Pieśni Królestwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria
Śpiewanie pieśni w czasie programu kongresuBoskie zwycięstwo” w Chicago (1973)
Fragment tekstu pieśni nr 99[1] na telebimie podczas kongresu „Niech przyjdzie Królestwo Boże!” w Krakowie (2011)

Pieśni Królestwa – pieśni religijne używane przez Świadków Jehowy. Obecnie w powszechnym użyciu jest 154 pieśni[a], zawartych w śpiewniku Śpiewajmy Jehowie. Śpiewnik ten jest dostępny w 234 językach (w tym w 28 migowych) oraz w 20 alfabetach Braille'a.

Historia[edytuj]

Na początku Badacze Pisma Świętego używali wielu powszechnie znanych pieśni i hymnów religijnych, znajdujących się w amerykańskich śpiewnikach różnych kościołów protestanckich. Niejednokrotnie układali własne słowa do melodii stworzonych przez takich kompozytorów, jak Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin[2] czy Józef Haydn[3]. Pod koniec lat 30. XX wieku w większości zborów zaprzestano tej praktyki, która odrodziła się ponownie w roku 1944. Od tego czasu zwyczaj korzystania z pieśni na zebraniach przeszedł wiele zmian, a Świadkowie Jehowy zaczęli pracować nad własnym zbiorem pieśni, który charakteryzowałby ich wyznanie. W rezultacie teksty i melodie wszystkich pieśni śpiewanych obecnie zostały opracowane wyłącznie przez członków wyznania z różnych krajów[4][5][6][2].

Pierwsze śpiewniki[edytuj]

 • Pieśni Oblubienicy – pierwszy śpiewnik został wydany w roku 1879 i był zbiorem 144 pieśni[4][6].
 • Poematy i hymny brzasku Tysiąclecia – kolejny śpiewnik z 1890 roku; zawierał 151 wierszy i 333 pieśni. Większość była dziełem znanych pisarzy[4][6].
 • Hymny poranne – Radosne pieśni poranne Syjonu – śpiewnik wydany w „Strażnicy” z dnia 1 lutego 1896 roku; opublikowano teksty 11 pieśni napisanych przez współwyznawców[6].
 • Radosne pieśni Syjonu na wszystkie zebrania chrześcijańskie – śpiewnik wydany w roku 1900; zbiór 82 pieśni, z których większość była autorstwa siostry[b] Gertrude Seibert (1864–1928)[6].
 • Pieśni brzasku Tysiąclecia – z nutami – śpiewnik z zapisem nutowym opublikowany w 1905 roku, zawierający 333 pieśni, który wydany był pierwotnie bez nut w roku 1890. Zbiór ten wydano jeszcze w kilku innych językach, choć w skróconej wersji[6].
 • Hymny Królestwa – z nutami – zbiór 80 pieśni z nutami – zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, który ukazał się w 1925 roku[6].
 • Pieśni na chwałę Jehowy – śpiewnik z roku 1928, obejmujący 337 nowszych i starszych pieśni[6][c].

Nowsze wydania[edytuj]

Oto lista śpiewników opublikowanych począwszy od lat 40. XX wieku:

 • Śpiewnik służby Królestwa – wydany w języku angielskim Kingdom Service Song Book w 1944 roku (w języku polskim w 1949 roku), zawierający 62 pieśni z nutami[6].
 • Pieśni na chwałę Jehowy – śpiewnik z 1950 roku, zawierający 91 pieśni; został przetłumaczony na 18 języków[6][7].
 • „Śpiewajcie Jehowie przy akompaniamencie muzyki rozbrzmiewającej w waszych sercach” – śpiewnik z 1966 roku, zawierający 119 pieśni. Melodie zapożyczone od innych kompozytorów zastąpiono własnymi. Sporządzono nagrania orkiestrowe całego śpiewnika i używano go jako akompaniamentu na zebraniach Świadków Jehowy. Nagrania melodii wydano na 10 płytach gramofonowych, później – na kasetach. Dokonano także kilku nagrań wokalnych[7]. Tekst pieśni wydano również brajlem[6][2].
 • Wysławiajcie Jehowę w pieśniach – śpiewnik zawierający 225 pieśni. Ukazał się w j. angielskim w roku 1984, zaś w j. polskim w 1989 roku. W stosunku do poprzedniego wydania zmieniono melodie do dwóch pieśni oraz poczyniono poprawki w tekście; nie rozpisywano pieśni na cztery głosy. Zamiast tego dobrano prostszy akompaniament oraz dodano akordy gitarowe. Ukazały się wydania dla słabowidzących (odbite dużym drukiem), w wersji z nutami i bez nut, także wydanie dla niewidomych alfabetem Braille’a. Dla głuchoniemych przygotowano go w kilku wersjach języka migowego (w wersjach wizualnych na DVD i VHS oraz w wersji elektronicznej na CD (Biblioteka Strażnicy). Sporządzono również nagranie fortepianowe i orkiestrowe całego śpiewnika, których używano na zebraniach zborowych (aranżacja na fortepian) i kongresach (wersja orkiestrowa) jako akompaniament. Nagrania melodii wydano na 8 płytach gramofonowych, później – na kasetach oraz na CD. Dokonano również kilku nagrań wokalnych. Na końcu śpiewnika zamieszczono Skorowidz pieśni podzielony na 14 części – według tematyki tekstu pieśni: Chrześcijańskie braterstwo, Chrześcijańskie przymioty, Chrześcijański tryb życia, Jehowa Bóg, Jezus Chrystus, Królestwo, Młodzież, Modlitwa, Oddanie się Bogu i chrzest, Raj, Słowo Boże, Służba dla Królestwa, Teokratyczne bojowanie, Wysławiajcie, błogosławcie Jehowę. Motto śpiewnika zaczerpnięto z Psalmu 96:1, 4 (NW): „Śpiewajcie Jehowie, wszyscy ludzie na ziemi. Albowiem Jehowa jest wielki i nader godzien wysławiania” . Na wewnętrznych okładkach zamieszczono kolorowe ilustracje, ukazujące Dawida śpiewającego i grającego na harfie psalmy oraz śpiewaków świątynnych w starożytnej Jerozolimie[4][6].

Obecny śpiewnik[edytuj]

Śpiewajmy Jehowie – śpiewnik wydany w 2009 roku, jest dostępny w 234 językach, w tym w 28 migowych (w roku 2013 cały śpiewnik był dostępny w 116 językach, a w 55 innych dostępna była wersja skrócona zawierająca 55 pieśni)[8], który wykorzystywany jest na zebraniach od stycznia 2010 roku; wydrukowany śpiewnik zawiera 135 pieśni (w wersji elektronicznej – 154 pieśni). 4 października 2014 roku opublikowano trzy pierwsze nowe pieśni (nr 136–138), a kolejne z okazji zakończenia nauki 138 klasy Szkoły Gilead (nr 139–142) i Zgromadzenia Statutowego w dniu 3 października 2015 roku (nr 143–145), 5 lutego 2016 w ogłoszeniu podanym w telewizji internetowej JW Broadcasting (nr 146–150), w zamieszczonych tam nagraniach 10 czerwca 2016 (nr 152–154), 5 września 2016 w ogłoszeniu podanym w telewizji internetowej JW Broadcasting (nr 151), ze zrewidowanego śpiewnika, który zostanie wydany wkrótce. Będzie zawierał nowe pieśni. Słowa niektórych dotychczasowych zostaną zmienione. Będzie miał srebrzone brzegi i szarą okładkę[9][10][11].

Dostępne są wydania dla słabowidzących (odbite dużym drukiem), w wersjach z nutami i bez nut, wydanie dla niewidomych alfabetem Braille’a (w 20 alfabetach Braille'a, w tym polskim alfabecie Braille'a). Również osoby głuchonieme mogą skorzystać ze śpiewnika – przygotowano specjalnie dla nich (w 28 wersjach języka migowego, w tym w polskim języku migowym)[12]. Obecny śpiewnik nagrany wizualnie na DVD oraz w wersji elektronicznej na DVD (poprzednio na CD) (Watchtower Library) i w wersji online na oficjalnej stronie Świadków Jehowy – jw.org dostępny w wersji: PDF, EPUB, RTF, MOBI, HTML, w plikach z tekstem transkrybowanym na wersje brajlowskie (BRL) i w językach migowych (M4V); w Bibliotece Internetowej Strażnicy oraz w telewizji internetowej JW Broadcasting (w wersji audio[13] oraz wideo[14][15]). Dostępny jest także w darmowych aplikacjach na urządzenia cyfrowe JW Library oraz JW Library Sign Language. Sporządzono również nagrania fortepianowe oraz orkiestrowe całego śpiewnika, które są używane na zebraniach zborowych (aranżacja orkiestrowa[16]) i kongresach (wersja orkiestrowa) jako akompaniament. Część pieśni nagrano też w wersji wokalnej (także w wersji wokalnej śpiewanej przez dzieci[17][18]) oraz jako wideoklipy[19]. Motto śpiewnika zaczerpnięto z Psalmu 104:33 (NW): „Chcę śpiewać Jehowie przez całe życie; Bogu mojemu chcę grać, dopóki będę istniał”. W stosunku do poprzedniego wydania, zmieniono melodie kilku pieśni, by łatwiej było je śpiewać. W niektórych obniżono tonację, inne nieznacznie zmodyfikowano. Zmieniono też słowa wielu pieśni. Wiele pieśni skrócono do jednej-dwóch zwrotek (tylko nieliczne mają trzy zwrotki); do niektórych dodano refren. W większości pieśni tak ułożono tekst, by każda sylaba przypadała tylko na jedną nutę[20][21][22].

Pieśni[edytuj]

W obecnym śpiewniku w pieśniach zawarto różne aspekty służby chrześcijańskiej. Wszystkie tytuły pieśni zostały zaczerpnięte z Pisma Świętego. Nazwiska kompozytorów i autorów pieśni nie zostały podane do publicznej wiadomości – podobnie, jak w przypadku innych wydawnictw Towarzystwa Strażnica. Przy każdym tytule pieśni podano werset biblijny, na którym jest ona oparta[d][23] oraz dodatkowe wersety (pod tekstem pieśni), do których nawiązuje treść. Świadkowie Jehowy są pouczani o szacunku względem tych pieśni, z racji używania ich głównie w praktykach religijnych. Oznacza to na przykład, że nie powinno się używać ich do tańca albo adaptować do muzyki pop lub rockowej. Niektóre z pieśni ułożyli niemieccy Świadkowie Jehowy osadzeni w hitlerowskich obozach koncentracyjnych (np. tak powstała pieśń nr 17 Naprzód, Świadkowie![24] skomponowana przez Ericha Frosta[25][7][26][27]) lub w izolatkach więziennych (tak powstała pieśń nr 103 pt. Od domu do domu[28], skomponowana przez misjonarza Harolda Kinga, przebywającego prawie 5 lat w izolatce chińskiego więzienia[29][30][31]).

Wykorzystanie[edytuj]

Podczas każdego zebrania zborowego w Sali Królestwa są śpiewane zazwyczaj trzy pieśni. Zebranie rozpoczyna i kończy pieśń i modlitwa; trzecia pieśń rozdziela zebrania: wykład publiczny i studium Strażnicy oraz śpiewana jest po drugiej części zebrania Chrześcijańskie życie i służba (pomiędzy częściami „Ulepszajmy swą służbę” a „Chrześcijański tryb życia”). Śpiewane pieśni zwykle dotyczą omawianego tematu. Pieśni śpiewane podczas zebrania Chrześcijańskie życie i służba i studium Strażnicy są z góry wyznaczone w programie tych zebrań, publikowanym odpowiednio w miesięczniku „Chrześcijańskie życie i służba – program zebrań” oraz w czasopiśmie „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, a także online w Bibliotece Internetowej Strażnicy i w darmowych aplikacjach na urządzenia cyfrowe JW Library oraz JW Library Sign Language. Pieśni śpiewane podczas wykładu publicznego wybierane są przez mówcę; dobiera je odpowiednio do tematu wygłaszanego przemówienia. Pieśni śpiewane są podczas kongresów i zgromadzeń obwodowych, a także towarzyszą niektórym wydarzeniom w Betel. Podkłady muzyczne pieśni odtwarzane są również przed i po zebraniach zborowych na Sali Królestwa.

Pieśni nawiązujące do biblijnej nauki o zmartwychwstaniu śpiewane są podczas pogrzebów (np. Jego głos usłyszą zmarli [pieśń nr 111][32]).

Podczas ceremonii ślubnej w Sali Królestwa Świadkowie Jehowy wykorzystują stosowne Pieśni Królestwa (np. Połączeni węzłem małżeńskim [pieśń nr 87][33], ‛Co Bóg wprzągł w jedno jarzmo’ [pieśń nr 36][34]) zamiast tradycyjnego Marsza weselnego Mendelssohna, który może być wykorzystany podczas ślubu w urzędzie stanu cywilnego.

Melodie Królestwa, akompaniament, nagrania wokalne[edytuj]

W 1980 roku przygotowano pierwsze nagrania Melodii Królestwa w wersji orkiestrowej do słuchania, opartej na pieśniach ze śpiewnika Wysławiajcie Jehowę w pieśniach. Do roku 2000 wersję wydano na 9 płytach CD oraz na kasetach audio. Obecnie nagrania dostępna są online na jw.org, jako MP3 i inne pliki dźwiękowe.

Akompaniament z wersji fortepianowej i orkiestrowej dostępny jest na CD, w formacie MP3, online w plikach dźwiękowych oraz w darmowej aplikacji na urządzenia cyfrowe JW Library. Akompaniament z wersji orkiestrowej wykorzystywany jest podczas śpiewania pieśni na zebraniach zborowych oraz na większych zgromadzeniach (kongresach).

Istnieją również nagrania wokalne – wykonane przez chór – aktualnych pieśni – 6 płyt CD Śpiewajmy Jehowie! – nagrania wokalne w ponad 40 językach (również w j. polskim), także online oraz w JW Library, a z byłego śpiewnika – Wysławiajcie Jehowę w pieśniach – nagrania wokalne na CD i kasetach audio w języku angielskim i niemieckim oraz część na kasecie audio w języku amharskim[35].

W roku 2013 Świadkowie Jehowy zaczęli publikować filmy z piosenkami dla dzieci[36] oraz wersje wokalne pieśni wykonywane przez dzieci[17]. Od października 2014 roku w oficjalnej telewizji internetowej Świadków Jehowy JW Broadcasting (oraz w darmowej aplikacji na urządzenia cyfrowe JW Library) ukazują się co miesiąc nowe kolejne wideoklipy z serii Pieśni umacniające wiarę[e][37][38].

Orkiestra[edytuj]

Orkiestra składa się obecnie z 75 muzyków–wolontariuszy, Świadków Jehowy z 16 krajów położonych w różnych częściach świata[39][40], którzy na własny koszt dwa razy w roku przyjeżdżają do Centrum Szkoleniowego Towarzystwa Strażnica w Patterson w stanie Nowy Jork, aby tam nagrać muzykę do filmowego programu muzycznego rozpoczynającą każdą sesję kongresu oraz programu muzycznego rozpoczynającego każdą sesję zgromadzeń obwodowych[9]. Orkiestra nagrywa również podkład muzyczny do Pieśni Królestwa, filmów i słuchowisk oraz specjalnych wideoklipów muzycznych.

Uwagi

 1. W październiku 2014 roku opublikowano trzy pierwsze nowe pieśni ze zrewidowanego śpiewnika, którego wydanie zapowiedziano na niedaleką przyszłość. Zrewidowany śpiewnik ma zawierać 45 nowych pieśni, słowa niektórych pieśni mają być zmienione (Źródła: Śpiewajmy Jehowie – nowe pieśni, jw.org, Sprawozdanie ze zgromadzenia statutowego w 2014 roku. Sto lat rządów Królestwa!, jw.org, Sing to Jehovah – New Songs w j. angielskim, jw.org, Sing to Jehovah – New Songs w j. angielskim, tv.jw.org)
 2. Siostra (bracia, siostry) – forma jakiej używają wobec siebie ochrzczeni Świadkowie Jehowy zgodnie z biblijnym nakazem Jezusa z Mt 23:8.
 3. W Polsce wydany w latach 20. XX wieku przez wydawnictwo „Złoty Wiek”, Łódź, ul. Rzgowska 24, odbito w drukarni „Czytelnik” Nr 5 w Warszawie, ul. Targowa 82. Śpiewnik ten wydano bez nut, a składa się on ze 179 pieśni. Fragment przedmowy zamieszczonej przez wydawców w tym śpiewniku brzmi: „Treść tych pieśni zgodna jest z prawdą Bożą, będącą obecnie na czasie. Jehowa posadził swego Króla Jezusa Chrystusa na Jego tronie. Niech wszyscy oddają cześć Królowi na chwałę Jehowy”.
 4. 27 pieśni oparto na wersetach z Ps, 20 z Mt, 10 z Hbr i z Ap, 8 z Iz i z Prz, 7 z Łk, 6 z Rz, Dz i z 1Kor, 4 z J i z Ef, po 3 z Wj, z Kaz, z 2Tm, z Flp i z 1P, po 2 z Joz, z So, z Mi, z 2Kor, z 1Tes i z 1J, a po jednej z Rdz, z 2Sm, z 1Krn, z Job, z Jer, z Eze, z Ne, z Jl, z Ga, z 1Tm, z Jk i z 2P.
 5. Pieśni umacniające wiarę: The Best Life Ever; We Won't Forget You; If You could see; What Means the most to Me; Never Give Up; Okazuj Jehowie szacunek tym, co masz wartościowego; Chcę całe serce Ci dać; Wytrwałem!; Uśmiechnij się!; Odnajdywanie skarbów; Jehowa wita cię w domu; Radosne zgromadzenia; Oddaje Ci bezcenny dar; Nie śpiesz się, wybierz mądrze; Wyobraź sobie ten czas, Dotrzymujmy kroku, Nauka języka przynosi błogosławieństwa, Nie pędź tak, Bądźmy gościnni, Tu jest mój dom.

Przypisy

 1. Watchtower: Sławmy nowego Króla ziemi! [pieśń nr 99]. Śpiewajmy Jehowie. [dostęp 2016-09-06].
 2. a b c A New Songbook!. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 313–316, 15 maja 1966 (ang.). 
 3. Świadkowie Jehowy odważni w obliczu hitlerowskiego zagrożenia. „Przebudźcie się!”, s. 10–14, 8 lipca 1998. ISSN 1234-1169. 
 4. a b c d Wysławianie Jehowy muzyką. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 25–28, 15 sierpnia 1989. ISSN 1234-1150. 
 5. Królestwo Boże panuje!. Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, 2014, s. 178.
 6. a b c d e f g h i j k l Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego. Towarzystwo Strażnica, 1995, s. 240, 241. ISBN 83-903551-0-8.
 7. a b c Jehowa zawsze nagradza swych lojalnych sług. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 26–30, 1 września 2000. 
 8. Rocznik Świadków Jehowy 2013, s. 24, 25
 9. a b Nowe pieśni wysławiające Jehowę. „Nasza Służba Królestwa”, s. 7, grudzień 2014. 
 10. Watchtower: Śpiewajmy Jehowie – nowe pieśni. jw.org. [dostęp 2016-05-24].
 11. Watchtower: Sprawozdanie ze zgromadzenia statutowego w 2014 roku. Sto lat rządów Królestwa!. jw.org. [dostęp 2015-01-04].
 12. Watchtower: Pieśni, którymi wielbimy Boga. jw.org. [dostęp 2014-09-22].
 13. Watchtower: Audio. tv.jw.org, 2014. [dostęp 2014-12-16].
 14. Watchtower: Wideoklipy. tv.jw.org, 2015-12. [dostęp 2015-12-16].
 15. Watchtower: Music (ang.). tv.jw.org, 2015-12. [dostęp 2016-03-06].
 16. Watchtower: Śpiewajmy Jehowie – podkład orkiestrowy. jw.org. [dostęp 2016-02-13].
 17. a b Watchtower: Zostań przyjacielem Jehowy: Pieśni. jw.org. [dostęp 2014-09-22].
 18. Watchtower: Śpiewajmy Jehowie – wszystkie nagrania orkiestrowe są już dostępne. jw.org. [dostęp 2016-09-16].
 19. Watchtower: Wideoklipy: Śpiewajmy Jehowie. tv.jw.org, 2015-11-25. [dostęp 2015-11-25].
 20. Rocznik Świadków Jehowy 2011, s. 17, 18
 21. Śpiewajmy Jehowie!. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 20–24, 15 grudnia 2010. 
 22. Watchtower: Melodia wielu języków. jw.org. [dostęp 2013-12-23].
 23. Wersety uwzględnione w śpiewniku Śpiewajmy Jehowie
 24. Watchtower: Naprzód, Świadkowie! [pieśń nr 17]. Śpiewajmy Jehowie. [dostęp 2016-09-11].
 25. Naprzód świadkowie!. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 19, nr 9/1988. 
 26. United States Holocaust Memorial Museum Washington D.C.: Music of the Holocaust. ushmm.org. [dostęp 2015-08-29].
 27. Watchtower: Pieśń, która dodawała sił więźniom. tv.jw.org, 2016-05-02. [dostęp 2016-05-02].
 28. Watchtower: Od domu do domu [pieśń nr 103]. Śpiewajmy Jehowie. [dostęp 2016-09-06].
 29. Watchtower: Niezapomniany kongres. jw.org. [dostęp 2015-08-29].
 30. Watchtower: Harold King: Zachowywanie wierności w więzieniu. tv.jw.org, 2015-07-06. [dostęp 2015-08-29].
 31. Christianity in China. famouschinese.com. [dostęp 2015-08-29].
 32. Watchtower: Od domu do domu [pieśń nr 111]. Śpiewajmy Jehowie. [dostęp 2016-09-06].
 33. Watchtower: ‛Co Bóg wprzągł w jedno jarzmo’ [pieśń nr 87]. Śpiewajmy Jehowie. [dostęp 2016-09-06].
 34. Watchtower: ‛Co Bóg wprzągł w jedno jarzmo’ [pieśń nr 36]. Śpiewajmy Jehowie. [dostęp 2016-09-06].
 35. Spójrzcie, czego dokonał dla nas Jehowa!. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 23–26, 1 listopada 1992. 
 36. Watchtower: Sto lat muzyki wysławiającej Boga. jw.org, 2014-06-23. [dostęp 2014-06-24].
 37. Watchtower: Klipy muzyczne. tv.jw.org. [dostęp 2016-09-05].
 38. Watchtower: Orginals songs (ang.). tv.jw.org. [dostęp 2016-09-05].
 39. Watchtower: Wyjątkowa orkiestra. jw.org. [dostęp 2014-04-04].
 40. Watchtower: JW Broadcasting – sierpień 2016. tv.jw.org, 2016-08-01. [dostęp 2016-08-02].

Linki zewnętrzne[edytuj]