Tomáš Halík

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomáš Halík
Prałat honorowy Jego Świątobliwości
Ilustracja
Tomáš Halík (2007)
Data i miejsce urodzenia 1 czerwca 1948
Praga
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Diakonat czerwiec 1977
Prezbiterat 21 października 1978
Halik signature.svg
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP
Strona internetowa

Tomáš Halík (ur. 1 czerwca 1948 w Pradze) – czeski duchowny rzymskokatolicki, konwertyta[1], profesor doktor habilitowany socjologii, doktor habilitowany teologii, doktor filozofii[2], prałat honorowy Jego Świątobliwości. Pracujący między innymi jako duszpasterz akademicki i wykładowca Uniwersytetu Karola w Pradze; autor kilku książek teologicznych.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia socjologii i filozofii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze, był uczniem Jana Patočki. Komunistyczne władze odmówiły mu prawa wykładów na uniwersytecie i został skierowany do pracy jako środowiskowy psychoterapeuta alkoholików i narkomanów.

21 października 1978 został tajnie wyświęcony przez biskupa w Erfurcie na katolickiego księdza, a do roku 1989 był jedną z ważniejszych postaci podziemnego Kościoła katolickiego i bliskim współpracownikiem kard. Františka Tomáška.

Od roku 1990 jest rektorem uniwersyteckiego kościoła pw. Najświętszego Salwatora w Pradze i przewodniczącym Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej (po śmierci jej założyciela ks. Josefa Zvěřiny). W tym samym roku papież Jan Paweł II mianował Halíka konsultantem Papieskiej Rady do dialogu z niewierzącymi na okres dwóch lat. Od roku 1993 wykłada religioznawstwo na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola. Głosił również wykłady w Oxfordzie i Cambridge oraz był jednym z ekspertów czeskiego prezydenta Václava Havla.

W roku 2008 został mianowany przez papieża Benedykta XVI prałatem honorowym Jego Świątobliwości[3].

Jest znany ze swego zaangażowania w życiu społecznym, publicznych wypowiedzi na temat problemów dyskryminacji rasowej, tematy polityczne i religijne oraz procesu sekularyzacji i integracji europejskiej. Jego myśli są często przywoływane na internetowych stronach nierzymskokatolickich biskupów czeskich np. Antonína Jelínka[4].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2011)[5]. W 2014 otrzymał Nagrodę Templetona[6][7]. W 2016 roku otrzymał nagrodę Nagrodę „Pontifici” warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Halík w swoich publikacjach często przedstawia Boga dynamicznego, podobnie jak ogień płonącego krzewu, towarzyszącego wędrowcom i wędrującego razem z nimi, dlatego w "kryzysie religii" dopatruje się szansy dla rozwoju właśnie dynamicznej wiary.

Publikacje w języku polskim[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. André Munro: Tomáš Halik (ang.). britannica.com. [dostęp 2018-12-01].
  2. Strona domowa ks. prof. Halíka
  3. www.radiovaticana.org
  4. Biskup Antonín Jelínek
  5. M.P. z 2011 r. nr 109, poz. 1105
  6. Ks. Halik laureatem Nagrody Templetona 2014 (pol.). deon.pl, 2014-03-13. [dostęp 2015-01-20].
  7. Tomáš Halík získal "nobelovku" za náboženství, Templetonovu cenu (cz.). idnes.cz, 2014-03-13. [dostęp 2015-01-20].
  8. Tytuł oryginału: Vzdáleným nablízku. Vášeň a trpělivost v setkání víry s nevírou. Książka otrzymała nagrodę Europejskiego Towarzystwa Teologii Katolickiej. [1] (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]