Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I
Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1
Producent

EA Bright Light

Wydawca

Electronic Arts

Data wydania

Am.Płn.: 9 listopada 2010

Gatunek

przygodowa gra akcji

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows, PlayStation 3, PlayStation Portable, Xbox 360 (Kinect), Nintendo DS, Wii

Nośniki

DVD (1)

Wymagania

procesor Intel Core 2 Duo 2.13 GHz lub podobny, 2 GB RAM, karta graficzna 512 MB (GeForce GT 220 lub lepsza), 7 GB HDD

Kontrolery

klawiatura, mysz, gamepad

Poprzednik

Harry Potter i Książę Półkrwi

Kontynuacja

Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II

Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I (ang. Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1) – komputerowa przygodowa gra akcji wyprodukowana i wydana w 2010 przez Electronic Arts. Jest oparta na książce oraz filmie pod tym samym tytułem. Jej akcja, w przeciwieństwie do poprzednich gier o Harrym Potterze, nie dzieje się w Hogwarcie, lecz na wielkich przestrzeniach (lasy, miasta).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Harry Potter kończy 17 lat i zaklęcie ochronne jego matki przestaje działać. Zamiast wracać do Hogwartu decyduje się dokończyć misję Dumbledore’a: odnaleźć horkruksy Voldemorta i je zniszczyć. Naraża się tym samym na ataki śmierciożerców, szmalcowników i dementorów. Będą mu pomagać jego przyjaciele – Ron i Hermiona.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Najnowsza gra z serii Harry Potter doczekała się wielu zmian i rozszerzeń. Akcja już nie toczy się w Hogwarcie, a na lasach, polach, elektrowniach i w wielu sławnych miejscach znanych z serii m.in.: Ministerstwo Magii, Grimmauld Place, dolina Godryka, dom Weasleyów, dom Lovegoodów, posiadłość Malfoyów czy główne dzielnice Londynu. W grze został użyty także szeroki zasób zaklęć, do których ma dostęp główny bohater. Zostało też dodanych wiele interakcji np.: zbieranie czarodziejskich gazet i kaset z nagraniami Freda i George’a, używanie eliksirów i peleryny-niewidki czy znajdowanie tytułowych Insygniów Śmierci. Gazety i wszelkie nagrania zapewniają nam dostęp do wielu informacji aktualnie dziejących się w świecie czarodziejów.

Równocześnie głównym celem gry nie jest już eksploracja, jak w przypadku pozostałych części, a uciekanie, zabijanie czy chronienie się przed wrogami.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Gra otrzymała ogólnie negatywne oceny. Matacritic dało negatywną recenzję grze, wystawiając w wersji na PC 37/100. Natomiast takie strony internetowe jak Edge czy IGN wystawiły kolejno 3/10 i 2/10. Głównym krytykowanym elementem w grze było sprowadzenie całej fabuły z filmu do ciągłego strzelania i zabijania wrogów. Narzekano też na czas gry, której tryb fabularny trwa zaledwie 5-6 godzin. Mówiono, że gra jest niedopracowana. Były jednak elementy, które pochlebnie chwalono. Stwierdzono, że grafika stoi na bardzo przyzwoitym poziomie, a zbieranie kaset i czasopism może dostarczyć wielu ciekawych informacji, które nie zostały zawarte w filmie ani książce. Filmowy brytyjski dubbing też powszechnie chwalono. Polski dubbing również został bardzo doceniony przez polskich recenzentów.