Luna Lovegood

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Luna Lovegood
czarownica czystej krwi
Postać z Harry Potter
Ilustracja
Evanna Lynch, odtwórczyni roli Luny Lovegood
Pierwsze wystąpienie Harry Potter i Zakon Feniksa
Grany przez Evanna Lynch
Dane biograficzne
Pochodzenie Hogwart (Ravenclaw)
Rodzina matka: Pandora Lovegood[1]
ojciec: Ksenofilius Lovegood
Inne informacje
Zajęcie członkini Gwardii Dumbeldora

Luna Lovegood (ur. 13 lutego[2] 1981) – fikcyjna postać występująca w serii książek J.K. Rowling o Harrym Potterze, należąca do domu Ravenclaw uczennica Hogwartu, jedna z niewielu niepochodzących z Gryffindoru członków Gwardii Dumbledore’a. Brała udział w wyprawie do Departamentu Tajemnic oraz walce ze Śmierciożercami atakującymi Hogwart. W szkole niektórzy przezywali ją „Pomyluna” (ang. Loony). Po raz pierwszy pojawia się w piątej części cyklu, Harry Potter i Zakon Feniksa, choć wzmianka o rodzinie Lovegoodów pojawia się w tomie Harry Potter i Czara Ognia.

W założeniu autorki, marzycielska i z pozoru naiwna postać Luny miała stanowić swoistą przeciwwagę dla ślepo wierzącej we wszystko, co napisano w książkach Hermiony.

Harry Potter i Zakon Feniksa[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Luny jest wydawcą uważanej za brukową gazety „Żongler”, jej matka zmarła, gdy Luna miała 9 lat. Luna była świadkiem jej śmierci (dlatego widziała testrale). W szkole dziewczyna nie miała dobrej opinii: nazywano ją „Pomyluną” (kombinacja jej imienia oraz słowa „Pomylona”), głównie ze względu na ślepą wiarę, jaką pokładała we wszystkim, co jej ojciec zamieszczał w „Żonglerze” oraz wygląd (długie, rozczochrane blond włosy, wiecznie zamyślona twarz, kolczyki w kształcie rzodkiewek oraz naszyjnik z korków po piwie kremowym). Harry spotkał ją pierwszy raz w pociągu wiozącym uczniów do Hogwartu, większość drogi spędziła wówczas czytając magazyn swojego ojca do góry nogami (zgodnie ze „wskazówką” zawartą w piśmie). Gdy Harry Potter, w ramach protestu przeciw Dolores Umbridge (która uczyła obrony przed czarną magią wyłącznie w teorii, omijając ćwiczenia praktyczne), zakłada tajne stowarzyszenie zwane Gwardią Dumbledore’a (w ramach którego sam uczy innych obrony przed czarną magią), Luna zostaje jego członkiem.

Wspólnie z Harrym (oraz Hermioną, Ronem, Neville'em i Ginny) wyprawia się do Departamentu Tajemnic, gdzie bierze udział w walce ze Śmierciożercami dowodzonymi przez Lucjusza Malfoya i Bellatrix Lestrange. Jako że w dzieciństwie widziała śmierć bliskiej jej osoby (swojej matki, która zmarła na skutek wypadku), jest w stanie zobaczyć niewidzialne konie – testrale. To właśnie ona wpadła na pomysł, by przy ich pomocy dostać się do Ministerstwa Magii. Może również, podobnie jak Harry, słyszeć szepty zmarłych dochodzące zza kamiennego łuku w Sali Śmierci, w której życie stracił Syriusz Black. Luna jest jedyną osobą, której Harry zwierza się ze swojego smutku po śmierci Syriusza – tylko ona tak naprawdę rozumie, co on wtedy czuje.

Harry Potter i Książę Półkrwi[edytuj | edytuj kod]

Dzięki sławie uczestniczki wyprawy do Departamentu Tajemnic Luna zdobyła w szkole pewną popularność, wciąż jednak, poza kręgiem przyjaciół, uważana była za pomyloną. Towarzyszyła Harry’emu na balu wydanym przez profesora Slughorna. W czasie przyjęcia wdała się w dotyczącą wróżb rozmowę z profesor Trelawney. Podczas tego samego roku została, w miejsce Lee Jordana, spikerem podczas meczów quidditcha, jej niekonwencjonalny (i niemający zbyt wiele wspólnego z przebiegiem gry) komentarz podczas meczu między Gryffindorem i Hufflepuffem wzbudził aplauz publiczności, w szczególności wykluczonego z gry Rona.

Gdy Harry Potter wyruszał, wspólnie z Dumbledorem, na poszukiwanie jednego z horkruksów Voldemorta, była jedynym, prócz Neville’a, członkiem GD, który odpowiedział na wezwanie Rona, Hermiony i Ginny. Wspólnie z Hermioną pilnowała gabinetu profesora Snape’a, gdzie znalazła napadniętego profesora Flitwicka. Wzięła udział, u boku innych obecnych na miejscu członków GD, oraz członków Zakonu Feniksa, w walce ze Śmierciożercami atakującymi Hogwart, później, w towarzystwie Neville’a, widziana była na pogrzebie dyrektora szkoły.

Harry Potter i Insygnia Śmierci[edytuj | edytuj kod]

W VII części Luna pojawia się na weselu Weasleyów, od razu rozpoznając Harry’ego, pomimo, że jest pod działaniem eliksiru wielosokowego. Po powrocie do szkoły razem z Ginny i Nevillem próbuje wykraść miecz Godryka Gryffindora. Podczas świąt zostaje porwana z pociągu przez Śmierciożerców z powodu artykułów jej ojca, w których zachęca on, do pomagania Harry’emu, który jest ścigany. Luna jest więziona w domu Malfoyów. Zostaje jednak uwolniona przez Harry’ego, który również został schwytany, jednak największe zasługi ma tu Zgredek, gdyby nie on więźniom nie udałoby się uciec. Pod koniec książki bierze udział w bitwie o Hogwart. Wcześniej pomaga Harry’emu dostać się do pokoju wspólnego Krukonów i szukać diademu Roweny Ravenclaw. Wtedy właśnie ratuje Harry’emu życie pokonując w pojedynku siostrę z rodzeństwa Carrowów (robiąc przy tym dużo hałasu i dekonspirując ich, ale nie robi to na niej wrażenia, jest raczej zaciekawiona efektem zaklęcia, którego użyła). Luna wyszła za mąż za Rolfa Skamandera, wnuka słynnego Newta Skamandera, i została sławnym przyrodnikiem. Została matką bliźniaków, którzy otrzymali imiona Lorcan i Lysander. Zawsze pamiętała o piątce swoich przyjaciół i dlatego na ścianach jej pokoju widniały ich portrety oraz napis PRZYJACIELE.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]