jej życiu i powolnym rozwoju w środowisku nastolatków. Grała w nim w towarzystwie m.in.: Lalaine, Adama Lanberga, Jake’a Thomasa, Claytona Snydera, Ashlie Brillault, Roberta Carradine’a i Hallie Todd.

Serial Lizzie McGuire, którego emisja rozpoczęła się na kanale Disney Channel 12 stycznia 2001, od razu odniósł znaczny sukces. Zbierał przed telewizorami 2,3 mln widzów podczas jednego odcinka[3] i stanowił przełom w karierze Duff. Udział w show przyniósł jej rosnącą popularność wśród dzieci i młodzieży, głównie pomiędzy 7. a 14. rokiem życia. Krytyk Richard Huff z New York Daily News nazwał ją „wersją Annette Funicello z 2002 roku”[3]. Po spełnieniu kontraktu z Duff na 65 odcinków Lizzie McGuire, Disney wpadł na pomysł kontynuacji kontraktu na przyszły film i emisję nowych odcinków serialu na kanale ABC w godzinach największej oglądalności, ale plany zostały zmienione. Wyprodukowano jedynie film pełnometrażowy Lizzie McGuire, który również okazał się sukcesem.

Kariera filmowa[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą znaczącą rolą filmową Duff była kreacja w filmie Wojna plemników (2002), który został nakręcony przed Lizzie McGuire, ale pokazano go po raz pierwszy na festiwalach w Cannes i Sudance. Napisany przez Charliego Kaufmana i wyreżyserowany przez Michela Gondry’ego film opowiada o Lili Jute, kobiecie mającej problemy hormonalne, którą zagrała Patricia Arquette. Duff grała młodą Lilę.

2003–2004[edytuj | edytuj kod]

Duff zagrała obok Christy Carlson Romano i Gary’ego Cole’a w filmie telewizyjnym Disney Channel Kadet Kelly (2002), który stał się najczęściej oglądanym programem w dziewiętnastoletniej historii kanału[3]. Po raz pierwszy zagrała główną rolę w filmie fabularnym w Agent Cody Banks przy boku Frankiego Muniza w 2003 roku. Dzieło dostało pozytywne recenzje i odniosło wystarczający sukces do nakręcenia kontynuacji, w której Duff nie wzięła udziału. Następnie Duff zagrała Lizzie McGuire w filmie Lizzie McGuire.

W tym samym roku Duff zagrała jedną z dwunastki dzieci Steve’a Martina i Bonnie Hunt w komedii familijnej Fałszywa dwunastka (2003), który był jej największym dotychczasowym filmem. Powtórzyła swoją rolę w kontynuacji pt. Fałszywa dwunastka 2 (2005). Obraz został skrytykowany przez znawców, ale finansowo przyniósł zyski równe poprzednikowi.

W 2004 roku Duff zagrała w komedii romantycznej Historia Kopciuszka, nowoczesnej wersji bajki Charles’a Perraulta Kopciuszek. Film odniósł umiarkowany sukces finansowy, a większość recenzji była negatywna, lecz nieliczni krytycy byli pod wrażeniem gry aktorskiej Duff i jej „chemii” z gwiazdą Chadem Michaelem Murrayem. Historia Kopciuszka zarobiła ponad 60 mln dolarów na całym świecie i była reklamowym sukcesem[4].

Również w 2004 roku Duff zagrała w filmie Szansa na sukces. Opowiada on historię Terri Fletcher (granej przez Duff), dziewczyny z małego miasteczka o przepięknym głosie. Krytycy pochwalili Duff za ukazywanie się w bardziej dramatycznych rolach niż wcześniej, lecz film został mocno skrytykowany, m.in. przez Las Vegas Weekly, piszącym: „Bez wysiłku połączono złą grę aktorską i zły głos Duff ze złym scenariuszem i złą reżyserią, Szansa na sukces jest obraźliwym marnowaniem czasu, który błaga o ciszę”. Kilka recenzji skrytykowało głos Duff, krytycy zwrócili uwagę na coś, co wydawało się cyfrowo uwydatnionym głosem[5][6][7][8]. Podczas premiery filmu kina nie przeszły szturmu widzów. Dzieło jest ostatnim udanym filmem reklamowym Duff z całkowitymi wpływami kasowymi przewyższającymi 14 mln dolarów. Była to pierwsza rola Duff w dramacie[9]. Za udział w Szansie na sukces Duff dostała pierwszą nominację do Złotej Maliny[10].

2005–2006[edytuj | edytuj kod]

Hilary Duff w 2005 roku

W 2005 roku oprócz udziału w sequelu Fałszywej dwunastki, Duff zagrała również w Idealnym facecie, gdzie wcieliła się w córkę rozwódki (Heather Locklear), która przeprowadza się do Nowego Jorku w poszukiwaniu miłości. Film dostał negatywne recenzje i przyniósł zyski mniejsze od oczekiwanych[11]. Tego roku, Duff ponownie była nominowana do Złotej Maliny za filmy Idealny facet i Fałszywa dwunastka 2[12].

W 2006 roku komedia zatytułowana Dziedziczki przyniosła kolejne finansowe rozczarowanie[13]. Martha Coolidge – reżyser filmu, który wyprodukowała m.in. Madonna, zatrudniła Hilary Duff i jej siostrę Haylie Duff do odegrania ról bogatych sióstr, które muszą walczyć o odzyskanie fortuny. Za film Duff była nominowana do następnych dwóch Złotych Malin 24 stycznia 2007[14]. Film ukazał się w europejskich kinach dopiero w marcu 2007 roku, a w Polsce nie wszedł do kin – ukazał się na płytach DVD. W Stanach Zjednoczonych film Dziedziczki został wydany na płytach 12 grudnia 2006. Z powodu szybkiego nagrywania nowego studyjnego albumu Duff zatytułowanego Dignity, Dziedziczki był jedynym filmem, w którym zagrała w 2006 r.

2007–2008[edytuj | edytuj kod]

Rok 2007 to kolejny kinowy rok Duff. Wystąpiła w filmie, drugi jest dopiero kręcony, a w kolejnym wraz z siostrą użyczyła głosu. Animowana komputerowo komedia Foodfight! weszła do kin w Stanach Zjednoczonych w 2008 r. Reżyser filmu, Larry Kasanoff, powiedział, że jest „absolutnie zachwycony, że siostry Duff są częścią jego obsady”[15].

Hilary Duff odbyła kolejną podróż do Europy, tym razem do Bułgarii, w celu kręcenia filmu War, Inc. W thrillerze Duff gra obok Johna Cusacka, który ogłosił, że cieszy się graniem z panną Duff i że „budzi szacunek w filmie”. Duff kreuje azjatycką gwiazdę pop o imieniu Yonica. Premiera odbyła się w USA 23 maja 2008 roku.

Hilary zagrała jednocześnie jeszcze w dwóch filmach Greta i What Goes Up. Premiery obu produkcji odbyły się w 2009 roku.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

2002–2004[edytuj | edytuj kod]

Hilary Duff nagrała cover piosenki Brooke McClymont „I Can’t Wait” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do serialu Lizzie McGuire w 2002 r. Cover „The Tiki Tiki Tiki Room” zaśpiewała dla pierwszego albumu kompilacyjnego DisneyMania.

Pierwszym albumem piosenkarki jest Santa Claus Lane wydany w 2002 roku. Jest to kompilacja świątecznych piosenek, która zawiera duety z Lilem Romeo, Christiną Millan i siostrą Duff – Haylie. W asyście Disney Channel tylko singel „Tell Me a Story” zdołał znaleźć się na liście Billboard 200. Tytułowa ścieżka z albumu została dołączona do ścieżki dźwiękowej filmu Śnięty Mikołaj 2. Inna piosenka, „What Christmas Should Be” została wykorzystana w filmie Fałszywa dwunastka. Duff zaśpiewała kilka piosenek do filmu Lizzie McGuire, włączając w to „Why Not”, która znalazła się w pierwszej dwudziestce hitów w Australii.

Drugim albumem Duff jest Metamorphosis wydany w 2003 roku i zawierający m.in. kompilacje napisane przez takie osobistości jak The Matrix. Album był numerem jeden w USA i Kanadzie, jego sprzedaż była jedną z największych w roku w USA – sprzedano ponad 3,7 mln kopii[16]. Singel „So Yesterday” znalazł się w pierwszej dziesiątce w kilku krajach, a teledysk do niego był jednym z najczęściej nadawanych w MTV. „Come Clean”, kolejny singel znalazł się w pierwszej czterdziestce hitów w USA, a w wielu innych krajach był w pierwszych dwudziestkach. Trzeci singel „Little Voice”, chociaż nie został wydany w USA, został wielkim hitem w Australii i Kanadzie.

Pod koniec 2003 roku, Duff pojechała w swoją pierwszą trasę koncertową – Metamorphosis Club Tour. Wszystkie występy podczas jej trasy sprzedały się lepiej od pokazów Britney Spears czy Christiny Agiulery z tego roku[17]. Hilary wygrała nagrodę dla Najlepszego Nowego Artysty podczas 2004 World Music Awards i dla Najlepszej Artystki podczas Kids Choice Awards 2004[18].

Drugi krążek z serii DisneyMania, DisneyMania 2 został wydany w styczniu 2004 i zawierał m.in. piosenkę śpiewaną przez obie siostry Duff – „The Siamese Cat Song”. Inną piosenkę, „Circle of Life”, zaśpiewała Duff wraz z Disney Channel Stars. Hilary i jej siostra nagrały cover piosenki The Go-Go’s Our Lips Are Sealed na potrzeby soundtracku do filmu Historia Kopciuszka (zobacz A Cinderella Story Soundtrack), który zawierał jeszcze dwie inne piosenki Duff[19]. Teledysk do Our Lips Are Sealed był popularny w programie Total Request Live kanału MTV, ale piosenka nie dostała się na listę Billboard Hot 100.

Trzecim albumem jest krążek Hilary Duff (2004), na który piosenki napisała m.in. sama artystka. Płyta ma bardziej rockowy styl niż Metamorphosis. Został wydany na jej siedemnaste urodziny (we wrześniu 2004) i zadebiutował jako numer #2 w USA i numer #1 w Kanadzie. Album sprzedał się w liczbie ponad 1,5 miliona kopii w USA, ale singel „Fly” nie odniósł sukcesu w Stanach, w przeciwieństwie do popularnego teledysku. „Fly” i „Someone’s Watching Over Me” dostały się w Australii do najlepszej czterdziestki, ale z powodu mniejszego sukcesu albumu od Metamorphosis pozostałe single nie zostały wydane.

Duff wsparła finansowo kampanię Thanks & Giving: All Year Long na rzecz dzieci przebywających w szpitalu St. Jude Children’s Research Hospital.

2005–2006[edytuj | edytuj kod]

Czwarty album Duff jest zatytułowany Most Wanted i został wydany w 2005 roku. Zawiera jej ulubione piosenki z poprzednich dwóch albumów, remiksy i nowe piosenki inspirowane popowo-rockowymi muzykami jak The Killers i Muse. Hilary uznała, że album nie zawiera jej największych hitów, ale coś jej powiedziało, że czas na nową płytę. Podczas pracy przy Most Wanted, Hilary miała więcej kontroli kreatywności przy pisaniu i produkcji wszystkich nowych utworów wraz z Joelem Maddenem i jego bratem Benjim, niż przy poprzednich albumach. Singel „Wake Up” stał się największym debiutem na liście Billboard Hot 100 i jej największym osiągnięciem w USA, teledysk do piosenki został dobrze przyjęty na MTV. Teledysk do drugiego singla „Beat of My Heart” też był popularny, ale nie był aż takim hitem w USA. Album debiutował jako numer jeden na liście Billboard 200 i był jej trzecim debiutem, który znalazł się na pierwszym miejscu w Kanadzie zaraz po wydaniu. W marcu 2006 sprzedaż sięgała 1,3 mln kopii[20]. Trasa koncertowa promująca album, Most Wanted Tour, trwała dziewięć miesięcy.

Trzeci kompilacyjny album, 4Ever, został wydany jedynie we Włoszech w 2006 r. Album został wydany jedynie w Italii z powodu dużej ilości włoskich fanów niemających dostępu do niektórych piosenek, remiksów i miksów Duff.

Hilary Duff 9 listopada 2006

W 2006 roku, Hilary nagrała dwie nowe piosenki na pożytek filmu Dziedziczki, był to m.in. cover piosenki Madonny Material Girl (producentem był m.in. Timbaland), który zaśpiewała razem z siostrą. Nagrała również piosenkę zatytułowaną Happy, która została wykorzystana w zwiastunie do filmu, ale nie wydano jej na płytach. Muzyka z tej piosenki została wykorzystana przy nagrywaniu innego singla Duff, Play with Fire[21].

2007[edytuj | edytuj kod]

Piątym albumem Duff jest Dignity, który według Total Request Live miał być wydany w Stanach już 5 grudnia 2006, ale z powodu zaangażowania piosenkarki w film War, Inc.[22] premiera została przełożona na luty, a później na kwiecień 2007[23]. Ostatecznie album wydano 3 kwietnia 2007 w Ameryce Północnej, a wszędzie indziej wcześniej. Materiał do niego napisała Kara DioGuardi i Rhett Lawrence[24].

Przy tworzeniu albumu, Duff pracowała z takimi producentami i mikserami muzyki, jak Richard Vission, Tim and Bob, Manny Marroquin i will.i.am[25]. Hilary powiedziała, że w porównaniu do jej wcześniejszej muzyki, płyta jest bardziej „do tańca” i że zostały wykorzystane bardziej realne instrumenty. „Dokładnie nie wiem, jak wytłumaczyć to, co robimy, ale to jest zabawne i rytmiczne i inne, coś nowego dla mnie. To jest naprawdę super”. powiedziała[26]. Duff opisała również album jako „brzmienie trochę mniej poprockowe i bardziej elektroniczne[27]. Krążek ma dwie wersje: standardową edycję i deluxe zawierającą bonusowe piosenki i DVD.

Pierwszy singel Play with Fire stał się głównym hitem klubów, a w radiach był rozpowszechniany od sierpnia 2006, lecz nie znalazł się wysoko w amerykańskich rankingach. Drugi singel, With Love, został rozpowszechniony na początku 2007 r. i osiągnął radiowy sukces oraz dostał się do najlepszej czterdziestki. Teledysk do singla został także użyty reklamowo dla pierwszego zapachu Duff – With Love, który został wypuszczony we wrześniu 2006 roku. Trzeci singel Stranger zajął drugie miejsce w Bułgarii i trzecie w Czechach. W USA był numerem jeden klubowych hitów.

Pozostała działalność[edytuj | edytuj kod]

Hilary Duff 12 marca 2004 wypuściła własną linię ubrań dla nastolatek „Stuff By Hilary Duff”, która była rozprowadzana przez Target Stores w Stanach Zjednoczonych, Kmart w Australii, Zellers w Kanadzie i Edgars w Republice Południowej Afryki. Spółka zaczęła od ubrań, ale powiększyła działania do mebli, zapachów i biżuterii. Wszystko przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 19 lat.

Playmates Toys zrobiło „laleczkę sław” (celebrity doll) na jej podobieństwo w 2004[28]. We wrześniu 2004 Duff wypuściła na rynek własną linię perfum, With Love, którą zareklamowała w The View[29].

Duff i jej pies Lola pojawiły się w grze Electronic Arts The Sims 2: Zwierzaki wydanej w październiku 2006. W wersji na konsole postać Duff odwiedza parcele publiczne i gracze mogli poznać z nią i jej psem własne simy. Jednakże w wydaniu na PC, gracze mogli pobrać sima Duff ze strony internetowej Maxisa przed 31 grudnia, a zarówno ona i jej pies są zwykłymi simami[30]. Duff, tak jak Paris Hilton i Jessica Simpson, została skrytykowana za ukazywanie psów częściej jako modny dodatek, niż zwierzę[31].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Duff w 2002 roku zaczęła umawiać się z piosenkarzem Aaronem Carterem. Spotkali się podczas kręcenia serialu Lizzie McGuire, kiedy ten grał niewielką rolę w odcinku świątecznym. Związek przykuł uwagę mediów po doniesieniach o trójkącie miłosnym między Duff, Carterem a aktorką Lindsay Lohan[32].

W latach 2004–2006, Duff umawiała się z Joelem Maddenem, piosenkarzem zespołu Good Charlotte[33]. Matka Duff, Susan, ogłosiła ich związek w czerwcu 2005 roku w wywiadzie dla magazynu Seventeen, po długim okresie plotek.

Od lewego, dolnego rogu: Joel Madden, Alyssa Weishoff, Hilary Duff, rodzina Alyssy; 10 czerwca 2005

W czerwcu 2006 w artykule w magazynie ELLE pojawiły się słowa Duff: „...(dziewictwo) jest na pewno czymś, co w sobie lubię. To nie znaczy, że nie myślę o seksie, ponieważ wszyscy, których znam, mają pierwszy raz za sobą i chce się do nich dołączyć”[34]. Później, Duff powiedziała MuchMusic, że cytowane słowa nigdy nie zostały przez nią wypowiedziane i że ten temat jest „zdecydowanie czymś, o czym nie chce rozmawiać...”[35]. Duff i Madden zerwali ze sobą w grudniu 2006 r[36].

Pod koniec 2006 roku Duff podjęła walkę prawną przeciwko domniemanemu prześladowcy i jego współlokatorowi[37]. Policja przeprowadziła dochodzenie w tej sprawie. Trzeciego listopada 2006 roku prześladowca Duff, Maksim Miakovsky, został aresztowany za groźby o zabiciu Duff tego weekendu. Został oskarżony o rozprowadzanie pogróżek i prześladowanie. Przyleciał do USA „wyłącznie w celu spotkania i romantycznego zbliżenia się po pani Duff”. Dziewiętnastego stycznia 2007 Miakovsky został skazany na 117 dni więzienia i pięć lat nadzoru kuratorskiego po wystąpieniu obrony o zmniejszenie wyroku, jak twierdzi Associated Press[38].

Duff należy do kilku organizacji charytatywnych, jest entuzjastką praw zwierząt, członkinią „Kids with a Cause”[39] i przekazała 250 tys. dolarów dla ofiar huraganu Katrina[40].

Pod koniec sierpnia 2006 r. Duff pojechała do szkoły podstawowej w Nowym Orleanie i pracowała z USA Harvest przy rozdzielaniu jedzenia. W 2005 r. podarowała ok. 2,5 mln posiłków ofiarom huraganu[41].

W sierpniu 2006 Duff powiedziała, że otrzymała wzmacniający materiał nazębny, ponieważ odłamał jej się kawałeczek przedniego zęba na mikrofonie podczas koncertu[42]. W internecie, fani Duff narzekali, że dostała za dużo materiału przez co miała „wygląd konia”. Po czym Duff zmniejszyła „nowe” zęby do rozmiaru oryginalnych[43][44]. Pod koniec 2005 roku Duff zrobiła sobie miesięczną przerwę od pracy jako spóźniony prezent urodzinowy. Powiedziała, że chciała wziąć krótki oddech po wydaniu Most Wanted i napisaniu trzech nowych piosenek dla niej, nakręceniu trzech filmów i przejechaniu trasy koncertowej „Still Most Wanted Tour”. W 2005 r. Duff pojawiła się odchudzona, co sprowokowało media do spekulacji na ten temat. Plotki donosiły, że Hilary cierpi na zaburzenia jedzenia, co sama zainteresowana zdementowała[45]. Duff wypowiedziała się podczas australijskiego show Today Tonight, że straciła wagę prowadząc bardziej aktywny tryb życia.

Później, artykuł w Digital Spy ogłosił, że w 2006 r. Duff schudła do amerykańskiego rozmiaru zero, po przeczytaniu, że wygląda, jakby przytyła 15 funtów (ok. 6 kg)[46]. Niedawno powiedziała, że czuła nacisk na bycie szczupłym; oświadczyła, że jest dostrzegana przez media za grubą albo za chudą. Duff nazwała to „orzeczeniem i zamierzeniem”[47].

14 sierpnia 2010 aktorka i piosenkarka poślubiła Mike’a Comrie, kanadyjskiego hokeistę NHL. Para zaręczyła się w lutym 2010 roku po dwóch latach znajomości. 20 marca 2012 roku przyszło na świat ich pierwsze dziecko, syn Luca Cruz Comrie. 10 stycznia 2014 roku Duff i Comrie oświadczyli, że wspólnie zadecydowali o separacji, ale podejmą wszelkie wysiłki, aby wspólnie wychowywać syna[48]. Aktorka złożyła pozew o rozwód przeszło rok później, w lutym 2015 roku[49]. Rozwód został sfinalizowany w lutym 2016 roku. Przed ślubem para podpisała intercyzę; po rozwodzie Hilary nadal jest właścicielką posiadłości Beverly Hills, choć Comrie otrzymał od niej równowartość swojego udziału w nieruchomości w wysokości blisko 2,5 miliona dolarów[50].

Od 2017 jest związana z wokalistą i DJ-em Matthew Komą, w 2018 na świat przyszła ich córka Banks Violet Bair[51]. Para zaręczyła się w maju 2019[52].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Tytuł oryginalny Rola Uwagi Zyski
1993–2004 Frasier Frasier Britney głos/epizod
1994–2000 Szpital Dobrej Nadziei Chicago Hope Jessie Seldon epizod
1997 Prawdziwe kobiety True Women statystka, nie umieszczona w napisach
1998 Kacper i Wendy Casper Meets Wendy Wendy Townsend nakręcony na video
Gra w serca Playing by Heart statystka, nie umieszczona w napisach
1999 Przewodnik dusz The Soul Collector Ellie nakręcony dla TV
Prawo i bezprawie Law & Order: Special Victims Unit Ashlee Walker epizod
2001 Wojna plemników Human Nature młoda Lila Jute 705 308 USD
2001–2004 Lizzie McGuire Lizzie McGuire Elizabeth McGuire tytułowa bohaterka
2002 Kadet Kelly Cadet Kelly Kelly Collins nakręcony dla TV/główna rola
2002–2005 American Dreams American Dreams Shangri-Las epizod
2002–2007 George Lopez George Lopez Stephanie/Kenzie epizod
2003 Agent Cody Banks Agent Cody Banks Natalie Connors 58 795 814 USD[53]
Lizzie McGuire The Lizzie McGuire Movie Lizzie McGuire/Isabella Parigi tytułowa bohaterka 55 534 455 USD[54]
Fałszywa dwunastka Cheaper by the Dozen Lorraine Baker rola pierwszoplanowa 190 212 113 USD[55]
Na torze Right On Track wokalistka epizod
2003–2005 Joan z Arkadii Joan of Arcadia Dylan Samuels epizod
2004 Historia Kopciuszka A Cinderella Story Samantha Montgomery główna rola 74 628 141 USD[56]
Szansa na sukces Raise Your Voice Teresa ‘Terri’ Fletcher główna rola 13 573 284 USD[57]
Gdzie jest święty Mikołaj In Search of Santa Crystal (głos) nakręcony dla TV
2005 Idealny facet The Perfect Man Holly Hamilton główna rola 19 770 475 USD[58]
Fałszywa dwunastka II Cheaper by the Dozen II Lorraine Baker rola pierwszoplanowa 129 154 341 USD[59]
Disney Channel Holiday Disney Channel Holiday Lizzie McGuire rola pierwszoplanowa
Zaklinacz dusz Ghost Whisperer Morgan Jeffries epizod
2006 Dziedziczki Material Girls Tanzie Marchetta główna rola;

także producentka

12 783 677 USD[60]
2009–2010 Plotkara Gossip Girl Olivia Burke rola drugoplanowa
2008 Wojenny biznes War, Inc. Yonica Babyyeah rola drugoplanowa
2009 What Goes Up What Goes Up Lucy Diamond rola drugoplanowa
Greta Greta Greta rola pierwszoplanowa;

także producentka wykonawcza

Stay Cool Stay Cool Shasta O’Neil rola drugoplanowa
2010 Bloodworth Bloodworth Raven Lee Halfacre rola drugoplanowa
Randki na zlecenie Beauty & the Briefcase Lane Daniels rola pierwszoplanowa
Community Community Meghan epizod
2012 She Wants Me She Wants Me Kim Powers
Foodfight! Foodfight! Sunshine Goodness głos; rola pierwszoplanowa
Skrzydła Wings Windy głos
2013 Dorastająca nadzieja Raising Hope Rachel epizod
Dwóch i pół Two and a Half Men Stacey epizod
Dora poznaje świat Dora the Explorer Jessica/Czarownica głos; epizod
2014 Wings: Sky Force Heroes Wings: Sky Force Heroes Windy głos
2015–2021 Younger Younger Kelsey Peters rola pierwszoplanowa
2016 Flock of Dudes Flock of Dudes Amanda
2019 Sharon Tate The Haunting of Sharon Tate Sharon Tate także producentka wykonawcza
2022–2023 Jak poznałam twojego ojca How I Met Your Father Sophie Tompkins rola głowna; także producentka

Pozostałe role[edytuj | edytuj kod]

Duff wystąpiła kilka razy w serialach telewizyjnych, pierwszy raz jako chore dziecko w serialu medycznym Szpital Dobrej Nadziei (Chicago Hope) w marcu 2000 r. W 2003 zagrała w odcinku The George Lopez Show jako sprzedawczyni, a dwa lata później ponownie wystąpiła w tym samym serialu jako feministyczna przyjaciółka poetki Carmen (Masiela Lusha). Zagrała razem z siostrą Haylie członkinie grupy popowej lat 60. XX wieku The Shangri-Las w American Dreams w 2003. W 2005 r. w jednym odcinku zagrała koleżankę z klasy i wielbicielkę tytułowej postaci z serialu Joan z Arkadii (Joan of Arcadia). Podczas trasy koncertowej Most Wanted wystąpiła w Guadalajarze w Meksyku, gdzie nakręciła krótki występ w serialu dla młodzieży Rebelde. Duff wystąpiła gościnnie 27 kwietnia 2007 podczas premiery trzeciego sezonu The Andy Milonakis Show.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Hilary Duff.

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

 1. Metamorphosis (2003)
 2. Hilary Duff (2004)
 3. Dignity (2007)
 4. Breath In. Breath Out. (2015)

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]

 1. Santa Claus Lane (2002, kompilacja bożonarodzeniowa)
 2. Most Wanted (2005, kompilacja singli)
 3. 4Ever (2006, kompilacja singli, tylko na rynek włoski)
 4. Best Of (2008, kompilacja singli w tym 2 nowe piosenki i remixy)

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Rok Gdzie Kategoria Za co
2000 Young Artist Awards Best Performance in a TV Movie or Pilot – Supporting Young Actress
Najlepsza gra aktorska w filmie TV lub programie pilotażowym – młode aktorki
Za rolę w filmie Przewodnik dusz (1999, TV)
2003 Teen Choice Awards Choice Movie Breakout Star – Female
Znakomity debiut filmowy – aktorki
Za rolę w filmie Lizzie McGuire (2003)
2004 Young Artist Awards Best Young Ensemble in a Feature Film
Najlepsza grupa młodych w filmie fabularnym
Za rolę w filmie Fałszywa dwunastka (2003),
razem z: Brent Kinsman, Shane Kinsman, Forrest Landis,
Steven Anthony Lawrence, Liliana Mumy, Kevin Schmidt,
Jacob Smith, Alyson Stoner, Blake Woodruff, Morgan York
2005 Kids’ Choice Awards Favorite Movie Actress
Najlepsza filmowa aktorka
Za rolę w filmie Historia Kopciuszka (2004),
również w Szansa na sukces (2004)
2005 Teen Choice Awards Choice Movie Blush Scene
Znakomita scena zarumienienia
Za rolę w filmie Historia Kopciuszka (2004),
scena z Sam na szkolnej zbiórce
2020 Złota Malina Worst Actress
Najgorsza aktorka
Za tytułową rolę w filmie Sharon Tate (2019)

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

 • 2003 Fort Myers Beach Film Festival Nagroda dla wschodzącej gwiazdy (Rising Star Award)

Young Artist Award[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Za co
1999 Najlepszy występ w filmie telewizyjnym/programie pilotażowym/miniserialu/ serialu – młoda aktorka w wieku do 10 lat
(Best Performance in a TV Movie/Pilot/Mini-Series or Series – Young Actress Age Ten or Under)
Za rolę w filmie Kacper i Wendy (1998)
2002 Najlepsza grupa w serialu telewizyjnym (komediowym lub dramacie)
(Best Ensemble in a TV Series (Comedy or Drama))
Za rolę w serialu Lizzie McGuire (2001),
razem z: Lalaine, Adam Lamberg, Jake Thomas, Ashlie Brillault
2002 Najlepszy występ w komediowym serialu telewizyjnym – wiodący młodą aktorkę
(Best Performance in a TV Comedy Series – Leading Young Actress)
Za rolę w serialu Lizzie McGuire (2001)
2003 Najlepsza grupa w serialu telewizyjnym (komediowym lub dramacie)
(Best Ensemble in a TV Series (Comedy or Drama))
Za rolę w serialu Lizzie McGuire (2001),
razem z: Lalaine, Adam Lamberg, Jake Thomas

Kids’ Choice Awards[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Za co
2002 Ulubiona aktorka telewizyjna (Favorite Television Actress) Za rolę w serialu Lizzie McGuire (2001)
2003 Ulubiona aktorka telewizyjna (Favorite Television Actress) Za rolę w serialu Lizzie McGuire (2001)
2004 Ulubiona aktorka telewizyjna (Favorite Television Actress) Za rolę w serialu Lizzie McGuire (2001)
2005 Ulubiona aktorka telewizyjna (Favorite Television Actress) Za rolę w serialu Lizzie McGuire (2001)

Teen Choice Award[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Za co
2003 Znakomita aktorka filmowa – komedia (Choice Movie Actress – Comedy) Za rolę w filmie Lizzie McGuire (2003)
2003 Znakomita aktorka telewizyjna – komedia (Choice TV Actress – Comedy) Za rolę w serialu Lizzie McGuire (2001)
2004 Znakomity filmowy rumieniec (Choice Movie Blush) Za rolę w filmie Fałszywa dwunastka (2003)
2005 Znakomita aktorka filmowa: komedia (Choice Movie Actress: Comedy) Za rolę w filmie Historia Kopciuszka (2004)
2005 Znakomita filmowa chemia (Choice Movie Chemistry) Za rolę w filmie Historia Kopciuszka (2004), razem z: Chad Michael Murray
2005 Znakomity filmowy pocałunek (Choice Movie Liplock) Za rolę w filmie Historia Kopciuszka (2004), razem z: Chad Michael Murray
2005 Znakomita filmowa scena miłosna (Choice Movie Love Scene) Za rolę w filmie Historia Kopciuszka (2004), razem z: Chad Michael Murray
2006 Filmy – Znakomite aktorki: Komedia (Movies – Choice Actress: Comedy) Za rolę w filmie Idealny facet (2005), również w Fałszywa dwunastka 2 (2005)

Złota Malina[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Za co
2005 Najgorsza aktorka (Worst Actress) Za rolę w filmie Szansa na sukces (2004), również w Historia Kopciuszka (2005)
2006 Najgorsza aktorka (Worst Actress) Za rolę w filmie Fałszywa dwunastka 2 (2005), również w Idealny facet (2005)
2007 Najgorsza aktorka (Worst Actress) Za rolę w filmie Dziedziczki (2006), razem z: Haylie Duff
2007 Najgorsza para filmowa (Worst Screen Couple) Za rolę w filmie Dziedziczki (2006), razem z: Haylie Duff

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Wiek, rodzinne miasto, biografia Hilary Duff, Last.fm [dostęp 2023-01-14] (pol.).
 2. The focus is on Hilary, USA Today 2.04.2007.
 3. a b c d e Richard Huff, A very busy Miss 'Lizzie', New York Daily News, 1.12.2002 [1].
 4. A Cinderella Story The Numbers.
 5. Tone deaf, TV Guide Online.
 6. Randy Cordova, Raise Your Voise, The Arizona Republic, 8.10.2004.
 7. Ken Hanke Movies: Raise Your Voice, Mountain Xpress, 10.2004.
 8. Review: Raise Your Voice, The Atlanta Journal-Constitution, 8.10.2004 [2].
 9. Raise Your Voise Box Office MOJO.
 10. 2004 RAZZIE Nominees and & Winners, The Official Razzie Forums, 5.12.2005 [3].
 11. The Perfect Man Box Office MOJO.
 12. 2004 RAZZIE Nominees and & Winners, The Official Razzie Forums, 6.03.2006 [4].
 13. Material Girls Box Office MOJO.
 14. 2004 RAZZIE Nominees and & Winners, The Official Razzie Forums, 24.01.2007 [5].
 15. Animated Foodfight! at Lions Gate Comingsoon.net 22.03.2005. comingsoon.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-03-23)].
 16. Chris Harris, Hilary Duff Lines Up 32 Summer Dates, MTV News, 20.05.2005
 17. Nick Duerden, The Golden Girl, Blender, 10.2004.
 18. Biography for Hilary Duff, w bazie IMDb (ang.).
 19. Krista Desens, Hilary Duff Records New Album, Net Music Countdown, 27.05.2004 [6].
 20. US Billboard Charts, UKMIX, 29.04.2006. ukmix.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-15)].
 21. Mike Bell: Exclusive interview with Hilary Duff. Jam! Showbiz, 2006-01-10. [zarchiwizowane z tego adresu].
 22. Nicole Feenstra, Hilary Duff’s Album Pushed Back Again, andPoP, 10.12.2006 [7].
 23. Girl Next, Hollywood Records. hollywoodrecords.go.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-18)].
 24. Jennifer Vineyard, „Hilary Duff: Psychedelic Dance Star? Singer Shoots Trippy Clip For New Single, MTV News, 3.08.2006 [8].
 25. Hilary’s upcoming album..., Oficjalna strona, 16.01.2007. hilaryduff.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-04-02)].
 26. For The Record: Quick News On Hilary Duff, 'American Idol,' Kate Hudson, Travis Barker, Shanna Moakler & More, MTV News, 14.08.2006 [9].
 27. New Duff album to debut this fall, United Press International, 20.08.2006 [10].
 28. For The Record: Quick News On Pink, Ashanti And Ja Rule, Beatles And Fred Durst, Tony Thompson, MTV News, 13.11.2003 [11].
 29. With Love Perfumee – Oficjalna strona perfum.
 30. Hilary Duff to Appear in EA’s The Sims 2 Pets, The Sims Online, 10.05.2006 [12].
 31. Paris sends wrong message, Sunday Mail, 11.03.2007.
 32. Lindsay Lohan, Hilary Duff, Aaron Carter – The 10 Most Infamous Love Triangles in Music History | Complex, web.archive.org, 9 kwietnia 2015 [dostęp 2022-11-01] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-09].
 33. ''Hilary & Joel: No Marriage Now'', Teen People, 05.01.2006, people.aol.com [zarchiwizowane z adresu 2006-02-03].
 34. Hilary Duff Is Saving Herself for Marriage, Starpulse, 16.06.2006. starpulse.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-02)].
 35. Hilary Denies Elle Virginity Quotes, MuchMusic, 27.07.2006.
 36. For The Record: Quick News On Raekwon, Jay-Z, Redman, Britney, Pharrell, Jeezy, Nick Lachey & More, MTV News, 29.11.2006 [13].
 37. Kate Lanahan, Hilary Duff and Joel Madden have a stalker, The Bosh, 16.10.2006 [14].
 38. Man Sentenced to Jail for Stalking Hilary Duff, Teen People, 20.01.2007 [15].
 39. Hilary Duff turns from tunes to toys to help visually impaired children, CNIB [16].
 40. Hilary Duff Donates $250,000 To Katrina’s Victims, SoftPedia, 03.09.2005 [17].
 41. Hilary Duff Visits Hurricane Victims on First Anniversary of Storm, Modern Guitars Magazine, 22.08.2006 [18].
 42. Duff Has Veneers To Cover Bad Teeth, TeenMusic, 25.08.2005. teenmusic.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-12)].
 43. Hilary Duff, StyleWath. quoththeraven.ca. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-01-04)].
 44. Stuff about Duff, Live Journal, 28.11.2006.
 45. DUFF BLASTS EATING DISORDER CLAIMS, ContactMusic.
 46. Nick Levine, Hilary Duff blames media for weight loss, Digitalspy, 19.03.2007 [19].
 47. Hilary Duff says she has no weight problems, but feels pressure to be thin, Yahoo Canada, 01.04.2007 [20].
 48. Hilary Duff Separates from Mike Comrie | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 49. Hilary Duff Divorces Mike Comrie: Report | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 50. Hilary Duff’s Divorce From Former NHL Star Mike Comrie Finalized | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).
 51. Karen Mizoguchi, Jen Juneau: Hilary Duff and Matthew Koma Welcome Daughter Banks Violet: She’s ‘Absolute Magic’. People.com, 2018-10-29. [dostęp 2019-08-29].
 52. Aurelie Corinthios: Hilary Duff Is Engaged to Matthew Koma. People.com, 2019-05-09. [dostęp 2019-05-12].
 53. Agent Cody Banks, Box Office MOJO.
 54. Lizzie McGuire Movie, Box Office MOJO.
 55. Cheaper by the Dozen, Box Office MOJO.
 56. A Cinderella Story, Box Office MOJO.
 57. Raise Your Voise, Box Office MOJO.
 58. The Perfect Man, Box Office MOJO.
 59. Cheaper by the Dozen 2, Box Office MOJO.
 60. Material Girls, Box Office MOJO.

Artykuły[edytuj | edytuj kod]

 • Kirsten Heysen, Our Teresa may lose job, The Herald Sun, 14.08.2006

Rankingi[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]