Mistrzostwa świata w boksie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa świata w boksie mężczyzn − obok igrzysk olimpijskich najbardziej prestiżowy turniej w boksie amatorskim. Mistrzostwa organizowane są przez AIBA od 1974 roku (począwszy od 1989 roku co dwa lata). Początkowo było rozgrywanych 11 konkurencji. W 1982 roku postanowiono włączyć wagę superciężką. Natomiast po mistrzostwach w 2001 roku usunięto z programu wagę lekkośrednią, w 2009 roku – wagę piórkową. Obecnie rozgrywanych jest dziesięć konkurencji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rok Edycja Miejsce Data Zwycięzca
klasyfikacji medalowej
1974 1. Mistrzostwa Świata Kuba Hawana, Kuba 17–30 sierpnia  Kuba
1978 2. Mistrzostwa Świata Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Belgrad, Jugosławia 6–20 maja  Kuba
1982 3. Mistrzostwa Świata Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monachium, RFN 4–15 maja  Kuba
1986 4. Mistrzostwa Świata Stany Zjednoczone Reno, Stany Zjednoczone 8–18 maja  Kuba
1989 5. Mistrzostwa Świata Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa, ZSRR 17 września – 1 października  ZSRR
1991 6. Mistrzostwa Świata Australia Sydney, Australia 14–23 listopada  Kuba
1993 7. Mistrzostwa Świata Finlandia Tampere, Finlandia 7–16 maja  Kuba
1995 8. Mistrzostwa Świata Niemcy Berlin, Niemcy 4–15 maja  Kuba
1997 9. Mistrzostwa Świata Węgry Budapeszt, Węgry 18–26 października  Kuba
1999 10. Mistrzostwa Świata Stany Zjednoczone Houston, Stany Zjednoczone 15–29 sierpnia  Stany Zjednoczone
2001 11. Mistrzostwa Świata Irlandia Północna Belfast, Irlandia Północna 3–10 czerwca  Kuba
2003 12. Mistrzostwa Świata Tajlandia Bangkok, Tajlandia 6–13 lipca  Rosja
2005 13. Mistrzostwa Świata Chińska Republika Ludowa Mianyang, Chiny 13–20 listopada  Kuba
2007 14. Mistrzostwa Świata Stany Zjednoczone Chicago, Stany Zjednoczone 23 października – 3 listopada  Rosja
2009 15. Mistrzostwa Świata Włochy Mediolan, Włochy 1–12 września  Rosja
2011 16. Mistrzostwa Świata Azerbejdżan Baku, Azerbejdżan 26 września – 8 października  Ukraina
2013 17. Mistrzostwa Świata Kazachstan Ałmaty, Kazachstan 14–26 października  Kazachstan
2015 18. Mistrzostwa Świata Katar Doha, Katar 6–15 października  Kuba
2017 19. Mistrzostwa Świata Niemcy Hamburg, Niemcy 25 sierpnia - 2 września Kuba Kuba

Waga papierowa[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1974 Kuba Hawana Kuba Jorge Hernández Kenia Stephen Muchoki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jewgienij Judin
Hiszpania Enrique Rodríguez
1978 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Belgrad Kenia Stephen Muchoki Kuba Jorge Hernández Wenezuela Armando Guevara
Stany Zjednoczone Richard Sandoval
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monachium Ludowa Republika Bułgarii Ismaił Mustafow Korea Północna Go Yong-hwan Niemiecka Republika Demokratyczna Dietmar Geilich
Korea Południowa Heo Yong-mo
1986 Stany Zjednoczone Reno Kuba Juan Torres Odelin Portoryko Luis Román Rolón[1] Brazylia José Rodrigues
Korea Południowa Oh Kwang-soo
1989 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa Stany Zjednoczone Eric Griffin Kuba Rogelio Marcelo Korea Północna Kim Dok-nam
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nszan Munczian
1991 Australia Sydney Stany Zjednoczone Eric Griffin Kuba Rogelio Marcelo Portoryko Nelson Dieppa
Bułgaria Danieł Petrow
1993 Finlandia Tampere Armenia Nszan Munczian Bułgaria Danieł Petrow Stany Zjednoczone Albert Guardado
Mongolia Erdenetsogtyn Tsogtjargal
1995 Niemcy Berlin Bułgaria Danieł Petrow Francja Bernard Inom Maroko Hamid Berhili
Kuba Juan Ramírez
1997 Węgry Budapeszt Kuba Maikro Romero Filipiny Roel Velasco Słowacja Rudolf Dydi
Bułgaria Danieł Petrow
1999 Stany Zjednoczone Houston Stany Zjednoczone Brian Viloria Kuba Maikro Romero Rosja Ałeksan Nałbandian
Tajlandia Suban Punnon
2001 Irlandia Północna Belfast Kuba Yan Barthelemí Rumunia Marian Velicu Stany Zjednoczone Ronald Siler
Filipiny Harry Tañamor
2003 Tajlandia Bangkok Rosja Siergiej Kazakow Chińska Republika Ludowa Zou Shiming Pakistan Nauman Karim
Filipiny Harry Tañamor
2005 Chińska Republika Ludowa Mianyang Chińska Republika Ludowa Zou Shiming Węgry Pál Bedák Tadżykistan Szerali Dostiew
Kazachstan Byrżan Żakypow
2007 Stany Zjednoczone Chicago Chińska Republika Ludowa Zou Shiming Filipiny Harry Tañamor Francja Nordine Oubaali
Tajlandia Amnat Ruenroeng
2009 Włochy Mediolan Mongolia Pürewdordżijn Serdamba Rosja Dawid Ajrapetian Chińska Republika Ludowa Li Jiazhao
Korea Południowa Shin Jong-hun
2011 Azerbejdżan Baku Chińska Republika Ludowa Zou Shiming Korea Południowa Shin Jong-hun Rosja Dawid Ajrapetian
Mongolia Pürewdordżijn Serdamba
2013 Kazachstan Ałmaty Kazachstan Byrżan Żakypow Algieria Mohamed Flissi Kostaryka David Jimenez
Kuba Yosvany Veitía
2015 Katar Doha Kuba Joahnys Argilagos Rosja Wasilij Jegorow Filipiny Rogen Ladon
Ukraina Dmytro Zamotajew
2017 Niemcy Hamburg Kuba Joahnys Argilagos Uzbekistan Hasanboy Dusmatov Kazachstan Żomart Jerżan
Kolumbia Yuberjen Martínez

Waga musza[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1974 Kuba Hawana Kuba Douglas Rodríguez Wenezuela Alfredo Pérez Rumunia w epoce komunizmu Constantin Gruiescu
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władysław Zasypko
1978 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Belgrad Polska Rzeczpospolita Ludowa Henryk Średnicki Kuba Héctor Ramíre Japonia Ishi Koki
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Michajłow
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monachium Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Aleksandrow Stany Zjednoczone Michael Collins Wenezuela Jesús Pool
Rumunia w epoce komunizmu Constantin Titoiu
1986 Stany Zjednoczone Reno Kuba Pedro Reyes Wenezuela David Grimán Turcja Eyüp Can
Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) János Váradi
1989 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Arbaczakow Kuba Pedro Reyes Korea Północna Li Dwang-sik
Polska Rzeczpospolita Ludowa Krzysztof Wróblewski
1991 Australia Sydney Węgry István Kovács Korea Północna Choi Chol-su Egipt Hassan Mustafa
Bułgaria Julijan Strogow
1993 Finlandia Tampere Kuba Waldemar Font Uzbekistan Kikmatulla Ahmedov Irlandia Damaen Kelly
Egipt Hassan Mustafa
1995 Niemcy Berlin Niemcy Zoltan Lunka Kazachstan Bołat Żumadyłow Kuba Raúl González
Finlandia Joni Turunen
1997 Węgry Budapeszt Kuba Manuel Mantilla Rosja Ilfat Raziapow Argentyna Omar Narváez
Kazachstan Bołat Żumadyłow
1999 Stany Zjednoczone Houston Kazachstan Bołat Żumadyłow Argentyna Omar Narváez Rumunia Waldemar Cucereanu
Polska Andrzej Rżany
2001 Irlandia Północna Belfast Francja Jérôme Thomas Ukraina Wołodymyr Sydorenko Bułgaria Aleksandyr Aleksandrow
Rosja Gieorgij Bałakszyn
2003 Tajlandia Bangkok Tajlandia Somjit Jongjohor Francja Jérôme Thomas Bułgaria Aleksandyr Aleksandrow
Niemcy Rustam Rahimov
2005 Chińska Republika Ludowa Mianyang Korea Południowa Lee Ok-sung Kuba Andry Laffita Kazachstan Mirat Sarsembajew
Stany Zjednoczone Rau'shee Warren
2007 Stany Zjednoczone Chicago Stany Zjednoczone Rau'shee Warren Tajlandia Somjit Jongjohor Azerbejdżan Samir Məmmədov
Włochy Vincenzo Picardi
2009 Włochy Mediolan Portoryko McWilliams Arroyo Mongolia Njambajaryn Tögscogt Rosja Misza Ałojan
Niemcy Ronny Beblik
2011 Azerbejdżan Baku Rosja Misza Ałojan Walia Andrew Selby Uzbekistan Jasurbek Latipov
Stany Zjednoczone Rau'shee Warren
2013 Kazachstan Ałmaty Rosja Misza Ałojan Uzbekistan Jasurbek Latipov Tajlandia Chatchai Butdee
Walia Andrew Selby
2015 Katar Doha Azerbejdżan Elvin Məmişzadə Kuba Yosvany Veitía Algieria Mohamed Flissi
Chińska Republika Ludowa Hu Jianguan
2017 Niemcy Hamburg Kuba Yosvany Veitía Uzbekistan Jasurbek Latipov Rosja Tamir Gałanow
Korea Południowa Kim In-kyu

Waga kogucia[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1974 Kuba Hawana Portoryko Wilfredo Gómez Kuba Luis Romero Francja Aldo Cosentino
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dawid Torosjan
1978 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Belgrad Kuba Adolfo Horta Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Fazlija Šaćirović Korea Południowa Chung Kim-chil
Niemiecka Republika Demokratyczna Stefan Förster
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monachium Stany Zjednoczone Floyd Favors Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Miroszniczenko Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Sami Buzoli
Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus-Dieter Kirchstein
1986 Stany Zjednoczone Reno Korea Południowa Moon Sung-kil Niemiecka Republika Demokratyczna René Breitbarth Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Aleksandrow
Kuba Arnaldo Mesa
1989 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa Kuba Enrique Carrión Ludowa Republika Bułgarii Serafim Todorow Korea Północna Li Yong-ho
Włochy Luigi Quitadamo
1991 Australia Sydney Bułgaria Serafim Todorow Kuba Enrique Carrión Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władysław Antonow
Korea Północna Ri Gwang-sik
1993 Finlandia Tampere Bułgaria Aleksandyr Christow Kuba Joel Casamayor Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władysław Antonow
Turcja Ilhan Güler
1995 Niemcy Berlin Rosja Raimkul Małachbiekow Polska Robert Ciba Niemcy Dirk Krüger
Armenia Artur Mikajeljan
1997 Węgry Budapeszt Rosja Raimkul Małachbiekow Kuba Waldemar Font Turcja Soner Karagöz
Armenia Aram Ramazjan
1999 Stany Zjednoczone Houston Rumunia George Olteanu Rosja Kamil Dżamałutdinow Kanada Benoit Gaudet
Białoruś Zachid Mechtijew
2001 Irlandia Północna Belfast Kuba Guillermo Rigondeaux Turcja Agasi Ağagüloğlu Ukraina Serhij Danylczenko
Dominikana Elio Rojas
2003 Tajlandia Bangkok Azerbejdżan Ağası Məmmədov Rosja Giennadij Kowalow Bułgaria Detelin Dałakliew
Uzbekistan Bahodirjon Sultonov
2005 Chińska Republika Ludowa Mianyang Kuba Guillermo Rigondeaux Niemcy Rustam Rahimov Francja Ali Hallab
Stany Zjednoczone Gary Russell
2007 Stany Zjednoczone Chicago Rosja Siergiej Wodopjanow Mongolia Enchbatyn Badar-Uugan Portoryko McJoe Arroyo
Anglia Joe Murray
2009 Włochy Mediolan Bułgaria Detelin Dałakliew Rosja Eduard Abzalimow Kuba Yankiel León
Irlandia John Nevin
2011 Azerbejdżan Baku Kuba Lázaro Álvarez Anglia Luke Campbell Tadżykistan Anwar Junusow
Irlandia John Nevin
2013 Kazachstan Ałmaty Azerbejdżan Cavid Çələbiyev Rosja Władimir Nikitin Ukraina Mykoła Bucenko
Kazachstan Kajrat Jeralijew
2015 Katar Doha Irlandia Michael Conlan Uzbekistan Murodjon Akhmadaliev Białoruś Dzmitryj Asanau
Indie Shiva Thapa
2017 Niemcy Hamburg Kazachstan Kajrat Jeralijew Stany Zjednoczone Duke Ragan Indie Gaurav Bidhuri
Anglia Peter McGrail

Waga piórkowa[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1974 Kuba Hawana Stany Zjednoczone Howard Davis Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Boris Kuzniecow Kuba Mariano Álvarez
Panama Rigoberto Garibaldi
1978 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Belgrad Kuba Ángel Herrera Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Bratislav Ristić Wenezuela Antonio Esparragoza
Polska Rzeczpospolita Ludowa Roman Gotfryd
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monachium Kuba Adolfo Horta Mongolska Republika Ludowa Rawsalyn Otgonbayar Stany Zjednoczone Bernard Gray
Niemiecka Republika Demokratyczna Richard Nowakowski
1986 Stany Zjednoczone Reno Stany Zjednoczone Kelcie Banks Kuba Jesús Sollet Polska Rzeczpospolita Ludowa Tomasz Nowak
Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Zülow
1989 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ajrat Chamatow Ludowa Republika Bułgarii Kirkor Kirkorow Kuba Arnaldo Mesa
Australia Jamie Nicolson
1991 Australia Sydney Bułgaria Kirkor Kirkorow Korea Południowa Park Duk-kyu Kuba Arnaldo Mesa
Algieria Husajn Sultani
1993 Finlandia Tampere Bułgaria Serafim Todorow Kuba Enrique Carrión Gruzja Ramaz Paliani
Rumunia Marcelică Tudoriu
1995 Niemcy Berlin Bułgaria Serafim Todorow Algieria Noureddine Medjehoud Litwa Vidas Bičiulaitis
Niemcy Falk Huste
1997 Węgry Budapeszt Węgry István Kovács Niemcy Falk Huste Kuba Rudinelson Hardy
Rosja Sajan Sanczat
1999 Stany Zjednoczone Houston Stany Zjednoczone Rocky Juarez Uzbekistan Toʻlqinboy Turgʻunov Rumunia Ovidiu Bobîrnat
Turcja Ramaz Paliani
2001 Irlandia Północna Belfast Turcja Ramaz Paliani Kazachstan Galib Żafarow Szwecja Majid Jelili
Finlandia Joni Turunen
2003 Tajlandia Bangkok Kazachstan Galib Żafarow Niemcy Vitali Tajbert Tadżykistan Abdusalom Hasanow
Korea Południowa Jo Seok-hwan
2005 Chińska Republika Ludowa Mianyang Rosja Aleksiej Tiszczenko Bułgaria Aleksiej Szajdulin Kuba Yuriorkis Gamboa
Rumunia Viorel Simion
2007 Stany Zjednoczone Chicago Rosja Albiert Sielimow Ukraina Wasyl Łomaczenko Turcja Yakup Kılıç
Chińska Republika Ludowa Li Yang
2009 Włochy Mediolan Ukraina Wasyl Łomaczenko Rosja Sergiej Wodopjanow Uzbekistan Bahodirjon Sultonov
Meksyk Óscar Valdez

Waga lekka[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1974 Kuba Hawana Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Sołomin Rumunia w epoce komunizmu Simion Cuțov Kuba Luis Echaide
Portoryko José Luis Vellon
1978 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Belgrad Nigeria Davidson Andeh Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Sorokin Niemiecka Republika Demokratyczna Lutz Käsebier
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) René Weller
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monachium Kuba Ángel Herrera Stany Zjednoczone Pernell Whitaker Rumunia w epoce komunizmu Viorel Ioana
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Milivoj Labudović
1986 Stany Zjednoczone Reno Kuba Adolfo Horta Wenezuela Engels Pedroza Ludowa Republika Bułgarii Emił Czuprenski
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Orzubek Nazarow
1989 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa Kuba Julio González Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Zülow Stany Zjednoczone Tonga McClain
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Konstantin Cziu
1991 Australia Sydney Niemcy Marco Rudolph Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Artur Grigorian Rumunia Vasile Nistor
Stany Zjednoczone Justin Rowsell
1993 Finlandia Tampere Kuba Damián Austin Stany Zjednoczone Larry Nicholson Rumunia Vasile Nistor
Słowacja Tibor Rafael
1995 Niemcy Berlin Rumunia Leonard Doroftei Francja Bruno Wartelle Kuba Pablo Rojas
Niemcy Marco Rudolph
1997 Węgry Budapeszt Rosja Aleksandr Maletin Mongolia Tümencecegijn Üjtümen Gruzja Koba Gogoladze
Korea Południowa Shin Eun-chul
1999 Stany Zjednoczone Houston Kuba Mario Kindelán Rosja Aleksiej Stiepanow Rumunia Gheorghe Lungu
Bułgaria Dimitar Sztilianow
2001 Irlandia Północna Belfast Kuba Mario Kindelán Ukraina Wołodymyr Kołesnyk Rosja Aleksandr Maletin
Chorwacja Filip Palić
2003 Tajlandia Bangkok Kuba Mario Kindelán Tajlandia Pichai Sayotha Niemcy Martin Dressen
Węgry Gyula Káté
2005 Chińska Republika Ludowa Mianyang Kuba Yordenis Ugás Azerbejdżan Ramal Amanov Rosja Chabib Ałłachwierdijew
Włochy Domenico Valentino
2007 Stany Zjednoczone Chicago Anglia Frankie Gavin Włochy Domenico Valentino Korea Północna Kim Song-guk
Rosja Aleksiej Tiszczenko
2009 Włochy Mediolan Włochy Domenico Valentino Portoryko José Pedraza Gruzja Koba Pchakadze
Rosja Albiert Sielimow
2011 Azerbejdżan Baku Ukraina Wasyl Łomaczenko Kuba Yasniel Toledo Włochy Domenico Valentino
Kazachstan Gani Żajłauow
2013 Kazachstan Ałmaty Kuba Lázaro Álvarez Brazylia Robson Conceição Kazachstan Berik Abdrachmanow
Włochy Domenico Valentino
2015 Katar Doha Kuba Lázaro Álvarez Azerbejdżan Albiert Sielimow Uzbekistan Elnur Abdurajmow
Brazylia Robson Conceição
2017 Niemcy Hamburg Francja Sofiane Oumiha Kuba Lázaro Álvarez Gruzja Otar Eranosjan
Mongolia Dorjnyambuugiin Otgondalai

Waga lekkopółśrednia[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1974 Kuba Hawana Uganda Ayub Kalule Ludowa Republika Bułgarii Władimir Kolew Niemiecka Republika Demokratyczna Ulrich Beyer
Ghana Amon Kotey
1978 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Belgrad Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Lwow Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Mehmet Bogujevci Niemiecka Republika Demokratyczna Karl-Heinz Krüger
Francja Jean-Claude Ruiz
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monachium Kuba Juan Carlos Lemus Korea Południowa Kim Dong-kil Szwecja Shadrach Odhiambo
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Mirko Puzović
1986 Stany Zjednoczone Reno Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Szyszow Kanada Howard Grant Ludowa Republika Bułgarii Borisław Abadżiew
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Mirko Puzović
1989 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Rużnikow Niemiecka Republika Demokratyczna Andreas Otto Irlandia Michael Carruth
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Vukašin Dobrašinović
1991 Australia Sydney Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Konstantin Cziu Stany Zjednoczone Vernon Forrest Kuba Candelario Duvergel
Nigeria Moses James
1993 Finlandia Tampere Kuba Héctor Vinent Finlandia Jyri Kjäll Rosja Oleg Saitow
Niemcy Oktay Urkal
1995 Niemcy Berlin Kuba Héctor Vinent Turcja Nurhan Süleymanoğlu Bułgaria Radosław Susłekow
Niemcy Oktay Urkal
1997 Węgry Budapeszt Rumunia Dorel Simion Rosja Paata Gwasalija Czechy Lukáš Konečný
Szwecja Tonton Semakala
1999 Stany Zjednoczone Houston Uzbekistan Muhammadqodir Abdullayev Francja Willy Blain Niemcy Ali Ahraoui
Czechy Lukáš Konečný
2001 Irlandia Północna Belfast Kuba Diógenes Luna Bułgaria Dimityr Stilianow Francja Willy Blain
Ukraina Jurij Zołotow
2003 Tajlandia Bangkok Francja Willy Blain Rosja Aleksandr Maletin Azerbejdżan Tofiq Əhmədov
Tajlandia Manus Boonjumnong
2005 Chińska Republika Ludowa Mianyang Kazachstan Seryk Säpijew Uzbekistan Dilshod Mahmudov Kuba Inocente Fiss
Azerbejdżan Emil Məhərrəmov
2007 Stany Zjednoczone Chicago Kazachstan Seryk Säpijew Rosja Giennadij Kowalow Japonia Masatsugu Kawachi
Anglia Bradley Saunders
2009 Włochy Mediolan Kuba Roniel Iglesias Stany Zjednoczone Frankie Gómez Węgry Gyula Káté
Mongolia Uranczimegijn Mönch
2011 Azerbejdżan Baku Brazylia Éverton Lopes Ukraina Denys Berinczyk Włochy Vincenzo Mangiacapre
Anglia Thomas Stalker
2013 Kazachstan Ałmaty Kazachstan Merej Akszałow Kuba Yasniel Toledo Brazylia Éverton Lopes
Mongolia Uranczimegijn Mönch
2015 Katar Doha Rosja Witalij Dunajcew Uzbekistan Fazliddin Gaibnazarov Tajlandia Wuttichai Masuk
Kuba Yasniel Toledo
2017 Niemcy Hamburg Kuba Andy Cruz Gómez Uzbekistan Ikboljon Kholdarov Armenia Howhannes Baczkow
Stany Zjednoczone Freudis Rojas

Waga półśrednia[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1974 Kuba Hawana Kuba Emilio Correa Stany Zjednoczone Clinton Jackson Ludowa Republika Bułgarii Płamen Jankow
Polska Rzeczpospolita Ludowa Zbigniew Kicka
1978 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Belgrad Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Raczkow Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Miodrag Perunović Stany Zjednoczone Roosevelt Green
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Ernst Müller
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monachium Stany Zjednoczone Mark Breland Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Seryk Konakbajew Nigeria Roland Omoruyi
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Manfred Zielonka
1986 Stany Zjednoczone Reno Stany Zjednoczone Kenneth Gould Kuba Candelario Duvergel Węgry Tibor Molnár
Niemiecka Republika Demokratyczna Torsten Schmitz
1989 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa Rumunia w epoce komunizmu Francisc Vaștag Niemiecka Republika Demokratyczna Siegfried Mehnert Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Jerieszczenko
Stany Zjednoczone Raúl Márquez
1991 Australia Sydney Kuba Juan Hernández Sierra Niemcy Andreas Otto Australia Stefan Scriggens
Rumunia Francisc Vaștag
1993 Finlandia Tampere Kuba Juan Hernández Sierra Litwa Vitalijus Karpačiauskas Ukraina Serhij Horodniczew
Niemcy Andreas Otto
1995 Niemcy Berlin Kuba Juan Hernández Sierra Rosja Oleg Saitow Uzbekistan Narinam Atayev
Niemcy Andreas Otto
1997 Węgry Budapeszt Rosja Oleg Saitow Ukraina Serhij Dzyndzyruk Kuba Juan Hernández Sierra
Rumunia Marian Simion
1999 Stany Zjednoczone Houston Kuba Juan Hernández Sierra Rosja Timur Gajdałow Włochy Leonard Bundu
Rumunia Lucian Bute
2001 Irlandia Północna Belfast Kuba Lorenzo Aragón Stany Zjednoczone Anthony Thompson Uzbekistan Sherzod Husanov
Irlandia James Moore
2003 Tajlandia Bangkok Kuba Lorenzo Aragón Uzbekistan Sherzod Husanov Stany Zjednoczone Andre Berto
Azerbejdżan Ruslan Xairov
2005 Chińska Republika Ludowa Mianyang Kuba Erislandy Lara Białoruś Magomed Nurudinow Kazachstan Baktijar Artajew
Anglia Neil Perkins
2007 Stany Zjednoczone Chicago Stany Zjednoczone Demetrius Andrade Tajlandia Non Boonjumnong Chińska Republika Ludowa Hanati Silamu
Turcja Adem Kılıççı
2009 Włochy Mediolan Niemcy Jack Culcay-Keth Rosja Andriej Zamkowoj Uzbekistan Botirjon Mahmudov
Kazachstan Seryk Säpijew
2011 Azerbejdżan Baku Ukraina Taras Szełestiuk Kazachstan Seryk Säpijew Litwa Egidijus Kavaliauskas
Indie Vikas Krishan
2013 Kazachstan Ałmaty Kazachstan Danijar Jeleussinow Kuba Arisnoidys Despaigne Wenezuela Gabriel Maestre
Niemcy Arajik Marutjan
2015 Katar Doha Kuba Arlen López Uzbekistan Bektemir Meliqoʻziyev Egipt Hosam Abdin
Irlandia Michael O'Reilly
2017 Niemcy Hamburg Uzbekistan Shakhram Giyasov Kuba Roniel Iglesias Niemcy Abass Baraou
Kazachstan Abłajchan Żusupow

Waga lekkośrednia[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1974 Kuba Hawana Kuba Rolando Garbey Wenezuela Alfredo Lemus Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anatolij Klimanow
Uganda Joseph Nsubuga
1978 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Belgrad Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Sawczenko Kuba Luis Martínez Ludowa Republika Bułgarii Ilija Iliew
Polska Rzeczpospolita Ludowa Jerzy Rybicki
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monachium Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Koszkin Kuba Armando Martínez Irlandia Tom Corr
Ludowa Republika Bułgarii Michaił Takow
1986 Stany Zjednoczone Reno Kuba Ángel Espinosa Niemiecka Republika Demokratyczna Enrico Richter Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Manwel Awetisjan
Szwecja Lofti Ayed
1989 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Israel Akopkochjan Niemiecka Republika Demokratyczna Torsten Schmitz Egipt Salem Karim Kabbary
Rumunia w epoce komunizmu Rudel Obreja
1991 Australia Sydney Kuba Juan Carlos Lemus Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Israel Akopkochjan Norwegia Ole Klemetsen
Niemcy Torsten Schmitz
1993 Finlandia Tampere Rumunia Francisc Vaștag Kuba Alfredo Duvergel Norwegia Geir Hitland
Rosja Siergiej Karawajew
1995 Niemcy Berlin Rumunia Francisc Vaștag Kuba Alfredo Duvergel Niemcy Markus Beyer
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Slaviša Popović
1997 Węgry Budapeszt Kuba Alfredo Duvergel Kazachstan Jermachan Ybrajymow Turcja Ercüment Aslan
Rumunia Adrian Diaconu
1999 Stany Zjednoczone Houston Rumunia Marian Simion Kuba Jorge Gutiérrez Francja Frédéric Esther
Kazachstan Jermachan Ybrajymow
2001 Irlandia Północna Belfast Kuba Damián Austin Rumunia Marian Simion Włochy Ciro di Corcia
Turcja Bülent Ulusoy

Waga średnia[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1974 Kuba Hawana Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Rufat Riskijew Rumunia w epoce komunizmu Alec Năstac Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Dragomir Vujković
Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Wittenburg
1978 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Belgrad Kuba José Gómez Finlandia Tarmo Uusivirta Ludowa Republika Bułgarii Ilija Angełow
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Slobodan Kačar
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monachium Kuba Bernardo Comas Finlandia Tarmo Uusivirta Stany Zjednoczone Iran Barkley
Holandia Pedro van Raamsdonk
1986 Stany Zjednoczone Reno Stany Zjednoczone Darin Allen Niemiecka Republika Demokratyczna Henry Maske Polska Rzeczpospolita Ludowa Henryk Petrich
Kuba Julio Quintana
1989 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Kurniawka Kuba Ángel Espinosa Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Zoltán Fuzesy
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sven Ottke
1991 Australia Sydney Włochy Tommaso Russo Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Lebziak Kuba Ramón Garbey
Kanada Chris Johnson
1993 Finlandia Tampere Kuba Ariel Hernández Turcja Akın Kuloğlu Holandia Raymond Joval
Kazachstan Wasilij Żyrow
1995 Niemcy Berlin Kuba Ariel Hernández Polska Tomasz Borowski Uzbekistan Dilshod Yarbekov
Maroko Mohamed Mesbahi
1997 Węgry Budapeszt Węgry Zsolt Erdei Kuba Ariel Hernández Niemcy Dirk Eigenbrodt
Francja Jean-Paul Mendy
1999 Stany Zjednoczone Houston Uzbekistan Utkirbek Haydarov Rumunia Adrian Diaconu Rosja Jewgienij Kazancew
Turcja Akın Kuloğlu
2001 Irlandia Północna Belfast Rosja Andriej Gogolew Uzbekistan Utkirbek Haydarov Kuba Yordanis Despaigne
Anglia Carl Froch
2003 Tajlandia Bangkok Kazachstan Giennadij Gołowkin Ukraina Ołeh Maszkin Kuba Yordanis Despaigne
Serbia i Czarnogóra Nikola Sjekloća
2005 Chińska Republika Ludowa Mianyang Rosja Matwiej Korobow Ukraina Ismajił Siłłach Kuba Emilio Correa
Egipt Mohamed Hikal
2007 Stany Zjednoczone Chicago Rosja Matwiej Korobow Wenezuela Alfonso Blanco Kazachstan Baktijar Artajew
Ukraina Serhij Derewjanczenko
2009 Włochy Mediolan Uzbekistan Abbos Atoyev Armenia Andranik Hakopian Wenezuela Alfonso Blanco
Indie Vijender Singh
2011 Azerbejdżan Baku Ukraina Jewhen Chytrow Japonia Ryōta Murata Brazylia Esquiva Falcão
Rumunia Bogdan Juratoni
2013 Kazachstan Ałmaty Kazachstan Żanibek Alimchanuli Irlandia Jason Quigley Rosja Artiom Czebotariow
Anglia Anthony Fowler
2015 Katar Doha Kuba Arlen López Uzbekistan Bektemir Meliqoʻziyev Egipt Hosam Abdin
Irlandia Michael O'Reilly
2017 Niemcy Hamburg Ukraina Ołeksandr Chyżniak Kazachstan Abilchan Amankuł Stany Zjednoczone Troy Isley
Azerbejdżan Kamran Szachsuwarły

Waga półciężka[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1974 Kuba Hawana Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Mate Parlov Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Oleg Korotajew Niemiecka Republika Demokratyczna Ottomar Sachse
Stany Zjednoczone Leon Spinks
1978 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Belgrad Kuba Sixto Soria Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Tadija Kačar Niemiecka Republika Demokratyczna Herbert Bauch
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Jerofiejew
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monachium Kuba Pablo Romero Polska Rzeczpospolita Ludowa Paweł Skrzecz Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Szyn
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Pero Tadić
1986 Stany Zjednoczone Reno Kuba Pablo Romero Stany Zjednoczone Loren Ross[1] Ludowa Republika Bułgarii Dejan Kiriłow
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Damir Škaro
1989 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa Niemiecka Republika Demokratyczna Henry Maske Kuba Pablo Romero Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Sandór Hranek
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nurmagomied Szanawazow
1991 Australia Sydney Niemcy Torsten May Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Kurniawka Kanada Dale Brown
Turcja Mehmet Gürgen
1993 Finlandia Tampere Kuba Ramón Garbey Nigeria Jacklord Jacobs Kanada Dale Brown
Ukraina Rostisław Zauliczny
1995 Niemcy Berlin Stany Zjednoczone Antonio Tarver Kuba Dihosuany Vega Kazachstan Wasilij Żyrow
Niemcy Thomas Ulrich
1997 Węgry Budapeszt Rosja Aleksandr Lebziak Francja Frédéric Serrat Kuba Isael Álvarez
Irlandia Stephen Kirk
1999 Stany Zjednoczone Houston Stany Zjednoczone Michael Simms Francja John Dovi Azerbejdżan Əli İsmayılov
Ukraina Ołeksij Trofimow
2001 Irlandia Północna Belfast Rosja Jewgienij Makarienko Ukraina Wiktor Perun Francja John Dovi
Rumunia Claudio Rîșco
2003 Tajlandia Bangkok Rosja Jewgienij Makarienko Białoruś Mahamied Aryphadżyjeu Czechy Rudolf Kraj
Polska Aleksy Kuziemski
2005 Chińska Republika Ludowa Mianyang Kazachstan Jerdos Żanabergenow Chorwacja Marijo Šivolija Uzbekistan Utkirbek Haydarov
Armenia Artak Malumjan
2007 Stany Zjednoczone Chicago Uzbekistan Abbos Atoyev Rosja Artur Bietierbijew Litwa Daugirdas Šemiotas
Kazachstan Jerkebułan Szynalijew
2009 Włochy Mediolan Rosja Artur Bietierbijew Uzbekistan Elshod Rasulov Francja Abdelkader Bouhenia
Kuba José Larduet
2011 Azerbejdżan Baku Kuba Julio de la Cruz Kazachstan Ädylbek Nijazymbetow Rosja Jegor Miechoncew
Uzbekistan Elshod Rasulov
2013 Kazachstan Ałmaty Kuba Julio de la Cruz Kazachstan Ädylbek Nijazymbetow Uzbekistan Oybek Mamazulunov
Irlandia Joseph Ward
2015 Katar Doha Kuba Julio de la Cruz Irlandia Joseph Ward Uzbekistan Elshod Rasulov
Rosja Pawieł Siljagin
2017 Niemcy Hamburg Kuba Julio de la Cruz Irlandia Joseph Ward Uzbekistan Bektemir Meliqoʻziyev
Ekwador Carlos Mina

Waga ciężka[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1974 Kuba Hawana Kuba Teófilo Stevenson Stany Zjednoczone Marvin Stinson Nigeria Fatai Ayinla
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Rajko Miljić
1978 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Belgrad Kuba Teófilo Stevenson Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Dragan Vujković Niemiecka Republika Demokratyczna Jürgen Fanghänel
Wenezuela Carlos Rivera
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monachium Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Jagubkin Niemiecka Republika Demokratyczna Jürgen Fanghänel Kuba Hermenegildo Báez
Polska Rzeczpospolita Ludowa Grzegorz Skrzecz
1986 Stany Zjednoczone Reno Kuba Félix Savón Holandia Arnold Vanderlyde Stany Zjednoczone Michael Bentt
Ludowa Republika Bułgarii Swilen Rusinow
1989 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa Kuba Félix Savón Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jewgienij Sudakow Niemiecka Republika Demokratyczna Axel Schulz
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Bert Teuchert
1991 Australia Sydney Kuba Félix Savón Holandia Arnold Vanderlyde Korea Południowa Chae Sung-bae
Nowa Zelandia David Tua
1993 Finlandia Tampere Kuba Félix Savón Gruzja Giorgi Kandelaki Francja Stéphane Allouane
Armenia Arszak Awartakjan
1995 Niemcy Berlin Kuba Félix Savón Niemcy Luan Krasniqi Francja Christophe Mendy
Turcja Sinan Şamil Sam
1997 Węgry Budapeszt Kuba Félix Savón Niemcy Mike Hanke Włochy Giacobbe Fragomeni
Dania Tue Bjørn Thomsen
1999 Stany Zjednoczone Houston Stany Zjednoczone Michael Bennett Kuba Félix Savón Walia Kevin Evans
Niemcy Steffen Kretschmann
2001 Irlandia Północna Belfast Kuba Odlanier Solís Anglia David Haye Rosja Sułtan Ibragimow
Ukraina Wjaczesław Uzełkow
2003 Tajlandia Bangkok Kuba Odlanier Solís Rosja Aleksandr Aleksiejew Niemcy Steffen Kretschmann
Białoruś Wiktar Zujeu
2005 Chińska Republika Ludowa Mianyang Rosja Aleksandr Aleksiejew Azerbejdżan Elçin Əlizadə Uzbekistan Jasur Mazhanov
Niemcy Alexander Powernow
2007 Stany Zjednoczone Chicago Włochy Clemente Russo Rosja Rachim Czachkijew Francja John M'Bumba
Chińska Republika Ludowa Yushan Nijiati
2009 Włochy Mediolan Rosja Jegor Miechoncew Kuba Osmay Acosta Francja John M'Bumba
Ukraina Ołeksandr Usyk
2011 Azerbejdżan Baku Ukraina Ołeksandr Usyk Azerbejdżan Teymur Məmmədov Białoruś Siarhiej Karniejeu
Chińska Republika Ludowa Wang Xuanxuan
2013 Kazachstan Ałmaty Włochy Clemente Russo Rosja Jewgienij Tiszczenko Azerbejdżan Teymur Məmmədov
Argentyna Yamil Peralta
2015 Katar Doha Rosja Jewgienij Tiszczenko Kuba Erislandy Savón Azerbejdżan Abdulqədir Abdullayev
Ukraina Geworg Manukian
2017 Niemcy Hamburg Kuba Erislandy Savón Rosja Jewgienij Tiszczenko Kazachstan Wasilij Lewit
Uzbekistan Sanjar Tursunov

Waga superciężka[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz
1982 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monachium Stany Zjednoczone Tyrell Biggs Włochy Francesco Damiani Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Peter Hussing
Ludowa Republika Bułgarii Petyr Stoimenow
1986 Stany Zjednoczone Reno Kuba Teófilo Stevenson Stany Zjednoczone Alex García Włochy Biagio Chianese
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiaczesław Jakowlew
1989 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa Kuba Roberto Balado Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Miroszniczenko Niemiecka Republika Demokratyczna Maik Heydeck
Czechosłowacka Republika Socjalistyczna Ladislav Husárik
1991 Australia Sydney Kuba Roberto Balado Bułgaria Swilen Rusinow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jewgienij Biełousow
Stany Zjednoczone Larry Donald
1993 Finlandia Tampere Kuba Roberto Balado Bułgaria Swilen Rusinow Rosja Jewgienij Biełousow
Stany Zjednoczone Jo el Scott
1995 Niemcy Berlin Rosja Aleksiej Lezin Ukraina Witalij Kłyczko Stany Zjednoczone Lawrence Clay-Bey
Niemcy René Monse
1997 Węgry Budapeszt Gruzja Giorgi Kandelaki Kuba Alexis Rubalcaba Białoruś Siarhiej Lachowicz
Włochy Paolo Vidoz
1999 Stany Zjednoczone Houston Turcja Sinan Şamil Sam Kazachstan Muchtarchan Dyldäbekow Rosja Feliks Diaczuk
Włochy Paolo Vidoz
2001 Irlandia Północna Belfast Uzbekistan Ruslan Chagayev Ukraina Ołeksij Mazikin Niemcy Vitali Boot
Kuba Pedro Carrión
2003 Tajlandia Bangkok Rosja Aleksandr Powietkin Kuba Pedro Carrión Niemcy Sebastian Köber
Uzbekistan Rustam Saidov
2005 Chińska Republika Ludowa Mianyang Kuba Odlanier Solís Rosja Roman Romanczuk Włochy Roberto Cammarelle
Bułgaria Kubrat Pulew
2007 Stany Zjednoczone Chicago Włochy Roberto Cammarelle Ukraina Wiaczesław Hłazkow Rosja Isłam Timurzijew
Chińska Republika Ludowa Zhang Zhilei
2009 Włochy Mediolan Włochy Roberto Cammarelle Ukraina Roman Kapitonenko Chińska Republika Ludowa Zhang Zhilei
Białoruś Wiktar Zujeu
2011 Azerbejdżan Baku Azerbejdżan Məhəmmədrəsul Məcidov Anglia Anthony Joshua Kazachstan Iwan Dyczko
Niemcy Erik Pfeifer
2013 Kazachstan Ałmaty Azerbejdżan Məhəmmədrəsul Məcidov Kazachstan Iwan Dyczko Włochy Roberto Cammarelle
Niemcy Erik Pfeifer
2015 Katar Doha Francja Tony Yoka Kazachstan Iwan Dyczko Uzbekistan Bakhodyr Jalolov
Stany Zjednoczone Joe Joyce
2017 Niemcy Hamburg Azerbejdżan Məhəmmədrəsul Məcidov Kazachstan Kamyszbek Konkabajew Kamerun Arsène Fokou
Australia Joseph Goodall

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Luis Román Rolón i Loren Ross zostali zdyskwalifikowani z powodu pozytywnych testów antydopingowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]