Listy albo opór materii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Listy albo opór materii
Autor

Stanisław Lem

Typ utworu

epistolografia

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

2002

Wydawca

Wydawnictwo Literackie

Listy albo opór materii – zbiór listów pisanych przez Stanisława Lema w latach 1955–1988, wydany przez Wydawnictwo Literackie w roku 2002. Wyboru i opracowania korespondencji dokonał Jerzy Jarzębski, który jest również autorem posłowia. Ponadto książka zawiera krótkie notki biograficzne o adresatach oraz indeks nazwisk[1].

Zbiór zawiera korespondencję autora z różnymi instytucjami PRL oraz listy pisane do znajomych, wśród których adresatami są m.in.: Helena Eilstein, Antoni Słonimski, Wiktor Woroszylski, Jerzy Jarzębski, Daniel Mróz, Szymon Kobyliński i biofizyk prof. Władysław Kapuściński[1].

W zbiorze znajdują się też listy do tłumacza na język angielski Michaela Kandla, w których Lem m.in. objaśnia swoje poglądy wyrażone w dziełach i radzi, jak je należy rozumieć i przekładać[1].

Podobną pozycją są Listy, zawierające wybór korespondencji pomiędzy Lemem a Sławomirem Mrożkiem z lat 1956–1978 oraz Sława i Fortuna, zawierająca listy do Michaela Kandla z lat 1972-1987.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Listy albo opór materii. W: Wojciech Orliński: Co to są sepulki? Wszystko o Lemie. Kraków: Znak, 2007. ISBN 978-83-240-0798-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]