Prequel serii Harry Potter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Prequel serii Harry Potter – krótkie opowiadanie bez tytułu składające się z 800 słów autorstwa J.K. Rowling, prequel sagi o Harrym Potterze[a] opublikowane on-line 11 czerwca 2008.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja opowieści dzieje się trzy lata przed narodzinami Harry’ego Pottera. Mugolscy policjanci, Anderson i Fisher, zatrzymują motocykl, który przekroczył limit na zakręcie śmierci. Na motorze jadą dwaj chłopcy. Okazuje się, że to James Potter i Syriusz Black. Policjanci postanawiają ich zatrzymać za zbyt szybką jazdę i brak kasków. W kierunku policyjnego radiowozu nadlatują trzej mężczyźni na miotłach. James i Syriusz odlatują na motocyklu zaraz po tym, jak trzy miotły uderzają w radiowóz.

Historia[edytuj | edytuj kod]

11 czerwca 2008 księgarnia Waterstones zorganizowała imprezę charytatywną „What's Your Story?”. Trzynastu autorów (oprócz J.K. Rowling także m.in. Margaret Atwood i Doris Lessing) zostało poproszonych do napisania krótkich tekstów (na kartce formatu A5) na aukcji, z której dochód przeznaczono na rzecz organizacji pozarządowych English PEN i Dyslexia Action. Dwustronnie zapisana kartka Rowling została sprzedana za 25 000 funtów[1]. Oryginalna kartka z rękopisem autorki została skradziona w 2017[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pod opowiadaniem autorka napisała „From the prequel I am not working on - but that was fun!”[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rachel Williams: Rowling pens Potter prequel for charities. theguardian.com, 2008-05-29. [dostęp 2022-10-27]. (ang.).
  2. Harry Potter prequel stolen in Birmingham burglary. bbc.com, 2017-05-12. [dostęp 2022-10-27]. (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]