Harry Potter and the Methods of Rationality

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Harry Potter and the Methods of Rationality
Autor

Eliezer Yudkowsky

Typ utworu

fantastyka

Data powstania

2010–2015

Wydanie oryginalne
Język

angielski

Harry Potter and the Methods of Rationality (pol., nieoficj. Harry Potter i metody racjonalności[1]) – utwór fan fiction stworzony przez Eliezera Yudkowskiego na podstawie cyklu powieści Harry Potter autorstwa J.K. Rowling. Stanowi adaptację oryginału próbującą wyjaśnić magię przy pomocy metody naukowej. Tekst dzieła ukazywał się w Internecie w odcinkach od 28 lutego 2010[2] do 14 marca 2015[3]. Oryginalna wersja w języku angielskim składa się ze 122 rozdziałów i 661 619 słów[4].

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Yudkowski stworzył utwór w ramach swojej działalności popularyzowania krytycznego i racjonalnego rozumowania. Jak twierdzi, pomysł na fabułę Harry Potter and the Methods of Rationality pojawił się, gdy sam czytał wiele fanowskich opowiadań osadzonych w świecie stworzonym przez J.K. Rowling. Wybór cyklu Harry Potter jako podstawę swojego dzieła uzasadnia także licznym gronem potencjalnych odbiorców wśród fanów oryginału oraz faktem, że jego zdaniem przedstawiony w powieściach świat stanowi bogaty materiał źródłowy do prowadzenia własnych rozważań. Elementy świata przedstawionego stanowią pretekst dla wyjaśnienia rzeczywistych faktów, metod i teorii naukowych, koncepcji filozoficznych oraz zasad logiki przez wychowanego w niemagicznej rodzinie Harry’ego Pottera, głównego bohatera utworu. Autor pisząc go wykorzystał swoją wiedzę z dziedziny kognitywistyki aby móc realistycznie pokazać tok rozumowania postaci[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja utworu rozgrywa się w przeciągu jednego roku szkolnego, przedstawiając wydarzenia z tego samego okresu, co pierwszy tom cyklu. W odróżnieniu od oryginalnej wersji, w której osierocony Harry Potter został wychowany przez Petunię i Vernona Dursleyów, w tej wersji wydarzeń ciotka Petunia wyszła za mąż za profesora Uniwersytetu Oksfordzkiego, Michaela Verres-Evansa. Dzięki temu Harry w dzieciństwie, nim dowiedział się, że jest czarodziejem i rozpoczął naukę w Hogwarcie, otrzymał od swoich opiekunów staranne wykształcenie z zakresu wielu dziedzin nauki i zasad racjonalnego rozumowania.

W Hogwarcie Harry początkowo stara się wykorzystać wyniesioną z domu wiedzę by wyjaśnić w racjonalny sposób prawa rządzące magią. Dalsza fabuła skupia się na analizie systemu politycznego w społeczeństwie brytyjskich czarodziejów, który został zmodyfikowany i rozbudowany przez autora w porównaniu do oryginału przedstawionego w powieściach. Jednocześnie Harry, nie wiedząc o jego powiązaniu z Lordem Voldemortem, nawiązuje bliską znajomość z profesorem Quirellem, który rywalizuje z profesorem Dumbledorem o objęcie mentorskiej opieki nad Harrym. Historia kończy się zdobyciem przez Harry’ego Kamienia Filozoficznego ukrytego w szkole i pokonaniem Lorda Voldemorta.

Wydanie rosyjskie[edytuj | edytuj kod]

17 lipca 2018 na rosyjskim portalu Planeta.ru zainicjowana została zbiórka crowdfundingowa na rzecz niekomercyjnego wydania trzytomowego tłumaczenia dzieła na język rosyjski. Wyznaczony przez organizatorów cel w wysokości miliona rubli został osiągnięty w ciągu 30 godzin od rozpoczęcia zbiórki[5]. Do czasu jej zakończenia 30 września 2018 zebrano 11 milionów rubli dzięki czemu pobiła ówczesny rekord najbardziej wspieranej kampanii crowdfundingowej w Rosji. Rekord ten został jednak pobity następnego dnia przez zbiórkę na rzecz wydania gry planszowej Gloomhaven.

Po sukcesie kampanii crowdfundingowej rosyjskie wydawnictwo Eksmo skontaktowało się z agentami literackimi J.K. Rowling by uzyskać zgodę na oficjalne wydanie utworu, jednak autorka nie zgodziła się na komercyjne wykorzystanie swojej twórczości[6].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Według Daniela Snydera z „The Atlantic” dzieło wywołało poruszenie wśród społeczności fanów oryginalnych powieści Harry Potter, a koncepcja utworu spotkała się z mieszanym odbiorem[7]. Wkrótce po opublikowaniu pierwszych części, pozytywnie wypowiedział się o nich pisarz science fiction David Brin[7]. Utwór spotkał się także z przychylnymi opiniami recenzentów prasowych. Will Baud z „Washington Post” określił dzieło jako „najlepszą książką o Harrym Potterze, chociaż nie została ona napisana przez Rowling”[8]. Recenzent „Hindustan Times” chwalił dzieło za interesujące jego zdaniem przedstawienie walki dobra ze złem jako walki wiedzy i ignorancji, wiarygodne motywy bohaterów oraz rozwiązanie nieścisłości fabularnych oryginału[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przemysław Zańko: A jako ostatni wróg zniszczona będzie śmierć (E. Yudkowsky „Harry Potter and the Methods of Rationality”). Popmoderna, 2015-05-18. [dostęp 2018-12-18].
  2. a b David Whelan: The Harry Potter Fan Fiction Author Who Wants to Make Everyone a Little More Rational. VICE Magazine, 2015-03-14. [dostęp 2018-12-18].
  3. Will Baude: Harry Potter and the Methods of Rationality is complete, and it is excellent. The Washington Post, 2015-03-14. [dostęp 2018-12-18].
  4. Katharine McCain: Sensibly Organized. Filling in Gaps with Harry Potter and the Methods of Rationality. W: Armelle Parey: Prequels, Coquels and Sequels in Contemporary Anglophone Fiction. Routledge, 2018. ISBN 978-0-429-43805-9.
  5. История о «мальчике, который выжил» для взрослых. REGNUM, 2018-08-16. [dostęp 2018-12-18].
  6. Российский краудфандинговый рекорд побила книга по мотивам «Гарри Поттера». Контролировать печать будет ФБК. Meduza, 2018-10-02. [dostęp 2018-12-18].
  7. a b Daniel Snyder: ‘Harry Potter’ and the Key to Immortality. The Atlantic, 2015-07-18. [dostęp 2018-12-18].
  8. Will Baude: More thoughts on the rules of Quidditch. The Washington Post, 2014-05-14. [dostęp 2018-12-18].
  9. Vakasha Sachdev: A Harry Potter story you haven’t read. Hindustan Times, 2015-10-17. [dostęp 2018-12-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]