Przejdź do zawartości

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Siedziba

Święta Lipka

Adres

Święta Lipka 29
11-440 Reszel

Data powołania

1816

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

warmińska

Dekanat

Kętrzyn I

Kościół

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Proboszcz

o. Aleksander Jacyniak TJ

Wezwanie

Nawiedzenia NMP

Wspomnienie liturgiczne

ostatnia niedziela maja
Nawiedzenia NMP
15 sierpnia
Wniebowzięcia NMP

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu kętrzyńskiego
Mapa konturowa powiatu kętrzyńskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Reszel
Mapa konturowa gminy Reszel, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia54°01′28,61″N 21°13′03,12″E/54,024614 21,217533
Strona internetowa

Parafia Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipcerzymskokatolicka parafia w dekanacie Kętrzyn I.

Historia parafii

[edytuj | edytuj kod]

Parafia w Świętej Lipce formalnie powstała w 1816 r., lecz jej udokumentowana historia jako miejsca kultu Matki Bożej sięga XV w.

Utworzenie parafii i jej zasięg

[edytuj | edytuj kod]

Brewe kasacyjne zakonu jezuitów papieża Klemensa XIV na terenie Prus ogłoszone zostało w 1780 r. Wówczas biskup warmiński Ignacy Krasicki natychmiast powołał o. superiora Franciszka Rymkiewicza na proboszcza, a pozostałych ojców jezuitów uczynił jego pomocnikami. Jednak parafia nie została formalnie zatwierdzona przez władze pruskie. W roku 1810 władze pruskie zamierzały przejąć sanktuarium w Świętej Lipce. Dzięki zabiegom biskupa Józefa von Hohenzollerna do tego nie doszło. Parafia w Świętej Lipce formalnie została zatwierdzona w 1816 r.

W roku 1798 księża ze Świętej Lipki prowadzili misje w następujących miejscowościach: Barciany, Ełk, Gąbin, Gierdawa, Giżycko, Gołdap, Kętrzyn, Mikołajki, Mrągowo, Nordenbork, Ryn, Olecko, Orzysz, Pisz, Srokowo i Węgorzewo.

W roku 1816 do parafii należały miejscowości: Bezławki, Stąpławki, Stachowizna, Łazdoje, Wilkowo, Grabno, Pieckowo, Pudwągi, Siemki, Jurkowo, Krakotyn (niem. Krakotin – nieistniejący majątek na południe od Jurkowa), Skatniki (niem. Skatnick – nieistniejący folwark na wschód od Pasterzewa), Pasterzewo, Widryny, Lembruk, Śpiglówka, Pilec i miasto Pisz.

Koronacja obrazu Matki Bożej

[edytuj | edytuj kod]

Największym wydarzeniem religijnym w historii sanktuarium była koronacja obrazu Matki Bożej Świętolipskiej.

Koronacja odbyła się 11 sierpnia 1968 roku, na ołtarzu polowym ustawionym na podium przed krużgankami. Obraz o godzinie 8:00 przeniesiono w procesji do ołtarza polowego. O godz 9:00 przyjechali dwaj kardynałowie: Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła, oraz biskup Józef Drzazga. Odczytane zostały telegramy papieża Pawła VI oraz generała zakonu jezuitów Piotra Arrupe. Aktu koronacji dokonał prymas Stefan Wyszyński. Uroczystą sumę odprawił kardynał Karol Wojtyła, a kazanie wygłosił prymas. W uroczystości wzięło udział 33 biskupów i rzesze wiernych, rozdano 40 tys. Komunii św. Szacowano, że w uroczystości wzięło udział ok. 100 tys. osób. Biorąc pod uwagę ówczesne zaludnienie najbliższych okolic, możliwości dojazdu (brak samochodów prywatnych, do Świętej Lipki dochodzono pieszo z Reszla i Kętrzyna, a pasażerowie pociągów dojeżdżających do tych miast, jechali także na parowozach) liczbę tę można porównać z kilku milionową frekwencją w Częstochowie. Tłumy wiernych zgromadzonych na uroczystości przedstawione są na obrazach w klasztornym holu.

Obsługa duszpasterska i odpusty

[edytuj | edytuj kod]

Ojcowie jezuici obsługują także kaplice filialne w Pilcu i Siemkach.

Msza św. zimą Świętej Lipce odprawiana jest w kaplicy znajdującej się w domu pielgrzyma, znajdującym się na terenie posesji jezuitów.

  • Odpust Nawiedzenia NMP wraz z pieszymi pielgrzymkami z pobliskich miast w ostatnią niedzielę maja.
  • Diecezjalny dzień chorych – 14 sierpnia.
  • Święto Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia.

W okresie uroczystości odpustowych odbywają się nocne czuwania. Główne Msze św. odprawiane są przy ołtarzu polowym przed krużgankami.

Usługi i koncerty

[edytuj | edytuj kod]
  • Obsługa przewodnicka ojcowie jezuici i przewodnicy świeccy w językach: polskim, niemieckim i angielskim.
  • Obsługa gastronomiczna i noclegi – kawiarnia i Dom Pielgrzyma oraz poza obrębem sanktuarium: hotel, dwie restauracje i punkty gastronomiczne.
  • Prezentacje organów (maj – wrzesień) w dni powszednie godziny: 9:30, 10:30, 11:30, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00. W soboty prezentacje o godz. 16:00 i 17:00 może być odwołana w wypadku ślubów. Prezentacje w niedziele i święta odbywają się w czasie wolnym między Mszami św. czyli o godz. 10:00, 12:30, 13:30, 15:00, 16:00.
  • Świętolipskie Wieczory Muzyczne – w lipcu i sierpniu (piątki o godz. 20:00) koncerty organowe w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy. Koncerty organowe bywają łączone z występami solistów śpiewaków, lub muzyków grających na innych instrumentach muzycznych.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Tadeusz Pawlicki (TJ), Bądź pochwalona Świętolipska Matko, Święta Lipka, 1993.
  • Jerzy Paszenda (TJ), Święta Lipka, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Olsztyn, 1996. ISSN 1233-0396

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]