Draco Malfoy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Draco Malfoy
Tom Felton, odtwórca roli Dracona Malfoya
Tom Felton, odtwórca roli Dracona Malfoya
Rodzice Lucjusz i Narcyza Malfoyowie
Płeć mężczyzna
Magiczność czarodziej czystej krwi
Szkoła Hogwart
Dom Slytherin
Zajęcie śmierciożerca, uczeń Hogwartu
Aktor Tom Felton
Debiut Harry Potter i Kamień Filozoficzny (powieść)

Draco Malfoy (ur. 5 czerwca 1980) – postać fikcyjna z cyklu powieściowego Joanne Kathleen Rowling o Harrym Potterze. Był on synem Lucjusza i Narcyzy Malfoy, jako uczeń Hogwartu należał do Slytherinu. W szkole przebywał w towarzystwie osiłków: Vincenta Crabbe’a i Gregory’ego Goyle’a,a od piątego roku również z Blaisem Zabinim. Miał negatywny stosunek do czarodziejów pochodzących od mugoli.

Draco oznacza po łacinie smok lub wąż, zaś nazwisko Malfoy, pochodzące ze starofrancuskiego, tłumaczone jest najczęściej jako wiarołomny. Nazwisko Malfoy może pochodzić również od słowa malfaire czyli Zła wiara

Draco odziedziczył wygląd po swoich rodzicach: był szczupły, wysoki, blady, miał włosy koloru blond i szare oczy. Tylko raz, w drugim tomie serii, pojawia się wzmianka, jakoby był piegowaty.

Przez pierwsze pięć tomów pełnił rolę antagonisty Harry’ego Pottera, Rona Weasleya i Hermiony Granger. W czwartym tomie dał do zrozumienia, że wolałby pójść do innej szkoły – do Durmstrangu. Pochwalał fakt nauczania tam czarnej magii. Twierdził, że jego ojciec znał tamtejszego dyrektora (Igora Karkarowa).

W szóstym tomie był szantażowany przez Voldemorta, po raz pierwszy okazał słabość, płacząc. Nie był w stanie zabić Albusa Dumbledore’a. Poprzez wcześniejsze rozbrojenie Dumbledore’a stał się właścicielem Czarnej Różdżki, nie wiedząc o tym.

W 7. tomie dostał się do Pokoju Życzeń wraz z Crabbem i Goyle'm, chcąc przeszkodzić Harry’emu, Ronowi i Hermionie w zniszczeniu horkruksów. W misji tej ginie jeden z jego przyjaciół – Crabbe, a Harry i Ron ratują Malfoya i Goyle’a przed śmiercią w płomieniach.

Z epilogu dowiadujemy się, że ma syna Scorpiusa, którego wyprawia do Hogwartu w 2017 roku. Poślubił Astorię Greengrass[1].

Jego różdżka była z głogu, z włosem jednorożca, miała dziesięć i pół cala długości. Odpowiednio giętka. Draco stracił ją w 1998 roku, a odebrał ją mu Harry Potter.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]