Przejdź do zawartości

Amerykański smok Jake Long

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amerykański smok Jake Long
American Dragon: Jake Long
Gatunek

serial animowany

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Liczba odcinków

52 (Lista odcinków)

Liczba serii

2

Produkcja
Reżyseria

Christian Roman

Scenariusz

Chris Nee, Mark Drop

Muzyka

Kat Green, Billy Lincoln, Jonathan Price, Mavin (seria 1), Jonas Brothers (seria 2)

Czas trwania odcinka

22-23 minuty

Pierwsza emisja
Data premiery

21 stycznia 2005

Stacja telewizyjna

Disney Channel Toon Disney

Lata emisji

2005–2007

Status

zakończony

Amerykański smok Jake Long (ang. American Dragon: Jake Long) – serial animowany stworzony przez The Walt Disney Company, emitowany na kanale Disney Channel od 3 grudnia 2006, a także Disney XD (wcześniej na Jetix).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Większość ludzi wyobraża sobie smoki jako potwory, które żyją, by zabijać. Prawdziwe smoki są jednak inne, na co dzień są zwykłymi ludźmi. Stanowią granicę między światem ludzkim i magicznym. Smocze moce dziedziczy się w co drugim pokoleniu. Jednym ze smoków jest 13-letni Jake Long. Jego moce pomaga mu opanować jego dziadek, Lao Shi (chiński smok) wraz z mówiącym psem, Fu Hau. Jake jest pierwszym w historii amerykańskim smokiem. Dodatkowo w Nowym Jorku działa tajna organizacja Łowców, zajmująca się unicestwianiem smoków oraz tępieniem istot magicznych.

Bohaterowie główni[edytuj | edytuj kod]

 • Jacob „Jake” Luke Long – amerykański smok. Jake ma czarne (chociaż ich kontury są zielone) włosy, zawsze nosi czerwoną bluzę z żółtymi naszywkami (na łokciach i na piersi) i niebieskie jeansy. Uwielbia jeździć na deskorolce i słuchać hip-hopu. Bycie jednocześnie smokiem i uczniem odbija się na jego ocenach w szkole. Jeśli coś mu się nie udaje, mówi a niech to
 • Luong Lao Shi – dziadek Jake’a i chiński smok. Pomaga wnukowi opanować moce. Jest starym, doświadczonym mistrzem i dużo wie o magicznych atrybutach. Jest niski, ma długie, siwe wąsy i nosi niebieskie, chińskie szaty z żółtym wykończeniem. Gdy był młody, mieszkał w Hongkongu i mówił na siebie Taneczny Lao. Za czasów swojej młodości bardzo przypominał Jake’a, zmienił się jednak po walce z Czarnym Smokiem. Na początku nie był przekonany do Jonathana. Uważał, że jego córka nie powinna spotykać się ze zwykłym śmiertelnikiem.
 • Fu Hau (ang. Fu Dog) – mówiący 600-letni pies rasy Shar pei. Asystent Lao Shi. Lubi sobie pożartować i poflirtować z suczkami. Zna się na magicznych eliksirach. Kiedyś był kieszonkowcem, ale przestraszył się Lao Shi, zerwał z kradzieżami i został jego pomocnikiem. Jego ulubiona rzecz to kalendarz z suczkami.
 • Trixie Carter – koleżanka Jake’a, tak jak on lubi jeździć na deskorolce. W odcinku Teoria profesora Rotwooda dowiaduje się, że Jake to smok. Ma ciemną skórę i czarne włosy, a jej ubiór jest inny w każdej serii. Nazywa Jake’a „Jake’owaty”. Bardzo lubi Kayla Wilkinsa. W jednym z odcinków ma fioletowe końcówki włosów.
 • Artur „Spud” P. Spudinski – kolega Jake’a, tak jak on lubi jeździć na deskorolce. Lubi też ziemniaki, cebulę i swoje jojo. W tym samym czasie co Trixie, dowiaduje się, że Jake to smok. Sprawia wrażenie niezbyt inteligentnego, ale w 2. serii w odcinku Mętny umysł okazuje się, że jest geniuszem. Jest wysoki, ma brązowe włosy i nosi czapkę, a jego ubiór jest inny w każdej serii.
 • Rose – dziewczyna, na której widok Jake zapomina o całym świecie. Sprawia wrażenie normalnej i nic nie wie o ukrytej tożsamości Jake’a, ale skrywa tajemnicę. Tuż po urodzeniu jej matka zauważyła, że na jej nadgarstku jest znamię podobne kształtem do smoka. Ma długie blond włosy i niebieskie oczy. Okazuje się, że jest Łowczynią. Razem z Łowcą poluje na Amerykańskiego Smoka. Gdy dowiaduje się, że smok to Jake (odcinek Polowanie na smoka), staje po jego stronie, oszukując Łowcę. Kiedy zostaje zdemaskowana jako zdrajczyni, zostaje zmuszona zdradzić przyjaciela, by znaleźć swoich rodziców. W czasie walki Rose życzy sobie, żeby zniknął klan Łowców (w tym i ona). By do tego nie dopuścić, Jake wypowiada życzenia, żeby dziewczyna nigdy nie została porwana przez Łowców po jej urodzeniu, co się spełniło. Jednak ona nic nie pamięta i wyprowadza się do Hongkongu z rodziną. Kiedy amerykański smok wraz z rodziną wyjeżdża na wyprawę do Hongkongu, Rose spotyka Jake’a i wszystkie jej wspomnienia zostają przywrócone.
 • Haley Kay Long – 8-letnia siostra Jake’a. Posiada wiele talentów, ale dopiero uczy się kontrolować swoje smocze moce. Czasem ma za długi język i Jake albo jego matka muszą ją powstrzymywać przed wyjawieniem smoczej tajemnicy. Jej konkurentką w szkole jest 8-letnia Oliwia Meers. Haley ma czarne włosy zawiązane w dwa kucyki i około metra wzrostu. Jako smok jest różowa. To dzięki niej Jonathan Long dowiedział się o istnieniu smoków i istot magicznych (zobaczył ją po przemianie).

Bohaterowie drugoplanowi[edytuj | edytuj kod]

 • Jonathan Long – ojciec Jake’a i Haley, nic nie wie o magicznych istotach i smoczej tajemnicy (dowiedział się tego w ostatnim odcinku 2 serii pt. Hong Kong Longs). Pracuje w dużej nowojorskiej firmie (prawdopodobnie jako księgowy). Kiedyś należał do drużyny harcerskiej.
 • Susan Long – matka Jake’a i Haley, wie o smoczej tajemnicy, jednak nie jest smokiem, gdyż smocze zdolności ominęły jej pokolenie. Często ona albo Jake muszą powstrzymywać Haley przed wyjawieniem tajemnicy tacie. Pracuje w okolicach Time Square, w firmie organizującej przyjęcia i śluby.
 • Profesor Hans Rotwood – nauczyciel Jake’a (jest Niemcem), który szczerze nienawidzi chłopca i najchętniej zostawiłby go na drugi rok. Chce poznać wszelkie sekrety magicznych stworzeń. W 2 serii, w odcinku pt. „Co ci odbiera sen” Jake wraz z Rose odwiedza jego podświadomość. Naucza mitologii i usilnie próbuje dowieść, że istoty magiczne istnieją, jednak niewiele o nich wie. Napisał pracę naukową pt. Mitobiologia: Świat Magiczny – Świat Rzeczywisty. Kiedyś złapał Jake’a jako smoka[1], ale uratowali go przyjaciele. Marzy by nauczać w szkole dla geniuszy. W drugiej serii zostaje dyrektorem szkoły. W odcinku pt."Z akt profesora Rotwooda” odkrywa, dzięki miksturze innego dyrektora szkoły, że Jake jest smokiem.
 • Rada smoków – Decyduje o wszystkim, co się dzieje w świecie magii. Kiedyś odebrali Jake’owi moc, ale później przywrócili ją w podzięce za uratowanie ich przed Łowcami (radczyni Chang była temu przeciwna). Kiedyś należała do nich Chang, ale została zdemaskowana przez Jake’a, gdy pomagała Czarnemu Smokowi. W jej skład wchodzą:
  • Andamkenijski smok, autor testu „Mądrość w walce” dla Jake’a; potrafi mówić w ponad 500 dialektach afrykańskich, m.in. Seroa, Sphynx i Nandi Bear.
  • Kulde – norweski smok, w przeciwieństwie do innych smoków, zamiast ogniem, zieje lodem; autor testu „Osąd w ogniu”.
  • Kukulkhangwatemalijski smok.
  • Omina – atlantycki smok z Lycenae.
 • Sun Park – nauczycielka ekonomii, ale też koreański smok i nowa nauczycielka Haley. Niewielką wagę przywiązuje do siły fizycznej, uczy Haley osiągnąć „jedność z wszechświatem”.

Bohaterowie epizodyczni[edytuj | edytuj kod]

 • Ciotka Cathy – siostra Susan Long, matka Greggy’ego; pojawiła się w odcinku „Wszystkożerni”.
 • Ciotka Patchouli Long – siostra Jonathana. W młodości studiowała w Nowym Jorku. Spotyka się ze Stanem Lipkowskim, który w rzeczywistości jest trollem.
 • Gregory „Greggy” – kuzyn Jake’a, syn ciotki Cathy. Jako smok jest zielony. „Pomógł” Jake’owi pokonać Tiburona w odcinku „Wszystkożerni”.
 • Berta – nierozgarnięta olbrzymka, potrafi piec pyszną szarlotkę z antonówek. Pojawiła się w odcinkach „Być kobietą”, „Polowanie na smoka” i „Rodzinny interes”. Jej wygląd jest inny w każdej serii.
 • Brokamas – karzeł prowadzący sklep „Import – eksport”; przez jakiś czas Jake pracował u niego jako ochroniarz.
 • Stan Lipkowski – przyjaciel Fu, jednooki troll mieszkający w kanałach. W latach 80. poznał ciotkę Jake’a i od tego czasu spotykają się.
 • Annika, Monica i Burbonica – trzy czarodziejki z Woodstock mieszkające na jednej z wysp Hudson[2].
 • Fred Nerk – australijski smok urodzony w Sydney, pomógł Jake’owi w jego pierwszej walce z Czarnym Smokiem. On i Jake konkurowali w teście „Odwaga w locie” autorstwa Chang.
 • Profesor Zygmunt Brock – były nauczyciel profesora Rotwooda – uczył go mitologii (to dzięki niemu młody Hans polubił poznawanie tajemnic magii). W odcinku „Z akt Rotwooda” był przez chwilę dyrektorem szkoły Jake’a. Profesor opracował też miksturę, która pozwalała odnaleźć smoka (po zetknięciu się z mieszanką, człowiek zamieniał się w smoka – jeśli był nim w rzeczywistości).
 • Eugene – jeden z członków zastępu #9, którego opiekunami byli Spud i Jake (obóz „Mugwomp Camp”), pojawił się w odcinku „Ghost Story”.
 • Dolores Derceto – była dyrektorka szkoły im. Milliarda Fillmore’a, w rzeczywistości Syreni Detektyw Dolores Derceto. Jej ubiór jest inny w każdej serii, dyrektorka jeździ na wózku, by ukryć swój syreni ogon. Ona i Lao Shi spotykali się w odcinku „Something Fishy This Way Comes”.
 • Millie Fillmore – krewna 13 prezydenta Stanów Zjednoczonych, mała jasnowłosa dziewczynka z aparatem na zębach; wystąpiła w odcinku „Z akt Rotwooda”.
 • Lilo Pelekai – mała dziewczyna z Hawajów. Żeby wygrać deskorolkę dla, przyjaciela Keoniego zmieniła się w Jake’a. Szybko to jednak wyszło. Została jego przyjaciółką.
 • Stich – genetyczny eksperyment 626. Gdy pierwszy raz zobaczył Jake’a zaatakował go. Później jednak razem walczyli przeciwko Gantu i Chomikvillowi. Szczekał również z Fu.
 • Jumba Jookiba – twórca eksperymentów genetycznych. Stworzył eksperyment, dzięki któremu Lilo zamieniła się w Jake’a.
 • Keoni Jameson – przyjaciel Lilo, rywal Jake’a podczas zawodów na Kauaʻi.
 • Pan Lockjelly – szef Jonathana Longa.
 • Marnie Lockjelly – córka pana Lockjelly, którą Jake spotkał podczas pobytu w biurze ojca (odc. „Jaki ojciec, taki syn”).
 • Marty – śmierć. Przyjaciel Fu Hau. Świetny komik.

Uczniowie szkoły im. Millarda Fillmore’a[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Jake’a nazywa się Millard Fillmore Middle School (Gimnazjum im. Millarda Fillmore’a). Jake uczęszcza do klasy Ia, zaś pod koniec drugiej serii zaczyna naukę w klasie drugiej.

 • Brad Morton – rozgrywający w szkolnej drużynie, stara się umówić z Rose. Bardzo boi się ciemności.
 • Kyle Wilkins – chłopak, w którym kocha się Trixie. Ma młodszego brata, który podczas zjazdu fanów gier video (Vid-Game-Con) spotykał się z Trixie (Trixie myślała, że jest Kylem).
 • Courtney – najlepsza przyjaciółka Rose, jedna z najwyższych dziewczyn w szkole.
 • Lacey, Tracey i Stacey Wintergrin – szkolna drużyna cheerleaderek.
 • Kara i Sara – dwie bliźniaczki, potrafią przewidywać przyszłość, również zaliczają się do istot magicznych. Sara widzi tylko rzeczy złe, ale mimo tego jest zawsze pogodna, natomiast Kara przepowiada dobre zdarzenia – jednak zawsze jest ponura i markotna. Gdy je spytano, dlaczego mają takie nastroje Sara odpowiedziała, że gdy widzisz tylko złe rzeczy cieszy cię każda najdrobniejsza rzecz. Kara odpowiedziała, że gdy widzisz tylko dobre rzeczy, nic cię nie zaskoczy. Dziewczyny są przyjaciółkami Jake’a – w szkole udają jego kuzynki. Jake ochraniał je w odcinku pt. „Ochroniarz na służbie”.
 • Danika Honeycut – koleżanka Jake’a; Spud, Trixie, Lao Shi i Fu podejrzewali, że jest syreną. W rzeczywistości posiadała tylko naszyjnik emitujący fale syreniego głosu (dostała go od swojej przyjaciółki Vicky). Naszyjnik stał się powodem sporu jej i Jake’a. W późniejszych epizodach dziewczyna zaprzyjaźniła się ze smokiem. Jest też kapitanem szkolnej drużyny pływackiej.
 • Vicky – wredna dziewczyna-syrena, która okłamała i wykorzystała Danikę, by rozkochać w sobie Jake’a.
 • Nigel Thrall – Uczeń z Wielkiej Brytanii, który przyjechał na wymianę. Jest czarodziejem. Walczył z Jakiem o fotel przewodniczącego samorządu szkolnego w odcinku Nadprzyrodzony wtorek. Potem pomógł mu w odcinku „Zazdrość Steno”.

Wrogowie[edytuj | edytuj kod]

 • Łowca – przywódca tajnej organizacji Łowców, zajmującej się eliminowaniem istot magicznych. W drugiej serii próbuje zdobyć 13 Kryształowych Czaszek Azteków, które pozwoliłyby mu zniszczyć wszystkie istoty magiczne. W odcinku „Opiekun klepsydry”, Jake cofa się do 1986 roku, gdzie młody Łowca jest chuderlawy i pozostali Łowcy wyśmiewają się z niego z racji tego, że nie przechodzi mutacji. Po walce z Jakiem (z przyszłości), zapałał nienawiścią do wszystkich smoków. Ginie w odcinku pt. „Powrót do własnego domu”, gdy Rose zażyczyła sobie (używając 13 czaszek), żeby cały Klan Łowców zniknął. W tym samym odcinku Łowca po raz pierwszy pokazał swoją twarz.
 • Łowczyni – w tym samym wieku co Jake, jest nową członkinią Łowców. Żeby zostać pełnoprawnym członkiem, trzeba zabić smoka, a ona upatrzyła sobie Amerykańskiego. Jej prawdziwa tożsamość ujawnia się pod koniec pierwszej serii i zaskakuje Jake’a ponieważ jest dziewczyną w której Jake jest zakochany – Rose. W drugiej serii przechodzi na stronę smoków.
 • #88 i #89 – dwaj chłopcy, którzy z niewyjaśnionych powodów zostali pomocnikami Łowcy, co zostaje wyjaśnione pod koniec odcinka, w napisach końcowych-pisząc podanie do klanu łowców, napisali, że zabili wiele smoków, itp. Tak naprawdę są tchórzami, cały czas przechwalają się, że jak tylko zobaczą smoka to mu pokażą, a gdy już go spotkają, uciekają (przed ucieczką krzyczą zwykle „Smo-smo-smo-smo-smoki!!!”. Jako jedyni z Klanu Łowców (poza Rose) nie zostali wciągnięci przez magiczny wir po wypowiedzeniu życzenia w „Powrót do własnego domu”, jako że chwilę przed tym zrezygnowali i odeszli z klanu.
 • Czarny Smok (zwany w 2 serii Mrocznym) – planował stworzyć armię istot magicznych, która zniszczyłaby ludzi. Numer 1 na liście największych wrogów świata magicznego. Tylko dwa smoki, Jake i jego dziadek, spotkali go i wyszli z tego cało. Prawdopodobnie nie ma ludzkiej postaci. Ostatecznie został pokonany w odcinku pt. Long w Hongkongu (został wessany przez magiczny wir).
 • Eliasz Excelsior Pandarus – czarnoksiężnik i miliarder, daleki potomek Pandory. Lubi kraść złoto.
 • Młot – chciał porwać wielkoludy i zmusić je do walki.
 • Kelpia – krewna wampirów, potrafi zmieniać postać przez ugryzienie kogoś.
 • Steno, Euryale i Meduza – trzy gorgony, które kiedyś władały antycznym światem. Pokonane przez dzielnego wojownika chcą się zemścić i zawładnąć światem. Zahipnotyzowały szkolną drużynę cheerleaderek, aby im służyły. Później, w odcinku „Furious Jealousy”, Spud uwalnia Steno, która wraz z uwolnionymi siostrami zamienia Jake’a w kamień. Potem nazywają Steno Furią.
 • Herbert Goblin – szef nowojorskiej mafii, porwał Sarę i Karę, żeby przewidziały mu wynik finałów ogropiłki (chciał się wzbogacić).
 • Chang – była przedstawicielka Rady Smoków, zdrajczyni.
 • Tiburon – zły człekokształtny rekin, który nienawidzi mieszkańców lądu, dlatego chciał zatopić wschodnie wybrzeże U.S.A. za pomocą trójzębu Neptuna. Został pokonany przez Jake’a i Greggy’ego (kuzyna Jake’a).
 • Dr Diente – asystent Wróżki Zębuszki. Zdradził ją i ukradł jej różdżkę. Chciał zdobyć ząb Haley, żeby mogły go opanować złe moce, dzięki którym mógł ukraść pieniądze dzieciom. Pokonał go Jake wraz z Haley.
 • Puka Puka – istota magiczna przypominająca kukiełkę; prowadziła swój własny serial telewizyjny za pomocą którego hipnotyzowała dzieci, w tym siostrę Jake’a. Chciała zrobić z nich szajkę, lecz została pokonana przez Haley.
 • Parszywy Jack – duch przestępcy, który zginął w kolonii karnej. Kiedy osiemnaście planet ustawiło się w rzędzie (podczas gdy Jake z przyjaciółmi był na obozie „Mugwomp Camp” – teren byłej kolonii), powstał z grobu i chciał przejąć ciała zdobywców pucharu obozowego by „żyć na nowo”, ale Jake uwięził go i jego bandę w tym właśnie pucharze.
 • Awemetrus – potwór wysysający młodość, przez co staje się nieśmiertelny; został zabity przez Jake’a w odcinku „Młode serce”.

Błędy[edytuj | edytuj kod]

 • W odcinku „Według przepisu” Spud, podczas gdy zabiera babeczkę z jadem Krylocka chłopcu w żółtej bluzce, mówi Masz! Zjedz marchewkę! Na pewno zdrowsza od babek, lecz mówi wtedy innym głosem (podobnym do głosu Brada). Po tej kwestii mówi już normalnym głosem.
 • W odcinku „Long w Hongkongu” dziadek Jake’a mówi na swoją córkę (Susan) Sara w zdaniu „Cała rodzina w Hongkongu mile widziana nawet mąż Sary”.
 • W odcinku „Powrót Do Własnego Domu” gdy łowca w zoo zdobywa ostatnią aztecką czaszkę ma ona ciemno żółty kolor oczu, a gdy Lao Shi (w swoim sklepie) pokazuje wszystkie razem znajdują się tam czerwona, limonkowa i niebieska.

Wersja amerykańska[edytuj | edytuj kod]

Seria pierwsza[edytuj | edytuj kod]

Producenci:

Dyrekcja:

Emisja odcinków:

Producent serii:

Seria druga[edytuj | edytuj kod]

Producenci:

Dyrekcja:

Aktorzy[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Seria pierwsza[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie Disney Character Voices InternationalMaster Film
Reżyseria: Krzysztof Kołbasiuk
Dialogi: Agnieszka Farkowska
Dźwięk:

Montaż: Krzysztof Podolski
Kierownictwo produkcji: Dariusz Falana
Wystąpili:

Teksty piosenek: Andrzej Brzeski
Kierownictwo muzyczne: Piotr Gogol
Piosenki śpiewali:

Lektor: Maciej Gudowski

Seria druga[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie Disney Character Voices InternationalSun Studio Polska
Reżyseria:

Dialogi:

Dźwięk:

Montaż:

Kierownictwo produkcji:

Wystąpili:

Lektor: Grzegorz Pawlak Tekst piosenki: Jan Jakub Wecsile
Kierownictwo muzyczne: Piotr Gogol
Śpiewali:

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

 • Serial liczy 52 odcinki. Podzielony na 2 serie – I seria – odcinki 1-21 oraz II seria – odcinki 22-52.
 • Premiera serialu na Disney Channel:
  • I seria (odcinki 1-21) – 3 grudnia 2006 roku,
  • II seria (odcinki 22-41) – 2007 rok (oprócz odcinka 28),
  • II seria (odcinki 42-52) – 14 lipca 2008 roku (odcinek 48 pojawił się wcześniej, a odcinek 42 został przypadkowo ominięty)[3].
 • Premiera serialu na Jetix / Disney XD
  • I seria (odcinki 1-21) – 6 kwietnia 2009 roku (z pominięciem odcinka 11),
  • I seria (odcinek 11) – 30 września 2009 roku,
  • II seria (odcinki 22-52) – 19 września 2009 roku,
  • II seria (odcinek 28) – 30 stycznia 2010 roku[4],
  • II seria (odcinek 42) – 16 stycznia 2010 roku[4],
 • Serial został wyemitowany 29 sierpnia 2009 roku w godzinach 13:00-15:05 w Jetix w ramach bloku Pierwsza piątka lata.

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

Serial został nominowany do nagrody Annie Awards w 2007 roku.

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Gry[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. ponieważ Jake walczył z Łowczynią i uderzył się w głowę, a potem spadł na ziemię, gdzie znaleźli go Trixie i Spud – którzy sprzedali go za 600 dolarów Rotwoodowi
 2. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2009-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-26)].
 3. Według tej strony miało się pojawić 11 niewyemitowanych odcinków drugiego sezonu, lecz z niewiadomych przyczyn premiera odcinków 28 i 42 została odwołana
 4. a b Odcinek niewyemitowany na kanale Disney Channel.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]