Lachowicze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lachowicze
Ilustracja
Zamek w Lachowiczach w XVII w.
Herb
Herb
Państwo  Białoruś
Obwód Escut Oblast Brest.png brzeski
Rejon lachowicki
Wysokość 188 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

11 000[1]
Kod pocztowy 225372
Położenie na mapie obwodu brzeskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu brzeskiego
Lachowicze
Lachowicze
Położenie na mapie Białorusi
Mapa lokalizacyjna Białorusi
Lachowicze
Lachowicze
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Lachowicze
Lachowicze
Ziemia 53°02′N 26°16′E/53,033333 26,266667
Strona internetowa
Portal Portal Białoruś

Lachowicze (biał. Ляхавічы, Lachawiczy ros. Ляховичи) – miasto nad rzeką Wiedźmą (ros. Ведзьма), stolica rejonu w obwodzie brzeskim Białorusi. 11,0 tys. mieszkańców (2010).

Historia[edytuj]

Nazwa pochodzi od Lachów – staroruskiej nazwy Polaków. 10 kwietnia 1572 król polski i wielki książę litewski Zygmunt II August nadał Lachowicze Janowi Hieronimowiczowi Chodkiewiczowi.

W 1595 podczas powstania Nalewajki miasto bezskutecznie oblegali kozacy.

W czasie wojny z Rosją w 1655 przeniesiono tu obraz Matki Boskiej z Białynicz.

 Osobny artykuł: Oblężenie Lachowicz.

W 1660 twierdza dowodzona przez litewskiego generała Mikołaja Judyckiego wytrzymała cztery ataki Rosjan podczas trzymiesięcznego oblężenia, co współcześni przypisywali interwencji Maryi i z tego powodu została nazwana "litewską Jasną Górą". Forteca ta jako jedyna na Litwie pozostała niezdobyta aż do końca wojny. W czasie III wojny północnej w 1706 twierdzę zdobyli Szwedzi, a w 1709 odbił ją hetman polny litewski Grzegorz Antoni Ogiński.

Zabytki[edytuj]

  • kościół katolicki pw. Podwyższenia Krzyża św., fundacji Chodkiewicza, drewniany wybudowano w 1602. Po pożarze w XVIII w. odbudowany i przebudowany przez hetmana Michała Massalskiego. Po 1864 zasadniczo przebudowany i zamieniony na cerkiew prawosławną, której nigdy katolikom nie zwrócono; zamknięto po 1945 i zburzono w latach 60. XX w.
  • kościół neogotycki - w 1910 (1907?) katolicy zbudowali w mieście kolejny, neogotycki kościół, po II wojnie światowej przez komunistyczne władze przebudowany (m.in. pozbawiony wież) na przychodnię, która mieści się w nim do dzisiaj. W latach 90. XX w. obok miejsca, na którym stał niegdyś stary kościół, katolicy zbudowali nową świątynię. Przed zamianą kościoła na cerkiew była w nim tablica ku czci pochowanego w 1780 w kaplicy rodziny Reytanów litewskiego szlachcica Tadeusza Reytana z pobliskiej Hruszówki.
  • zamek w Lachowiczach - hetman wielki litewski Jan Karol Chodkiewicz ufortyfikował miasto i uczynił z niego największą w Rzeczypospolitej twierdzę o długości murów 1 km.
 Osobny artykuł: Zamek w Lachowiczach.

Osobistości[edytuj]

Lachowiccy muzycy, 1913 rok

Przypisy

Miasta partnerskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]