Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa
AbendmahlstischJZ.jpeg
Stół z emblematami podczas Pamiątki
Dzień 14 nisan
Typ święta chrześcijańskie
Religie Badacze Pisma Świętego i Świadkowie Jehowy
Zwyczaje zebranie z wykładem publicznym i przekazywaniem emblematów
Upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa
Symbole

chleb przaśny (symbol ciała Chrystusa), wino czerwone (symbol krwi Chrystusa)

Podobne święta Wielki Czwartek, Wielki Piątek
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria
Obecni na uroczystości Pamiątki śmierci Jezusa Chrystusa w wynajętej hali w Portugalii (2005)

Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa – doroczne święto obchodzone przez wyznania wywodzące się z Badaczy Pisma Świętego (m.in. Świadkowie Jehowy, Świecki Ruch Misyjny „Epifania”, Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego) i uważane przez te wyznania za jedyne święto, którego obchodzenie nakazał – według BibliiJezus Chrystus. Uroczystość ta jest obchodzona w zborach od 1874 roku.

Opis uroczystości[edytuj | edytuj kod]

Według Świadków Jehowy i Świeckiego Ruchu Misyjnego „Epifania”[1] Pamiątka rozpoczyna się w 14 dniu licząc od nowiu[a] Księżyca najbliższego wiosennemu zrównaniu dnia z nocą, czyli 14 dnia miesiąca nisan według żydowskiego starożytnego kalendarza z I wieku n.e., natomiast Wolni Badacze Pisma Świętego obchodzą to święto 14 nisan według obecnego kalendarza żydowskiego[2]. Powyższe ugrupowania religijne zbierają się dzień wcześniej, czyli 13 nisan przed zachodem słońca, zaś symbole chleba i wina przyjmują po zachodzie, co jest równoznaczne z rozpoczęciem się 14 nisan.

Podstawą biblijną obchodzenia Pamiątki jest m.in. Pierwszy List do Koryntian, 11 rozdział wersety 23 do 25:

i złożywszy podziękowania, połamał go i rzekł: 'To oznacza moje ciało, które jest za was. Czyńcie to na moją pamiątkę'. Podobnie uczynił też z kielichem, gdy po spożyciu wieczerzy powiedział: 'Ten kielich oznacza nowe przymierze na mocy mojej krwi. Czyńcie to, ilekroć będziecie go pić, na moją pamiątkę'.” (NW)

U Świadków Jehowy[3] podczas Pamiątki wygłaszany jest okolicznościowy wykład biblijny, przybliżający Ostatnią Wieczerzę Jezusa i znaczenie jego śmierci. Rozpoczyna się i kończy (jak wszystkie zebrania Świadków Jehowy) pieśnią i modlitwą. Podczas Pamiątki przekazywane są z rąk do rąk symbole w postaci przaśnego chleba i czerwonego wina. Od 1935 roku wprowadzono zmianę nauki: odtąd tylko nieliczni spośród Świadków Jehowy spożywają te emblematy, wcześniej czynili to wszyscy członkowie tego wyznania. Obecnie są to osoby, które uważają się za namaszczone, czyli należące do grona 144 000 osób mających w przyszłości iść do nieba i współrządzić z Chrystusem.

Świadkowie Jehowy w miesiącu, w którym ma się odbyć święto Pamiątki, wręczają ludziom zaproszenia, aby przyszli i zobaczyli, jak wygląda ta uroczystość. W 2014 roku uroczystość ta zgromadziła na całym świecie 19 950 019 osób[4] (w Polsce – 201 135[5]). W całej społeczności Świadków Jehowy spożywających emblematy w 2014 roku było 14 121 osób[6].

Liczba głosicieli Świadków Jehowy na świecie oraz obecnych na Pamiątce w latach 1945-2014 na podstawie Roczników Świadków Jehowy

Sposób wyznaczania daty[edytuj | edytuj kod]

Świadkowie Jehowy obchodzą Pamiątkę śmierci Jezusa Chrystusa 14 dnia żydowskiego miesiąca nisan. Do wyznaczania tej daty używają tradycyjnego, stosowanego przez Żydów w czasach Jezusa, kalendarza księżycowego, w którym poszczególne miesiące rozpoczynają się od nowiu. Pierwszy nisan wyznaczają, kiedy Księżyc jest widoczny w Jerozolimie pierwszy raz tuż po nowiu najbliższym wiosennemu zrównaniu dnia z nocą. Święto Pamiątki przypada więc trzynaście dni później, 14 nisan po zachodzie Słońca. Współcześnie Żydzi stosują kalendarz księżycowo-słoneczny. W roku 2016 Pamiątka przypada w środę 23 marca[7].

Uwagi

  1. Chodzi o nowy widoczny sierp Księżyca ok. 1 dzień po nowiu astronomicznym.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]