Ciało Kierownicze Świadków Jehowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria

Ciało Kierownicze – niewielka grupa starszych, czyli nadzorców Świadków Jehowy, sprawujących nadzór nad całą ich organizacją religijną. Nadzoruje ogólnoświatową działalność ewangelizacyjną, prowadzoną przez głosicieli zorganizowanych w zbory oraz redagowanie i wydawanie publikacji religijnych Świadków Jehowy. Członkowie Ciała Kierowniczego mieszkają w domu Betel w nowojorskim Brooklynie w USA[1].

Członkowie Ciała Kierowniczego należą do tzw. „klasy pomazańców” (uważani są przez współwyznawców za namaszczonych duchem świętym), których łącznie żyje na świecie jeszcze ok. 14 tysięcy[2]. Ciało Kierownicze utożsamiane jest z „niewolnikiem wiernym i roztropnym” (określenie z Mt 24:45, według NW). „Niewolnik” ów to: „niewielka grupa braci namaszczonych duchem świętym, która usługuje w Biurze Głównym podczas obecności Chrystusa i ma bezpośredni udział w przygotowywaniu i rozdzielaniu pokarmu duchowego"[3][4][5][6]. Do roku 1971 z Ciałem Kierowniczym utożsamiano zarząd Pensylwańskiego Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego — Strażnica[7].

Wstęp i historia[edytuj | edytuj kod]

Ciało Kierownicze stanowi grupa mężczyzn (ich liczba nie jest ściśle określona), rekrutujących się spośród uznawanych za „namaszczonych” i wybranych do współrządzenia w niebie wraz z Chrystusem po Armagedonie. Co roku następuje zmiana przewodniczącego zgodnie z porządkiem alfabetycznym. Głównymi zadaniami Ciała Kierowniczego jest regulowanie spraw administracyjnych oraz bezpośrednie funkcje wykonawcze. W jego kompetencjach leży wyjaśnianie oraz publiczne ogłaszanie „obecnego rozumienia” (współczesnych interpretacji) słów zawartych w Biblii. Wykładnie Ciała ogłaszane są w publikacjach i uznawane za oficjalne stanowisko Świadków Jehowy w naukach, jakie głoszą, a każda publikacja Towarzystwa Strażnica jest zatwierdzana przez to grono.

W kompetencjach Ciała Kierowniczego leży też powoływanie na wyższe stanowiska we wspólnocie oraz udzielanie porad oraz odpowiedzi na pytania zadane przez lokalne wspólnoty. Całe to grono spotyka się raz w tygodniu, najczęściej w środę rano[8]. Do roku 1971 członkami Ciała Kierowniczego byli wyłącznie członkowie siedmioosobowego Zarządu Towarzystwa Strażnica. Wtedy to prezes Nathan Knorr rozszerzył skład Ciała Kierowniczego o dodatkowe 4 osoby nie należące do Zarządu.

1 stycznia 1976 roku Ciało Kierownicze przejęło prawie wszystkie uprawnienia i kompetencje zarządu i prezesa Towarzystwa Strażnica. Utworzono 6 komitetów (Koordynatorów, Personalny, Wydawniczy, Służby, Nauczania i Redakcyjny), które zastąpiły w funkcjach administracyjnych poprzednie, podlegające wcześniej urzędowi prezesa. Wtedy też prezes Towarzystwa przestał być stałym przewodniczącym Ciała Kierowniczego i wprowadzono kadencyjność tej funkcji. Od 1992 roku na pomocników komitetów Ciało Kierownicze mianuje dojrzałych chrześcijańskich nadzorców wywodzących się z klasy „drugich owiec”, którzy pomagają komitetom w wywiązywaniu się z ich zadań[9]. Obecni prezesi Towarzystwa Strażnica: Don Alden Adams (Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania) i Leon Weaver Jr. (Watchtower Bible and Tract Society of New York, Inc.) nie są członkami tego organu. Don A. Adams jest pomocnikiem Komitetu Wydawniczego, a Leon Weaver pomocnikiem Komitetu Służby[1].

Liczba członków Ciała Kierowniczego wynosi zwykle około 10-12 mężczyzn, choć w całej historii ich liczba wahała się pomiędzy 7 a 18 (pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku). W 2015 roku w Ciele Kierowniczym zasiada 7 osób, spośród których tylko Gerrit Lösch sprawuje funkcję ponad 20 lat.

W telewizji internetowej JW Broadcasting, każdego miesiąca nadawany jest specjalny program prowadzony przez któregoś członka Ciała Kierowniczego lub pomocnika współpracującego z jednym z komitetów Ciała Kierowniczego[10].

Relacje wiernych z „niewolnikiem wiernym i roztropnym”[edytuj | edytuj kod]

Świadkowie Jehowy wierzą, że Ciało Kierownicze jest powołane jako pośrednik między Jezusem Chrystusem a nienamaszczonymi Świadkami. Są oni zobowiązani do okazywania szacunku „niewolnikowi” gdyż w ten sposób jest to postrzegane jako okazywanie szacunku samemu Jezusowi Chrystusowi. Członkowie organizacji uważają również za swój obowiązek trzymać się jego wskazówek, a sami uważają, że zaszczytem jest ich wspieranie[11]. Pozostali pomazańcy nie wchodzący w skład Ciała Kierowniczego podlegają takim samym zasadom co „wielka rzesza” (nienamaszczeni wyznawcy) podlegając również zwierzchności starszych zboru[12].

Głównym celem „niewolnika” jest przekazywanie nauk biblijnych wiernym i zainteresowanym, bez którego pośrednictwa nie byliby w stanie ich poznać, a także które zatraciliby gdyby odeszli z organizacji i czytali tylko Biblię[13][11].

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Obecni członkowie[edytuj | edytuj kod]

Samuel F. Herd (z lewej) przemawia na kongresie międzynarodowymCzuwajcie!” w Poznaniu w 2009 roku

Aktualnie (2015) członkami tego Ciała są[14][15] (w kolejności alfabetycznej):

 • Samuel F. Herd (ur. 1935) – od 2 października 1999 członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Rozpoczął służbę pionierską w 1958 (w małej społeczności w Arkansas), a w latach 1965-1997 usługiwał w obwodzie i okręgu. Następnie wraz z żoną Glorią zostali członkami rodziny Betel w USA, gdzie pracował w Dziale Służby. Wspomagał także prace w Komitecie Służby. Jest Afroamerykaninem[16].
 • Geoffrey Jackson (ur. 1955 w Australii) – od 1 września 2005 członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Jako Świadek Jehowy został ochrzczony w 1968. Służbę pionierską rozpoczął w lutym 1971 na Tasmanii. W czerwcu 1974 poślubił Jeannette (Jenny), z którą w latach 1979-2003 prowadził misje na wyspach Tuvalu, Samoa i Fidżi. Ponieważ nie było żadnego słownika języka tuvalu, wspólnie z żoną zaczął go tworzyć, opublikowali też podręcznik do gramatyki tego języka[17]. Od kwietnia 2003 wraz z żoną podjął pracę w Betel, gdzie zajęli się przekładem publikacji biblijnych. Wkrótce potem Geoffrey Jackson został przyjęty w skład Komitetu Nauczania[16][18].
 • Stephen M. Lett (ur. 1949) – od 2 października 1999 członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Rozpoczął służbę pionierską w grudniu 1966 roku a w latach 1967-1971 był członkiem rodziny Betel w USA. W październiku 1971 ożenił się i razem z żoną Susan rozpoczęli specjalną służbę pionierską. W latach 1979-1998 działał jako nadzorca obwodu. Od kwietnia 1998 razem z żoną ponownie podjął pracę w Betel. Pracuje w Komitecie Służby, wspomagał także prace w Komitecie Nauczania[16].
 • Gerrit Lösch (ur. 14 września 1941 w Austrii) – od 1 lipca 1994 członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Jako Świadek Jehowy został ochrzczony w 1959[19]. Pionierem został 1 listopada 1961, a w latach 1963-1976 był nadzorcą okręgu i obwodu. W latach 1965-1966 uczęszczał do 41 klasy Szkoły Gilead. W 1967 wziął ślub. W 1976 został powołany do Betel w Wiedniu, gdzie pozostał przez 14 lat. W latach 1993-1994 pracował w Komitecie Służby Ciała Kierowniczego w Brooklynie. Uchodzi za znawcę problematyki europejskiej w Ciele Kierowniczym (włada językiem niemieckim, angielskim, hiszpańskim, rumuńskim i włoskim).
 • Anthony Morris (ur. 1940) – od 1 września 2005 członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Jako Świadek Jehowy został ochrzczony w lipcu 1971[20]. Służbę pionierską rozpoczął w 1971 w USA, a w grudniu tego samego roku poślubił Susan, z którą wspólnie prowadzili działalność do 1975, kiedy to urodził się ich syn – Jesse. Po przerwie spowodowanej wychowywaniem Jessiego i drugiego syna – Paula, powrócili do służby pionierskiej w 1979. Ich synowie zostali zaproszeni do służby w Betel, gdy skończyli 19 lat, a Anthony (który w międzyczasie pełnił funkcję nadzorcy obwodu) i Susan dołączyli do nich 1 sierpnia 2002. W Betel pracował w Dziale Służby a następnie został przyjęty w skład Komitetu Służby[16].
 • Mark Sanderson (ur. 1965) – od 5 września 2012 członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Służbę pionierską rozpoczął w 1983 w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan. Od 1997 usługiwał w kanadyjskim, od 2000 w amerykańskim, a od 2008 filipińskim Betel. Od 2010 współpracował z Komitetem Służby Ciała Kierowniczego[21][15].
 • David H. Splane (ur. 1944) – od 2 października 1999 członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. Od września 1963 pracował jako pionier. Następnie należał do 42 klasy Szkoły Gilead, by po jej ukończeniu zostać misjonarzem w Senegalu. Później przez 19 lat był nadzorcą obwodu w Kanadzie a w 1990 przeniósł się wraz z żoną Lindą do Brooklynu, gdzie rozpoczął pracę w Komitecie Redakcyjnym i Komitecie Służby tamtejszego Betel. W 1998 powołano go na stanowisko pomocnika w Komitecie Redakcyjnym[22].

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Lista zmarłych członków. W nawiasach podano lata usługiwania w Ciele Kierowniczym. Lista członków Ciała Kierowniczego do 1971 roku jest tożsama z listą członków 7-osobowego zarządu Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego „Strażnica” w Pensylwanii z wyłączeniem Haydena Covingtona, który nie uznawał siebie za namaszczonego duchem świętym.

Członkowie Ciała Kierowniczego, którzy zrezygnowali

Komitety[edytuj | edytuj kod]

Ciało Kierownicze deleguje wiele swych uprawnień na 6 stałych komitetów[36][37]. Koordynatorami komitetów są członkowie Ciała Kierowniczego. Komitety te to:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

 1. Raymond Franz zrezygnował z funkcji członka Ciała Kierowniczego 22 maja 1980 roku, a według niego samego – 5 listopada 1981 roku zrezygnował z członkostwa w korporacji Towarzystwa Strażnica, w grudniu 1981 roku został wykluczony ze względu na utrzymywanie kontaktów z byłym Świadkiem Peterem Gregersonem

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Watchtower: Czym jest Ciało Kierownicze Świadków Jehowy?. jw.org, 2015-05. [dostęp 2015-05-27].
 2. Rocznik Świadków Jehowy 2015. Nowy Jork: Towarzystwa Strażnica, 2015, s. 177.
 3. Sprawozdanie ze zgromadzenia statutowego 2012, www.jw.org
 4. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy15 lipca 2013 ss. 20-25, Kto rzeczywiście jest niewolnikiem wiernym i roztropnym?
 5. Kto dzisiaj wykonuje wolę Jehowy?, Kim jest „niewolnik wierny i roztropny”?, 2014
 6. Kto dzisiaj wykonuje wolę Jehowy?, Jak funkcjonuje Ciało Kierownicze?, 2014
 7. Watchtower. Ciało Kierownicze a korporacja prawna — na czym polega różnica. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXII, s. 28-31, 15 stycznia 2001. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 8. Rocznik Świadków Jehowy 2014. Nowy Jork: Towarzystwa Strażnica, 2014, s. 5.
 9. Watchtower. „Zawsze ceńcie takich ludzi”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXVI, s. 3, 15 października 2015. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 10. Watchtower: Sprawozdanie ze zgromadzenia statutowego w 2014 roku. Sto lat rządów Królestwa! (pol.). jw.org. [dostęp 2015-05-14].
 11. 11,0 11,1 Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy1 kwietnia 2007, s. 24 Pokornie współpracujmy z troskliwymi pasterzami
 12. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy15 czerwca 2009, ss. 20-24, Wierny szafarz i jego Ciało Kierownicze
 13. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, nr 13/1982, ss. 26-27
 14. Watchtower: Guy H. Pierce, Member of the Governing Body of Jehovah’s Witnesses, Dies (ang.). jw.org, 2014-03-20. [dostęp 2014-03-20].
 15. 15,0 15,1 Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy15 lipca 2013, s. 26, Nowy członek Ciała Kierowniczego
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy15 marca 2006, Nowi członkowie Ciała Kierowniczego
 17. „Powinno wszystkim przysporzyć radości”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, 15 grudnia 2000. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 18. Watchtower. „Niech się weselą mnogie wyspy”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXVI, s. 3-8, 15 sierpnia 2015. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 19. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy15 lipca 2014, ss. 17-22 Straciłem tatę — zyskałem Ojca
 20. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy15 maja 2015, ss. 3-8 Pamiętanie o mojej pierwszej miłości pomaga mi trwać
 21. Ciekawe migawki z zakończenia nauki przez 134 klasę Szkoły Gilead, (www.jw.org)
 22. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy1 stycznia 2000, s. 29 Nowi członkowie Ciała Kierowniczego
 23. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy15 października 2007 s. 31, Radość z powodu „zwycięstwa z Barankiem”
 24. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”: nr 21 1987 s. 26]
 25. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy15 maja 2011 s. 6, Wspaniały nadzorca i drogi przyjaciel
 26. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy” nr 18 1977 s. 20, Wytrwały, wciąż rozradowany uczestnik dobrego dzieła]
 27. Zmarł Guy Pierce, członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. jw.org, 2014-03-20. [dostęp 2014-08-26].
 28. Watchtower. ‛Znał drogę’. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXV, s. 3, 15 grudnia 2014. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 29. Śladami pielgrzymów. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXIII, s. 31, 15 sierpnia 2012. Watchtower. ISSN 1234-1150. 
 30. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy15 września 2006, s. 31 ‛Miał upodobanie w prawie Jehowy’
 31. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy1 stycznia 2007 s. 8 Człowiek, który kochał życie i ludzi
 32. Rocznik Świadków Jehowy 1980, s. 257 (ang.)
 33. Nasza Służba Królestwa” nr 8, 1980 s. 2 (wyd. ang.)
 34. Franz Raymond, Kryzys Sumienia, 2007 ss. 409-431
 35. M. James Penton: Apocalypse delayed: the story of Jehovah's Witnesses. Toronto: University of Toronto Press, 1997, s. 393. ISBN 0-8020-7973-3.
 36. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy15 maja 2008, s. 29 Jak jest zorganizowane Ciało Kierownicze
 37. Królestwo Boże panuje!. Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe, 2014, s. 130, 131.
 38. Watchtower: 19 000 lotów w prezencie (pol.). jw.org, 2015-07-13. [dostęp 2015-07-13].
 39. Kto dzisiaj wykonuje wolę Jehowy? s. 26; 2014
 40. Watchtower: Ogólnoświatowa działalność wydawnicza, dzięki której ludzie uczą się o Bogu (pol.). jw.org, 2014-04-03. [dostęp 2014-04-03].
 41. Watchtower: Filmy w setkach języków (pol.). jw.org. [dostęp 2015-05-14].
 42. Watchtower: Biura Tłumaczeń pomagają w rozgłaszaniu orędzia o Królestwie (pol.). tv.jw.org. [dostęp 2015-06-12].
 43. Watchtower. Ocalić klejnoty przeszłości. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXIII, s. 31, 32, 12 stycznia 2015. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150.