Przejdź do zawartości

Para królów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Para królów
Gatunek

sitcom

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Dan Cross
David Hoge

Główne role

Mitchel Musso (seria 1–2)
Doc Shaw
Adam Hicks (seria 3)
Geno Segers
Kelsey Chow
Ryan Ochoa

Liczba odcinków

69

Liczba serii

3

Lista odcinków serialu Para królów
Produkcja
Produkcja

Dan Cross
David Hoge
Matt Wickline

Czas trwania odcinka

23 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Stany Zjednoczone

Stacja telewizyjna

Disney XD

Pierwsza emisja

10 września 2010

Lata emisji

2010–2013

Status

zakończony

Strona internetowa

Para królów (pierwotnie „Para króli”) (2010–2013) – amerykański sitcom w reżyserii Dana Crossa i Davida Hoge’a. Produkcję serialu rozpoczęto w marcu 2010, zaś jego premiera odbyła się 10 września 2010 na kanale Disney XD[1][2][3]. Polska premiera serialu odbyła się 25 grudnia 2010 na kanale Disney XD.

12 grudnia 2011 roku serial został przedłużony o trzeci sezon. W nowej serii nie występuje już Mitchel Musso, który zrezygnował z brania udziału w serialach Disneya. Jego miejsce zastępuje Adam Hicks[4].

3 listopada 2012 Adam Hicks napisał na swym Twitterze, iż czwarty sezon nie powstanie. Tym samym trzecia seria jest ostatnią serią serialu[5].

26 lutego 2021 serial pojawił się na Disney+[6].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Głównymi bohaterami serialu są Brady i Boomer – nastoletnie bliźnięta dwujajowe mieszkające wraz z ciotką i wujem w Chicago. Są niezdarni i często wpadają w kłopoty. To nastolatkowie, którzy mają słabe oceny z WF-u i wszystkiego się boją. Ich sytuacja drastycznie się zmienia, gdy dowiadują się, że są następcami tronu tropikalnej wyspy Kinkow. Chłopcy przyjeżdżają na wyspę, gdzie poznają tradycje i zwyczaje królestwa. Bracia uczą się współpracy, zmagania z trudnościami i powoli stają się zdolnymi przywódcami. W wolnym czasie badają wyspę, gdzie odnajdują liczne jaskinie i ruiny.

Jak wielu nastolatków, Boomer i Brady podrywają dziewczyny, uczą się jeździć samochodem i organizują na wyspie konkurencje sportowe. Często lekceważą królewskie obowiązki, robiąc kawały na wyspie. Podczas pobytu na Kinkow poznają kilka nowych osób: strażnika królewskiego Masona, jego córkę Mikaylę i kuzyna Lanny’ego, który chce zostać królem i próbuje oczernić nowych władców. Nowi przyjaciele stają się dla Brady’ego i Boomera nową rodziną[3].

W trzeciej serii Brady wyjeżdża do Chicago, by udowodnić, że jest godzien Mikayli. Do Kinkow przybywa Boz, który okazuje się zaginionym trzecim bliźniakiem królów. Szybko dostaje się do tronu i wraz z królem Boomerem, jak to zwykle bywa, ruszają na przygody, czy nawet wpadają w kłopoty.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Główne[edytuj | edytuj kod]

 • Król Brady (Mitchel Musso) – król wyspy Kinkow oraz brat bliźniak Boomera. Jest zakochany w Mikayli. Bardziej nerwowy od brata, przez co czasem rozsądniejszy. Na początku trzeciej serii wraca do Chicago aby udowodnić, że jest godzien Mikayli.
 • Król Boomer (Doc Shaw) – król wyspy Kinkow oraz brat bliźniak Brady’ego. Jest bardziej wyluzowany od brata, przez co często wpada w kłopoty. W przeciwieństwie do brata bardzo rzadko zachowuje powagę.
 • Król Boz (Adam Hicks) – król wyspy Kinkow oraz zagubiony brat bliźniak Brady’ego i Boomera. Został wychowany przez małpy. Pojawia się w trzecim sezonie.
 • Mason Makoola (Geno Segers) – przyjaciel ojca bliźniaków, ojciec Mikayli oraz opiekun Brady’ego i Boomera. Jest egocentryczny i zazdrosny o każdego potencjalnego chłopaka dla swojej córki.
 • Mikayla Makoola (Kelsey Chow) – córka Masona, w której zakochany jest Brady. Ona też coś do niego czuje, jednak to ukrywa. Bardzo dobrze walczy, i nie lubi gdy ktoś ją podrywa.
 • Lanny (Ryan Ochoa) – kuzyn królów. Jest drugi w kolejce do tronu, dlatego chce zabić lub oczernić aktualnych władców, by przejąć ich miejsce. Posiada mówiącą rybę Yamakoshiego.

Pozostałe[edytuj | edytuj kod]

 • Pan Johnson – Tata Rebeki był on dawnym wygnanym szamanem ludu Tarantul. Jego grupa nie popierała przemocy wśród ludu Tarantul. Znał rodziców Brady’ego, Boomera i Boza. Szukał u nich schronienia, a oni wysłali go do Chicago.
 • Kaita – Pojawia się w finałowym odcinku Pary Królów jest to Pogromca Królów, który zabił ojca Brady’ego, Boomera i Boza.
 • Taito (Karan Brar) – Dzieciak, który pozostał na wyspie Mindu w czasie sztormu.
 • Yamakoshi (Vincent Pastore) – mówiąca ryba Lanny’ego i jego jedyny przyjaciel. Razem z nim spiskuje przeciwko królom. W finale 2 sezonu okazuje się, że był złym bliźniakiem pierwszego króla Kinkow, który zmienił go w rybę i pozbawił pamięci. W tym samym odcinku odzyskuje dawną formę, ale zostaje pokonany przez Brady’ego i Boomera. Jest najczęściej pojawiającą się postacią drugoplanową.
 • Bill (John Eric Bentley) – wujek Brady’ego i Boomera, który opiekował się nimi podczas pobytu w Chicago.
 • Nancy (Tichina Arnold) – ciotka Brady’ego i Boomera, która opiekowała się nimi podczas pobytu w Chicago.
 • Hibachi (Martin Klebba) – były Wielki Cthulu (kahula) plaży Strzępów. Wygrał z Masonem, ponieważ oszukiwał. Jest karłem. Ma dwanaście palców u stóp. Nosi długie, brudne dredy.
 • Poopalay (Ben Giroux) – bestia, którą znaleźli Brady i Boomer. Przygarnęli go, z początku świetnie się dogadywali, lecz gdy królowie przestali o niego dbać, ten stał się okrutny. Gdy bracia zrozumieli swój błąd, Poopalay znowu stał się przyjazny. Na stałe zamieszkał w swojej jaskini. Hibernuje się na zimę.
 • Oogie (Doug Brochu) – jaszczurolud. Był bliskim przyjacielem Boomera.
 • Elder (James Hong) – główny szaman wyspy.
 • Rebecca Dawson (Logan Browning) – Dziewczyna Boomera. Jest z rodu Tarantul jednak teraz do nich nie należy.
 • Candace (Bretania Ross) – przyjaciółka Mikayli. Lubi plotkować.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: SDI Media Polska
Reżyseria: Marek Robaczewski
Dialogi: Anna Niedźwiecka-Medek
Wystąpili:

Piosenkę tytułową śpiewał: Jan Radwan Lektorzy:

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Premiera serii Stany Zjednoczone Finał serii Stany Zjednoczone Premiera serii Polska Finał serii Polska
1 21 10 września 2010 2 maja 2011 25 grudnia 2010 29 października 2011
2 26 13 czerwca 2011 16 kwietnia 2012 5 listopada 2011 19 sierpnia 2012
3 22 18 czerwca 2012 18 lutego 2013 29 września 2012 17 kwietnia 2013

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Disney XD picks up Pair of Kings. hollywoodreporter.com, 2009-12-20. [dostęp 2010-08-04]. (ang.).
 2. Oficjalna strona Mitchela Musso. twitter.com, 2010-07-13. [dostęp 2010-08-04]. (ang.).
 3. a b Pair of Kings. disneyxdmedianet.com, 2010. [dostęp 2010-08-04]. (ang.).
 4. Disney XD’s Sitcom ‘Pair of King’ To Resume Production for Third Season, Adam Hicks Joins Cast – Page 113508 – TV By The Numbers by zap2it.com [online], tvbythenumbers.zap2it.com [dostęp 2017-11-25] [zarchiwizowane z adresu 2012-10-02] (ang.).
 5. Adam Hicks Twitter.
 6. Disney+ na Instagramie: „Fall in love with February! This month, we’ve got all five seasons of The Muppet Show, American Dragon: Jake Long, new episodes of…” [online], Instagram [dostęp 2021-02-02] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]