Olga Romanowa (królowa Grecji)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Olga Konstantinowna Romanowa
wielka księżna Rosji, królowa Grecji
ilustracja
Królowa Grecji
Okres panowania od 1867
do 1913
Jako żona Jerzy I Grecki
Poprzedniczka Amelia Oldenburg
Następczyni Zofia Pruska
Dane biograficzne
Dynastia Romanowowie
Data urodzenia 3 września 1851
Data śmierci 18 czerwca 1926
Ojciec Konstanty Mikołajewicz Romanow
Matka Aleksandra Sachsen-Altenburg
Mąż Jerzy I Grecki
Dzieci Konstantyn
Jerzy
Aleksandra
Mikołaj
Maria
Olga
Andrzej
Krzysztof
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela (Grecja) Dama Orderu Królowej Marii Luizy (Hiszpania)

Olga Konstantinowna Romanowa (ur. 3 września 1851 w Pawłowsku, zm. 18 czerwca 1926 w Rzymie) − wielka księżna Rosji, królowa Grecji.

Olga Romanowa była córką wielkiego księcia Konstantego Mikołajewicza Romanowa, brata cara Aleksandra II, oraz Aleksandry Józefównej, córki księcia Sachsen-Altenburg, Józefa Wettyna.

Życie w Grecji[edytuj]

27 października 1867 roku wyszła za mąż za króla Grecji Jerzego I. Olga, przybywając do Grecji, miała tylko piętnaście lat. Do swojego nowego kraju przyjechała z wyprawą ślubną i ukrytą w niej kolekcją lalek. Wydawała się Grekom nazbyt rosyjska, szybko jednak zjednała ich sympatię łagodnością i poświęceniem, z jakim zajmowała się chorymi w założonym przez siebie szpitalu. Para królewska miała ośmioro dzieci:

 1. Konstantyn (1868-1923), król Grecji;
 2. Jerzy (1869-1957);
 3. Aleksandra (1870-1891);
 4. Mikołaj (1872-1938);
 5. Maria (1876-1940);
 6. Olga (1881-1881);
 7. Andrzej (1882-1944) ojciec Filipa Mountbattena (męża królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II);
 8. Krzysztof (1888-1940);

Królowa-wdowa[edytuj]

Mąż Olgi, Jerzy I, został zamordowany 18 marca 1913 roku przez niezrównoważonego greckiego nauczyciela. Królowa Olga bardzo mocno przeżyła upadek dynastii Romanowów, tym bardziej, że jej:

 1. najstarsza córka, Maria, wyszła za mąż za księcia Jerzego, rozstrzelanego w roku 1919,
 2. druga córka, Aleksandra, była żoną wielkiego księcia Pawła,
 3. syn Mikołaj poślubił Elenę, córkę wielkiego księcia Włodzimierza Aleksandrowicza.
Królowa Olga

I wojna światowa[edytuj]

W chwili wybuchu wojny Olga Konstantinowna przebywała w Rosji, która wraz ze swoimi aliantami wystąpiła przeciwko Niemcom, Austro-Węgrom i ich sprzymierzeńcom. Królowa postanowiła pozostać w kraju swego urodzenia, aby wesprzeć go zakładając szpital dla rannych wraz z wielką księżną Elżbietą.

Wraz z pogłębianiem się kryzysu wojennego w Rosji królowa Olga próbowała bezskutecznie uświadomić carycy Aleksandrze zagrożenie związane z możliwą rewolucją. Po zabójstwie faworyta carycy Rasputina, królowa naraziła się jej wstawiając się za wielkim księciem Dymitrem, który został zesłany za współudział w zabójstwie mnicha.

Olga sprzeciwiała się swojemu synowi Konstantynowi I, który był zdecydowany zachować neutralność Grecji. Choć jego matka pochodziła z Rosji, był związany także z Niemcami, gdyż jego żona była siostrą Wilhelma II.

Po upadku caratu Olga pozostała w Rosji, gdzie jej sytuacja materialna była bardzo trudna. Gdy po wybuchu rewolucji bolszewickiej zdała sobie sprawę z konieczności opuszczenia kraju, jednak rewolucjoniści odmówili jej pozwolenia na wyjazd, a kłopoty wewnętrzne Grecji, uniemożliwiły interwencje w jej sprawie.