Harry Potter i więzień Azkabanu (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Harry Potter i więzień Azkabanu
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Producent

KnowWonder (PC)
Electronic Arts (konsole)
Griptonite Games (GBA)

Wydawca

Electronic Arts

Dystrybutor

Licomp Empik Multimedia

Silnik

Unreal Engine 2.0

Wersja

1.05

Data wydania

1 czerwca 2004

Gatunek

TPP

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: Teen (13+)
PEGI: 12+

Wymagania sprzętowe
Platforma

PC (Microsoft Windows), Game Boy Advance, Xbox, GameCube, PS2

Wymagania

Pentium 600 MHz, 128 MB RAM, karta graficzna 32 MB, karta dźwiękowa zgodna z DirectX

Poprzednik

Harry Potter i Komnata Tajemnic

Kontynuacja

Harry Potter i Czara Ognia

Harry Potter i więzień Azkabanu (ang. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) – gra wideo, wydana w 2004 przez Electronic Arts. Fabuła oparta jest na niektórych książkowych wątkach, a wygląd wzorowany na filmie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Harry, Ron i Hermiona zaczynają trzeci rok nauki w Hogwarcie. W tym czasie Syriusz Black uciekł z Azkabanu – więzienia czarodziejów, strzeżonego przez dementorów, którzy przybywają do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w celu zapewnienia uczniom dodatkowej ochrony. Nie są oni jednak do końca posłuszni i Harry musi nauczyć się przed nimi bronić. Dzięki zmieniaczowi czasu Hermiony przyjaciele mają uratować Blacka i Hardodzioba – hipogryfa skazanego na śmierć. Podczas rozgrywki główni bohaterowie uczą się zaklęć – każdy innego, co staje się ich specjalną umiejętnością.

W przeciwieństwie do poprzednich części autorzy wprowadzili możliwość sterowania różnymi postaciami, ale tylko w niektórych miejscach. Do ukończenia gry nie wystarcza zakończenie linii fabularnej. Trzeba także kupić w sklepiku Freda i George’a wszystkie hasła do tajnych pomieszczeń za portretami, ukończyć wszystkie etapy każdej minigry oraz zebrać wszystkie tarcze podczas magicznych zadań i egzaminów. Gospodarka fasolkowa z poprzednich edycji została urozmaicona. Fasolki wszystkich smaków Bertiego Botta stały się najmniej wartościowym środkiem transakcji. Wymiana towarów zachodzi teraz także za pośrednictwem dyniowych pasztecików i kociołkowych piegusków. Tak jak przedtem, można zbierać karty. Jest to zadanie poboczne. Po zebraniu 74 kart Fred i George przekazują Harry’emu specjalną kartę kolekcjonerską z jego wizerunkiem i odblokowuje się dodatkowa wizyta w pokoju nagród, nieograniczona czasem. Gracz może zebrać tam dodatkowe pięć kart.

Polska wersja językowa[edytuj | edytuj kod]