Zabójstwo George’a Floyda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zabójstwo George’a Floyda
Ilustracja
Wizerunek George’a Floyda
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Minnesota

Miejsce

Minneapolis

Data

25 maja 2020

Godzina

20:19-20:27 czasu centralnego letniego Ameryki Płn.[1]

Typ ataku

Wywieranie ucisku na szyję poprzez klęczenie kolanem

Sprawca

Derek Chauvin (uznany przez sąd winnym nieumyślnego zabójstwa) oskarżeni o współudział:

 • Tou Thao
 • J. Alexander Kueng
 • Thomas K. Lane
Położenie na mapie Minnesoty
Mapa konturowa Minnesoty, na dole znajduje się punkt z opisem „Minneapolis”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, u góry znajduje się punkt z opisem „Minneapolis”
Ziemia44°56′03,5″N 93°15′44,6″W/44,934300 -93,262400
Miejsce śmierci (27 maja 2020)

Zabójstwo George’a Floyda – 25 maja 2020 w Minneapolis w amerykańskim stanie Minnesota śmierć poniósł 46-letni Afroamerykanin George Floyd, który został obezwładniony przez policjantów w sposób, który uniemożliwiał oddychanie. Powodem jego zatrzymania było podejrzenie, że mógł użyć fałszywego banknotu dwudziestodolarowego[2]. Informacja o jego śmierci wywołała masowe zamieszki i protesty.

Zdarzenie

Derek Chauvin, policjant wezwany na miejsce przestępstwa[3], skuł kajdankami 46 letniego George’a Floyda, a następnie przez kilka minut przyciskał jego kark kolanem, uniemożliwiając tym samym Floydowi oddychanie, co w ostateczności doprowadziło do jego śmierci. Ucisk kolanem na kark jest dopuszczoną w policji Minneapolis techniką obezwładniania[4]. Policjant stosował ją przez 8 minut i 46 sekund, z czego przez 2 minuty i 53 sekundy Floyd był już nieprzytomny. W zatrzymaniu brało udział jeszcze trzech innych policjantów – J. Alexander Kueng trzymał Floyda za plecy, Thomas K. Lane za nogi, a zajściu przyglądał się Tou Thao[5][6][7][8][9].

Zajście zostało nagrane smartfonami przez przechodniów i opublikowane w mediach społecznościowych[10]. Policja wydała oświadczenie, że podejrzany odmówił opuszczenia samochodu na wyraźne polecenie policjanta. Według policyjnego raportu, sporządzonego na podstawie nagrania z kamery w radiowozie Keunga i Lane’a, Floyd „nie opuścił dobrowolnie pojazdu i szamotał się z funkcjonariuszami, umyślnie padając na ziemię, mówiąc, że nie wejdzie do samochodu i odmawiając stania”[11][12][13][14]. Nagrania z monitoringu pobliskiej restauracji wskazują na sprzeczny przebieg wydarzeń – według nich, Floyd podczas eskortowania do radiowozu dwukrotnie upadł[15][16]. Nagrania świadków, w których George wielokrotnie powtarzał słowa: „Błagam”, „Nie mogę oddychać” i „Nie zabijaj mnie” szybko rozprzestrzeniły się w mediach społecznościowych i informacyjnych[10]. Wszyscy czterej funkcjonariusze biorący udział w zajściu następnego dnia zostali zwolnieni z pracy[17].

W przeszłości George Floyd był kilkukrotnie karany: w 2002 spędził 30 dni w areszcie za kradzież, w 2005 spędził 10 miesięcy za posiadanie kokainy, a w 2009 został skazany na 5 lat więzienia za dokonane w 2007 włamanie do domu i napad z bronią w ręku na ciężarną kobietę[18][19].

Śledztwo

Rodzina George’a Floyda w miejscu jego śmierci

Wstępne wyniki z oficjalnej autopsji nie wykazały, jakoby 46-latek zmarł w wyniku uduszenia, a w wyniku połączenia kilku czynników – skrępowania, które pogłębiło występujące u niego schorzenia związane z sercem, w tym chorobę wieńcową, jak również obecność w organizmie substancji odurzających, jak fentanyl, norfentanyl, amfetamina, metamfetamina, morfina, konopie indyjskie. Wykazano również u niego pozytywny wynik testu na COVID-19. Lewa tętnica wieńcowa była zwężona w 75%, prawa tętnica wieńcowa w 90%, nie stwierdzono uszkodzeń karku ani krtani[20][21][22]. Na zlecenie prawników rodziny Floyda przeprowadzona została niezależna autopsja, w której stwierdzono, że jedyną przyczyną śmierci było uduszenie wywołane przez „stały nacisk”[23][24]. Na Chauvina w przeszłości wielokrotnie spływały skargi obywateli, dotyczące nadużywania władzy[25]. Dwie z nich, dotyczące stosowania poniżającego tonu i uwłaczającego języka w stosunku do zatrzymanych, zostały uznane za zasadne[26].

Na prośbę Departamentu Policji Minneapolis, Federalne Biuro Śledcze (FBI) wszczęło postępowanie ws. naruszenia federalnych praw obywatelskich. Własne śledztwo prowadzi również stanowe Bureau of Criminal Apprehension (BCA) w związku z możliwością naruszenia praw stanu Minnesota[27]. 29 maja Derek Chauvin został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Prokurator okręgowy hrabstwa Hennepin wyraził nadzieję, że zarzuty postawione zostaną również trzem pozostałym funkcjonariuszom biorącym udział w interwencji[28][29]. 3 czerwca wydano nakaz aresztowania pozostałych trzech policjantów pod zarzutem udzielenia pomocy w morderstwie i nakłaniania do niego[30].

21 kwietnia 2021 roku Derek Chauvin został uznany winnym zabójstwa George'a Floyda[31][32].

25 czerwca 2021 roku sąd w Minneapolis ogłosił, że były policjant Derek Chauvin został skazany na 22,5 roku więzienia[33].

Protesty i zamieszki

Pokojowe protesty
Pokojowy protest w Minneapolis (26 maja 2020)
Ostatnie słowa George’a Floyda na tablicy podczas protestów (28 maja 2020)
Konfrontacja protestujących z szeryfami w Minneapolis (28 maja 2020)
Protesty w Vancouver (31 maja 2020)
Demonstracja pod Ambasadą USA w Berlinie (30 maja 2020)
Protesty w Columbus (28 maja 2020)
Marsz przeciwko rasizmowi w Baltimore (30 maja 2020)
Protesty w Toronto (30 maja 2020)
Protesty w Amsterdamie (1 czerwca 2020)
Protest w Austin (31 maja 2020)
Demonstracja w Teheranie (3 czerwca 2020)
Zamieszki
Zamieszki w Minneapolis (29 maja 2020)
Jeden z wielu samochodów podpalonych w trakcie zamieszek w Minneapolis (29 maja 2020)
Płonący samochód policyjny w Miami (30 maja 2020)
Płonący samochód policyjny podczas protestów w Pittsburghu (30 maja 2020)
Gwardia Narodowa z Minnesoty podczas protestów w Saint Paul
SWAT na ulicach podczas protestów w Hrabstwie Charleston
Konfrontacja protestujących z policją wojskową w Waszyngtonie
Gwardia Narodowa na ulicach Atlanty
Zniszczony radiowóz w Saint Paul
Podpalenie 3. posterunku policji w Minneapolis (28 maja 2020)
Spalony samochód policyjny na Manhattanie
Pogrzeb George’a Floyda
Karawan pogrzebowy z trumną George’a Floyda
Szef policji z Houston podczas pogrzebu
Policjanci podczas pogrzebu
Demonstracja podczas pogrzebu
Kolumna pojazdów podążająca za procesją pogrzebową
Gwardia Narodowa z Minnesoty ochraniająca Hennepin County Government Center (miejsce procesu Chauvina), marzec 2021

26 maja w aglomeracji Minneapolis-Saint Paul, z której pochodził Floyd, rozpoczęły się protesty w związku z jego śmiercią, która wpisywała się w serię zabójstw na nieuzbrojonych Afroamerykanach w trakcie interwencji policji. Początkowo miały one pokojowy przebieg, później część z osób protestujących zaczęła wywoływać zamieszki, podczas których wybito okna posterunku i podpalono dwa sklepy, a wiele innych zostało okradzionych lub zniszczonych. Podczas niektórych zajść z policją użyto gazu łzawiącego i gumowych kul[34][35]. W Minneapolis, w trakcie zamieszek tłum zajął i podpalił posterunek policji, splądrował sklepy, niszczył i podpalał samochody. Od wtorku 26 maja wyszło nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Z raportu straży pożarnej wynika, że tylko w środę (27 maja) doszło do spalenia około 16 budynków[25].

W następnych dniach zamieszki i protesty zaczęto organizować w kolejnych miastach Stanów Zjednoczonych.

Dotychczas podczas protestów zginęło ponad 17 osób oraz aresztowano około 11 tysięcy protestujących[36][37]. Doszło również do ataków policjantów na przedstawicieli mediów i prasy. W miejscach publicznych pojawiły się na budynkach i pomnikach hasła demonstrantów w formie graffiti, jednym z zamalowanych obiektów był pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie[38].

31 maja 2020 Donald Trump zapowiedział uznanie Antify za organizację terrorystyczną. Nie zostały jednak wówczas przez niego podane żadne szczegóły takiej decyzji. We wcześniejszych wpisach na Twitterze, Donald Trump sugerował, że „radykalnie lewicowi anarchiści” pod przewodnictwem Antify są odpowiedzialni za zamieszki[39][40]. Niemniej jednak, Federalne Biuro Śledcze w oficjalnych dokumentach, chociaż nie zaprzeczyło udziale osób powiązanych z ruchem, nie potwierdziło uczestnictwach większych zorganizowanych grup Antify w zamieszkach. Tak samo, wśród kilkudziesięciu dokumentów osób oskarżonych na podstawie przepisów federalnych, żadna nie była powiązana z ruchem antyfaszystowskim[41][42]. Wśród oskarżonych znalazły się natomiast osoby związane ze skrajnie prawicowym ruchem Boogaloo[43][44]. FBI ostrzegło również przed prawicowymi ekstremistami, którzy poprzez media społecznościowe namawiali do prowokacji poprzez strzelanie do agentów federalnych oraz protestujących[41].

7 czerwca przewodnicząca rady miasta Minneapolis Lisa Bender zapowiedziała rozwiązanie policji w mieście[45].

Pogrzeb George’a Floyda miał miejsce 9 czerwca 2020 r. w jego rodzinnym mieście Houston. Uroczystość w protestanckim kościele Fountain of Praise zgromadziła ponad 500 osób, w tym polityków (kongresmen Al Green, burmistrz Houston Sylvester Turner) i celebrytów[46]. Podczas pogrzebu, w ramach wideokonferencji połączono się z kandydatem na urząd prezydenta USA Joe Bidenem[47]. Po ceremonii trumnę z ciałem Floyda przewieziono na cmentarz w Pearland, procesji towarzyszyło ponad 100 pojazdów, mieszkańcy Houston oraz przyjezdni[48].

Dezinformacja

Po wybuchu protestów oraz zamieszek, w internecie zaczęło pojawiać się wiele fake newsów, a także teorii spiskowych powielanych na portalach społecznościowych. Według badania przeprowadzonego przez Zignal Labs wykazano, że trzema najczęstszymi tematami dezinformacji oraz teorii spiskowych powstałymi wokół protestów są[49]:

 • bezpodstawne twierdzenia o odpowiedzialności Antify za zamieszki oraz grabieże. Spośród 873 000 przeanalizowanych fałszywych informacji dotyczących protestów, w aż 575 800 wzmiankowano o Antifie[49],
 • twierdzenie, że śmierć Floyda została sfałszowana. Według tej teorii, Derek Chauvin – policjant odpowiedzialny za śmierć Floyda, miał być w rzeczywistości aktorem, a całe zdarzenie zostało sfingowane przez deep state[49],
 • teoria o zaangażowaniu George’a Sorosa w finansowanie antypolicyjnych wystąpień[49].

Na serwisie społecznościowym Twitter duże kontrowersje wzbudził profil @ANTIFA_US, który w treści wysyłanych tweetów nawoływał do używania przemocy m.in. wobec białych zamożnych ludzi. Jeden z zamieszczonych tweetów był szeroko komentowany w mediach społecznościowych i służył jako argument o szerokim zaangażowaniu Antify w protesty. Niedługo po tym okazało się jednak, że konto było w rzeczywistości prowadzone przez rasistowsko-nacjonalistyczną grupę Identity Evropa. Administracja Twittera wydała oświadczenie, w którym powiadomiła o zawieszeniu konta, a także poinformowała, że już wcześniej zawieszała konta prowadzone przez tę grupę, m.in. z powodu szerzenia nienawiści ze względu na rasę, religię czy orientację seksualną[50][51].

Reakcje międzynarodowe

Organizacje międzynarodowe
 •  ONZMichelle Bachelet wezwała rząd amerykański do podjęcia działań w celu zaprzestania ataków policjantów na przedstawicieli mniejszości[76]
 •  Unia EuropejskaJosep Borrell skrytykował użycie siły wobec protestujących oraz poinformował o tym, że przedstawiciele UE są „zszokowani” śmiercią George’a Floyda[77]
 • Unia AfrykańskaMoussa Faki nazwał śmierć Floyda „morderstwem” oraz skrytykował dyskryminację czarnoskórych mieszkańców w USA[78]
 • Amnesty International – przedstawiciele organizacji skrytykowali „zmilitaryzowane” działania amerykańskich policjantów w trakcie tłumienia protestów oraz ataki na przedstawicieli mediów[79]
 • Human Rights Watch – organizacja skrytykowała działania policjantów oraz wyraziła przerażenie z powodu „brutalnej i niepotrzebnej śmierci” Floyda i wezwała do walki z dyskryminacją[80]
 • Działania policjantów, które doprowadziły do śmierci Floyda potępił również m.in. Dalajlama XIV[81] oraz Święty Synod Biskupów Kościoła Prawosławnego w Ameryce[82]

Odniesienia w kulturze

Zainspirowany śmiercią George’a Floyda oraz wywołanymi zamieszkami muzyk Robb Flynn napisał słowa piosenki, które dołączył do wcześniej nagranej kompozycji pt. „Stop Bleeding” swojego zespołu Machine Head, po czym w utworze gościnnie wystąpił także wokalista Jesse Leach z grupy Killswitch Engage, zaś do całości został nakręcony wideoklip[83]. Piosenkę o śmierci G. Floyda, zatytułowaną „American Reckoning”, nagrała także grupa Bon Jovi[84]. Sprawa George’a Floyda została także wzmiankowana w piosence pt. „Manifest2020”, dotyczącej sprawy śmierci Breonny Taylor[85]. Piosenkarka H.E.R. również nagrała piosenkę związaną z Floydem pt. „I Can't Breathe", która została nagrodzona w 2021 nagrodą Grammy za piosenkę roku[86].

Zobacz też

Przypisy

 1. Jego śmierć wstrząsnęła Ameryką. Kim był i jak zginął George Floyd? [WIDEO] [online], www.rmf24.pl [dostęp 2021-04-28] (pol.).
 2. Derek Chauvin found guilty of murder of George Floyd [online], the Guardian, 21 kwietnia 2021 [dostęp 2022-07-27] (ang.).
 3. Reuters Staff, Minneapolis police bodycam videos show struggle before Floyd death, „Reuters”, 12 sierpnia 2020 [dostęp 2021-02-25], Cytat: officers Thomas Lane and J. Alexander Kueng, who were the first to respond to a store where Floyd was accused of passing a fake $20 bill. (ang.).
 4. George Floyd death: Experts say knee-to-neck restraint is dangerous, but Minneapolis allows it [online], USA TODAY [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 5. Esme Murphy: ‘I Can’t Breathe!': Video Of Fatal Arrest Shows Minneapolis Officer Kneeling On George Floyd’s Neck For Several Minutes. 26 maja 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (26 maja 2020)]. Cytat: While lying facedown on the road, Floyd repeatedly groans and says he can’t breathe. (ang.).
 6. Death of George Floyd draws quick condemnation from Tampa Bay’s top cops. 28 maja 2020. Cytat: The video, recorded by a bystander, shows 46-year-old Floyd, who is black, face-down on the ground as a white officer kneeled on his neck. (ang.).
 7. George Floyd and the city that killed him. 28 maja 2020. [dostęp 2020-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 maja 2020)]. Cytat: Down the road, people were marching and mourning Floyd, whose irreplaceable life ended after an arrest face-down on the asphalt of E. 38th Street. (ang.).
 8. Floyd was „non-responsive” for nearly 3 minutes before officer took knee off his neck, complaint says. 29 maja, 2020. [dostęp 2020-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 maja 2020)]. Cytat: Chauvin had his knee on Floyd’s neck for 8 minutes and 46 seconds in total, and 2 minutes and 53 seconds after Floyd was unresponsive, the complaint said. (ang.).
 9. Derek Chauvin Had Knee on George Floyd’s Neck for Almost 3 Minutes AFTER Floyd Was Unresponsive: Officials. 29 maja 2020. Cytat: The defendant had his knee on Mr. Floyd’s neck for 8 minutes and 46 seconds in total. Two minutes and 53 seconds of this was after Mr. Floyd was non-responsive, concludes the complaint. (ang.).
 10. a b F.B.I. to Investigate Arrest of Black Man Who Died After Being Pinned by Officer. 26 maja 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (26 maja 2020)]. (ang.).
 11. George Floyd Worked With Officer Charged in His Death. 29 maja 2020. [dostęp 2020-05-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 maja 2020)]. (ang.).
 12. Video shows Minneapolis cop with knee on neck of motionless, moaning man who later died. 26 maja 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (26 maja 2020)]. (ang.).
 13. 'Being Black in America Should Not Be A Death Sentence’: Officials Respond To George Floyd’s Death. 26 maja 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (27 maja 2020)]. (ang.).
 14. 8 notable details in the criminal complaint against ex-Minneapolis Police Officer Derek Chauvin. CNN, 29 maja 2020. [zarchiwizowane z tego adresu (29 maja 2020)]. Cytat: „Officers Thomas Lane and J.A. Kueng arrived with their body worn cameras (BWCs) activated and running.... ...The officers made several attempts to get Mr. Floyd in the backseat of squad 320 from the driver’s side. Mr. Floyd did not voluntarily get in the car and struggled with the officers by intentionally falling down, saying he was not going in the car, and refusing to stand still.” (ang.).
 15. George Floyd death: Newly emerged surveillance footage shows no evidence of resistance. [dostęp 2020-05-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 maja 2020)]. (ang.).
 16. Surveillance video does not support police claims that George Floyd resisted arrest. [dostęp 2020-05-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 maja 2020)]. Cytat: Surveillance video from outside a Minneapolis restaurant appears to contradict police claims that George Floyd resisted arrest before an officer knelt on his neck. (ang.).
 17. 4 Minneapolis police officers terminated for involvement of George Floyd death. 26 maja 2020. [dostęp 2020-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-30)]. (ang.).
 18. George Floyd left Texas prison to start new life in Minneapolis | Daily Mail Online [online], www.dailymail.co.uk [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 19. George Floyd, the man whose death sparked US unrest – BBC News [online], www.bbc.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 20. Samuel Chamberlain: George Floyd family enlists Dr. Michael Baden to perform second autopsy. 29 maja 2020. [dostęp 2020-05-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 maja 2020)]. (ang.).
 21. Hollie Silverman: Floyd was „non-responsive” for nearly 3 minutes before officer took knee off his neck, complaint says. 29 maja 2020. [dostęp 2020-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 maja 2020)]. (ang.).
 22. https://web.archive.org/web/20200604001830/https://www.hennepin.us/-/media/hennepinus/residents/public-safety/documents/Autopsy_2020-3700_Floyd.pdf/.
 23. Independent autopsy requested for George Floyd. ABC News. (ang.).
 24. USA: Niezależna autopsja George’a Floyda. Przyczyną zgonu uduszenie [online], Onet Wiadomości, 1 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-01] (pol.).
 25. a b Ameryka płonie, Trump grozi. „Tam, gdzie plądrowanie, tam i strzelanie”. TVP Info, 2020-05-29. [dostęp 2020-06-03]. (pol.).
 26. Scottie Andrew CNN, Derek Chauvin: What we know about the former officer charged in George Floyd’s death [online], CNN [dostęp 2020-06-04].
 27. 'This is the right call’: Officers involved in fatal Minneapolis incident fired, mayor says. 27 maja 2020. [dostęp 2020-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 maja 2020)]. (ang.).
 28. Former MPD Officer Derek Chauvin In Custody, Charged With Murder In George Floyd’s Death. WCCO News 4 Minnesota, 29 maja 2020. [dostęp 2020-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 maja 2020)]. (ang.).
 29. Fired Minneapolis police officer Derek Chauvin, who knelt on George Floyd’s neck, arrested. Boston.com, 29 maja 2020. [dostęp 2020-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 maja 2020)]. (ang.).
 30. Fabian Szukaj, George Floyd nie żyje. USA: aresztowano trzech kolejnych policjantów – Wiadomości, wiadomosci.radiozet.pl, 1591 [dostęp 2020-06-03] (pol.).
 31. Derek Chauvin convicted of murdering George Floyd [online], www.ft.com [dostęp 2021-04-21].
 32. USA. Śmierć George'a Floyda. „Znów możemy oddychać” – werdykt ławników skomentowali Biden, Harris i Obama [online], gazetapl [dostęp 2021-04-21] (pol.).
 33. Maciej Czarnecki: Derek Chauvin – zabójca George'a Floyda – skazany na 22,5 roku więzienia. wyborcza.pl. [dostęp 2021-06-25]. (pol.).
 34. As heated protests over George Floyd’s death continue, Minnesota governor warns of ‘extremely dangerous situation’. 28 maja 2020. [dostęp 2020-05-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 maja 2020)]. (ang.).
 35. Deadly shooting near George Floyd protest as looting, arson grip Minneapolis. 28 maja 2020. [dostęp 2020-05-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 maja 2020)]. Cytat: Some protesters skirmished with officers, who fired rubber bullets and tear gas in a repeat of Tuesday night’s confrontation. (ang.).
 36. Protesty w USA. Sondaż: Większość Amerykanów popiera manifestacje i krytykuje Donalda Trumpa [online], gazetapl [dostęp 2020-06-03] (pol.).
 37. Nearly a dozen deaths tied to continuing unrest in US [online], www.aljazeera.com [dostęp 2020-06-04].
 38. Zamieszki w USA. Waszyngton: Pomnik Tadeusza Kościuszki zdewastowany przez demonstrantów. Ambasador RP: Jestem zdegustowany i zbulwersowany [online], polskatimes.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 39. Trump zapowiada uznanie Antify za organizację terrorystyczną [online], InfoSecurity24 [dostęp 2020-06-02] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12] (pol.).
 40. Mike Moffitt, White House deletes bogus brick video accusing Antifa of planning for riots [online], SFGate, 4 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-13].
 41. a b The Atlanta Journal-Constitution ArLuther Lee, FBI finds no evidence of Antifa’s involvement in national unrest [online], ajc [dostęp 2020-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12] (ang.).
 42. Paweł Jadczak, Antifa. Organizacja-widmo, której nienawidzi Trump. Czy można ją zdelegalizować? [online], Wojsko-News – informacje strefy mundurowej [dostęp 2020-06-12].
 43. Tess Owen, Far-Right Extremists Are Hoping to Turn the George Floyd Protests Into a New Civil War [online], Vice, 29 maja 2020 [dostęp 2020-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12] (ang.).
 44. No Sign Of Antifa So Far In Justice Department Cases Brought Over Unrest [online], NPR.org [dostęp 2020-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-11] (ang.).
 45. Policja w Minneapolis zostanie rozwiązana [online], www.rp.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 46. Calls for racial justice at George Floyd’s funeral, „BBC News”, 10 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-13] (ang.).
 47. Tłumy na pogrzebie George’a Floyda w Houston. „Sprawił, że pozostali z nas będą mogli teraz oddychać” [online], gazetapl [dostęp 2020-06-13] (pol.).
 48. Amerykanie pożegnali George’a Floyda. „Biorąc swój ostatni oddech sprawił, że pozostali z nas będą mogli oddychać” [online], TVN24 [dostęp 2020-06-13].
 49. a b c d Davey Alba, Misinformation About George Floyd Protests Surges on Social Media, „The New York Times”, 1 czerwca 2020, ISSN 0362-4331 [dostęp 2020-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12] (ang.).
 50. Twitter suspends fake antifa account run by white supremacists [online], Deutsche Welle [dostęp 2020-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12] (ang.).
 51. Josh Margolin, Catherine Thorbecke, Twitter removes account of white nationalist group posing as antifa online [online], ABC News [dostęp 2020-06-12] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-12] (ang.).
 52. China urges U.S. to eliminate racial discrimination, protect minorities [online], news.cgtn.com [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 53. China accuses US of double standards over Hong Kong protests [online], South China Morning Post, 1 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 54. Hong Kong leader Carrie Lam accuses US of ‘double standards’ over protests [online], CNA [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 55. Violence against protesters, press unacceptable, says France’s Le Drian, „Reuters”, 8 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-10] (ang.).
 56. Nana Akufo-Addo on Twitter [online], Twitter [dostęp 2020-06-04].
 57. The Latest: Oregon police chief pleas for peaceful protests [online], spectrumlocalnews.com [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 58. Ailish Lalor, Rutte: death of George Floyd „unacceptable”, discrimination a „systemic problem” in the Netherlands [online], DutchReview, 4 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-06] (ang.).
 59. PM Narendra Modi conveys to Donald Trump his concern over ‘civil disturbances’ in US [online], Deccan Herald, 3 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-13] (ang.).
 60. Iran berates U.S. over police killing, slams racism, „Reuters”, 31 maja 2020 [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 61. Over 9,000 arrested as Floyd protests continue: Live Updates [online], aljazeera.com [dostęp 2020-06-04].
 62. Maggie Doyle, 'Absence of moral leadership’ after Floyd killing in US [online], 4 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-10] (ang.).
 63. Leyland Cecco, Trudeau: Canadians watching US unrest and police violence in ‘shock and horror’, „The Guardian”, 29 maja 2020, ISSN 0261-3077 [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 64. US adversaries highlight unrest to undercut criticism [online], AP NEWS, 1 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04].
 65. Deutsche Welle, Germany’s top diplomat: George Floyd protests 'legitimate,' urges press freedom | DW | 02.06.2020 [online], dw.com [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 66. Ardern says George Floyd situation in US ‘horrifying’ | RNZ News [online], web.archive.org, 3 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-03].
 67. Martín Vizcarra sobre George Floyd: “Es una muestra de racismo que rechazamos enérgicamente” [online], El Comercio.
 68. 'Solidarity with Floyd is useless if there’s no justice for Khosa’: Mzansi reacts to ANC’s US police brutality statement [online], TimesLIVE [dostęp 2020-06-13] (ang.).
 69. Events in Minnesota expose human rights problems in US – Russian foreign ministry [online], TASS [dostęp 2020-06-04].
 70. Chechen leader accused of mass torture and murder tells Trump to ‘end the mayhem’ [online], The Independent, 2 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-06] (ang.).
 71. Minneapolis vows to ‘dismantle’ police force: Live updates | News | A… [online], archive.is, 8 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-10].
 72. Isaac Scher, Scotland votes to end export of tear gas, rubber bullets, and riot gear to the United States [online], Insider [dostęp 2020-07-10].
 73. a b Jennifer Hassan, Jennifer HassanSocial media editor for the foreign deskEmailEmailBioBioFollowFollowSiobhán O’Grady closeSiobhán O’GradyStaff Writer, Foreign deskEmailEmailBioBioFollowFollow, Anger over George Floyd’s killing ripples far beyond the United States [online], Washington Post [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 74. Pope urges U.S reconciliation, condemns racism and street violence, „Reuters”, 3 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 75. Of course black lives matter, says British PM Johnson, „Reuters”, 3 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 76. Deutsche Welle, UN condemns US police killing of George Floyd | DW | 29.05.2020 [online], DW.COM [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 77. EU ‘appalled’ by Floyd’s death, warns against excess force, „Reuters”, 2 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 78. In Rare Move, U.S. Embassies in Africa Condemn George Floyd Murder [online], Time [dostęp 2020-06-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-07-28] (ang.).
 79. Rebecca Falconer, Amnesty International: U.S. police must end militarized response to protests [online], Axios [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 80. George Floyd’s Killing and the Black Lives Lost [online], Human Rights Watch, 1 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-04] (ang.).
 81. Anagha Srikanth, Dalai Lama condemns George Floyd’s death [online], TheHill, 29 maja 2020 [dostęp 2020-06-13] (ang.).
 82. Ny Syosset, Holy Synod Issues Statement on Recent Tragic Events [online], www.oca.org [dostęp 2020-06-13].
 83. Machine Head Taps Killswitch Engage Frontman Jesse Leach For New Song ‘Stop The Bleeding’; ‘Civil Unrest’ Single Out Now. blabbermouth.net, 2020-06-17. [dostęp 2020-06-18]. (ang.).
 84. Bon Jovi Sings About George Floyda, Protests On New Single ‘American Reckoning’. blabbermouth.net, 2020-07-10. [dostęp 2020-07-11]. (ang.).
 85. STATIC-X, SOULFLY, Ex-MADBALL, D.R.I. Members Cover SEPULTURA’s ‘Manifest’ (Video). blabbermouth.net, 2020-10-21. [dostęp 2020-10-21]. (ang.).
 86. Facebook i inni, In surprise win, H.E.R.'s 'I Can't Breathe' takes Grammy for song of the year [online], Los Angeles Times, 15 marca 2021 [dostęp 2021-04-23] (ang.).