Lem w PRL-u

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lem w PRL-u
Autor

Wojciech Orliński, Stanisław Lem

Typ utworu

epistolografia

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

wrzesień 2021

Wydawca

Wydawnictwo Literackie

Lem w PRL-u czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości – wybór listów Stanisława Lema z lat 1951-1990 dokonany przez Wojciecha Orlińskiego i opatrzony przez Orlińskiego komentarzami, wydany nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2021, z okazji setnej rocznicy urodzin Lema[1].

Korespondencja została podzielona na cztery części[2]:

  • listy dot. ekranizacji utworów;
  • życie literackie;
  • motoryzacja (w tym kolejne samochody Lema);
  • i inne aspekty życia w PRL, jak choćby skargi i zażalenia Lema na funkcjonowanie urzędów.

Orliński zauważył, że ponieważ Lem aż do roku 1996 nie miał sekretarza i większość spraw załatwiał samodzielnie, panująca w PRL biurokracja sprawiała, że miał mało czasu na twórczość[2].

Podobnymi pozycjami są Listy albo opór materii – zbiór listów pisanych przez Lema do różnych instytucji, Listy Lema i Sławomira Mrożka, Sława i Fortuna – zbiór listów do Michaela Kandla oraz Boli tylko, gdy się śmieję…, wybór korespondencji pomiędzy Ewą Lipską a Lemem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Fiałkowski, Lem wali w klawisze. Potrafił podanie do urzędu zmienić w arcydzieło, Gazeta Wyborcza, 10 października 2021 (pol.).
  2. a b Anna Michalik, Wojciech Orliński – „Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości” – recenzja i ocena, Histmag, 28 listopada 2021 [dostęp 2022-01-31] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]