Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa
Ilustracja
Stół z emblematami podczas Pamiątki
Dzień 14 nisan (w marcu lub w kwietniu)
Typ święta chrześcijańskie
Religie Badacze Pisma Świętego i Świadkowie Jehowy
Zwyczaje okolicznościowy wykład publiczny oraz spożywanie lub przekazywanie emblematów
Upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa
Symbole

chleb przaśny – symbol ciała Chrystusa,
wino czerwone – symbol krwi Chrystusa

Inne nazwy Wieczerza Pańska
Podobne święta Wielki Czwartek, Wielki Piątek
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria
Obecni na uroczystości Pamiątki śmierci Jezusa Chrystusa w wynajętej hali w Portugalii (2005)

Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa – doroczne święto obchodzone przez wyznania wywodzące się z ruchu Badaczy Pisma Świętego, obchodzone m.in. przez Świadków Jehowy, Świecki Ruch Misyjny „Epifania”, Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego. Uważane przez te wyznania za doroczne i jedyne święto, którego obchodzenie nakazał – według BibliiJezus Chrystus. Uroczystość ta jest obchodzona w zborach od 1874 roku.

Opis uroczystości[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowania religijne pochodzące z ruch badackiego zbierają się najczęściej 13 nisan przed zachodem słońca, a symbole chleba i wina przyjmują po zachodzie, który rozpoczyna 14 nisan[1][2]. Świadkowie Jehowy uważają, że celem obchodzenia Wieczerzy Pańskiej jest upamiętnienie Jezusa oraz wyrażenie wdzięczności za ofiarę, jaką złożył za ludzi. Doroczna uroczystość nie jest sakramentem czy obrzędem religijnym, w wyniku którego dostępuje się łaski lub przebaczenia grzechów[1].

Podstawą biblijną obchodzenia Pamiątki jest m.in. Pierwszy List do Koryntian, 11 rozdział wersety 23 do 25:

i złożywszy podziękowania, połamał go i rzekł: 'To oznacza moje ciało, które jest za was. Czyńcie to na moją pamiątkę'. Podobnie uczynił też z kielichem, gdy po spożyciu wieczerzy powiedział: 'Ten kielich oznacza nowe przymierze na mocy mojej krwi. Czyńcie to, ilekroć będziecie go pić, na moją pamiątkę'.” (NW)

U Świadków Jehowy podczas Pamiątki wygłaszany jest okolicznościowy wykład biblijny, przybliżający Ostatnią Wieczerzę Jezusa i znaczenie jego śmierci[3]. Rozpoczyna się i kończy (jak wszystkie zebrania Świadków Jehowy) pieśnią i modlitwą. Podczas Pamiątki osoby namaszczone (należące do grona 144 000 osób mających w przyszłości żyć w niebie by współrządzić z Chrystusem) spożywają symbole w postaci przaśnego chleba i czerwonego wina, natomiast osoby mające nadzieję na życie wieczne na ziemi przekazują symbole z rąk do rąk. Do roku 1935 emblematy spożywali wszyscy członkowie tego wyznania, natomiast od tego roku tylko osoby uważające siebie za namaszczone[1].

W okresie przed świętem Pamiątki Świadkowie Jehowy zapraszają zainteresowanych, członków swych rodzin oraz osoby napotkane w służbie kaznodziejskiej na uroczystość[4][a]. W 2018 roku Wieczerza Pańska zgromadziła na całym świecie 20 329 317 osób[5] (w Polsce – 180 603[6]). W 2018 roku wśród Świadków Jehowy emblematy spożywało 19 521 osób[5].

Liczba głosicieli Świadków Jehowy na świecie oraz obecnych na Pamiątce w latach 1945–2014 na podstawie Roczników Świadków Jehowy

Symbole[edytuj | edytuj kod]

W trakcie święta Wieczerzy Pańskiej Świadkowie Jehowy używają wyłącznie przaśnego chleba oraz zwykłego czerwonego wina. Emblematy te symbolizują ciało i krew Chrystusa, lecz nie uważa się ich za literalne ciało i krew, ani nie przyjmuje się, jakoby w trakcie uroczystości miała zachodzić cudowna przemiana w literalne ciało i krew Jezusa. W trakcie uroczystości używa się wyłącznie chleba bez zakwasu czy innych dodatków oraz zwykłego czerwonego wina, niedosładzanego, niealkoholizowanego i nieprzyprawianego. Emblematy te mają symbolizować bezgrzeszne ciało Chrystusa oraz złożoną przez niego ofiarę. Używa się takiego chleba i wina, jakimi w ich przekonaniu posłużył się Jezus, a które pozostały po spożytym przez Jezusa i apostołów posiłku paschalnym[1].

Spożywający emblematy[edytuj | edytuj kod]

Wśród Świadków Jehowy chleb i wino podczas Wieczerzy Pańskiej spożywa zaledwie niewielka część tej społeczności religijnej. Dzieje się tak, ponieważ uważają oni, że przelana krew Jezusa umożliwiła ustanowienie „nowego przymierza”, które zastąpiło przymierze zawarte pomiędzy Bogiem a starożytnym narodem izraelskim. Dlatego w trakcie tej uroczystości chleb i wino spożywają wyłącznie osoby bezpośrednio objęte „nowym przymierzem”. Osoby te, w szczególny sposób powołane przez Boga, będą panować w niebie wspólnie z Chrystusem nad ludzkością mieszkającą w raju na ziemi. Świadkowie Jehowy uważają, że przywileju współrządzenia w niebie wspólnie z Chrystusem dostąpi ograniczona grupa 144 000 osób[1].

Zdecydowana większość obchodzących święto Pamiątki śmierci Jezusa Chrystusa ma nadzieję na otrzymanie w darze życia wiecznego na ziemi[1], w raju podobnym do tego, w jakim żyli Adam i Ewa[7]. Osoby te nie spożywają chleba i wina w trakcie święta Wieczerzy Pańskiej, jednak z wdzięczności za ofiarę złożoną przez Jezusa przyłączają się do obchodzenia tej uroczystości[1].

Sposób wyznaczania daty[edytuj | edytuj kod]

Według Świadków Jehowy[1][8] i Świeckiego Ruchu Misyjnego „Epifania”[9] Pamiątka rozpoczyna się w 14 dniu licząc od widocznego w Jerozolimie pierwszego sierpa Księżyca po nowiu (około 1 dzień po nowiu astronomicznym) najbliższym wiosennemu zrównaniu dnia z nocą, czyli 14 dnia miesiąca nisan według żydowskiego starożytnego kalendarza z I wieku n.e.[b][1] Natomiast Wolni Badacze Pisma Świętego obchodzą to święto 14 nisan według współczesnego kalendarza żydowskiego[10].

Świadkowie Jehowy obchodząc Pamiątkę śmierci Jezusa Chrystusa 14 dnia żydowskiego miesiąca nisan do wyznaczania tej daty używają tradycyjnego, stosowanego przez Żydów w czasach Jezusa, kalendarza księżycowego, w którym poszczególne miesiące rozpoczynają się od nowiu. Pierwszy nisan wyznaczają, kiedy Księżyc jest widoczny w Jerozolimie pierwszy raz tuż po nowiu najbliższym wiosennemu zrównaniu dnia z nocą. Święto Pamiątki przypada więc trzynaście dni później, 14 nisan po zachodzie Słońca. Współcześnie Żydzi stosują kalendarz księżycowo-słoneczny[1][8]. W roku 2020 roku odbędzie się we wtorek 7 kwietnia[11].

Uroczystość ta jest obchodzona w zborach raz do roku, ponieważ Jezus ustanowił Wieczerzę Pańską dokładnie w dniu żydowskiego święta Paschy, a sam poniósł śmierć jeszcze tego samego dnia, licząc dobę od zachodu słońca do zachodu słońca kolejnego dnia. Święto Paschy było obchodzone przez Izraelitów raz w roku. Na coroczne obchodzenie uroczystości wskazuje zdaniem Świadków Jehowy również biblijne przyrównanie ofiary złożonej przez Jezusa do baranka paschalnego[1][12].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Każdego roku na całym świecie Świadkowie Jehowy rozpowszechniają zaproszenia na Pamiątkę. W 2016 roku wydrukowali około 440 000 000 egzemplarzy w ponad 530 językach. Na uroczystość można przybyć również bez zaproszeń (Źródło).
 2. Ponieważ we współczesnym kalendarzu żydowskim początek miesiąca wyznacza się na podstawie astronomicznego nowiu, a nie obserwacji nowego sierpa Księżyca, data Pamiątki obchodzonej przez Świadków Jehowy nie zawsze pokrywa się z datą współcześnie obchodzonej żydowskiej Paschy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k Watchtower: Dlaczego Świadkowie Jehowy obchodzą Wieczerzę Pańską inaczej niż pozostałe religie?. jw.org, 2015-11-16. [dostęp 2015-11-16].
 2. ‛Będzie to dla was stanowić pamiątkę’. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 17–21, 15 grudnia 2013. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 3. Czego naprawdę uczy Biblia?. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2005, s. 206–208.
 4. Jehowa zrealizuje swoje zamierzenie!. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 3–7, nr 2 2017. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 5. a b Watchtower: Najważniejsze dane z roku 2018. jw.org. [dostęp 2010-09-19].
 6. Watchtower: Sprawozdanie z działalności Świadków Jehowy w poszczególnych krajach w roku 2018. jw.org. [dostęp 2019-04-24].
 7. Watchtower. Zamierzenie Boże co do ziemi wkrótce się urzeczywistni. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 4–7, 15 maja 2006. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 8. a b „Czyńcie to na moją pamiątkę”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 22–26, 15 grudnia 2013. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 9. Data i sposób wyliczenia pamiątki według epifania.pl. [dostęp 2008-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 10. Daty Pamiątki od 2005 do 2034 roku opublikowane na stronie nastrazy.pl. [dostęp 2008-04-18].
 11. Watchtower: Pamiątka śmierci Jezusa. jw.org. [dostęp 2016-09-16].
 12. Watchtower: Dlaczego Jezus umarł?. jw.org. [dostęp 2017-03-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]